Три кроки до створення органів самоорганізації населення: досвід Чернігівської громади

На початку жовтня на сесії Чернігівської селищної ради зареєстрували перший квартальний комітет «Відродження», створений жителями смт Чернігівка. Його поява стала результатом роботи місцевих активісток, які беруть участь у проєкті «Зміцнення демократичного врядування».

Крок 1. Інформування зацікавлених (і не дуже) сторін

Для Чернігівської громади органи самоорганізації населення, або ОСНи – явище нове і загалом не дуже зрозуміле. Що це таке, який порядок їх створення, які повноваження та можливості для мешканців – ініціативна група спробувала відповісти на ці питання в межах інформаційної кампанії.

Для початку команда вирішила зосередити діяльність на пілотних населених пунктах – центральному селищі Чернігівка та селах Салтичія, Обіточне, Новополтавка, Богданівка. Тут активістки спілкувалися з жителями, поширювали листівки, розроблені за допомоги ГО «СТЕП», проводили загальні збори і пояснювали переваги створення органів самоорганізації населення. Невдовзі ідеєю зацікавилися й мешканці села Замістя та навіть виявили бажання долучитися до семінару з теми ОСН, що наприкінці серпня відбувся в Чернігівці.

Близько 1500 жителів Чернігівської громади

дізналися, що таке органи самоорганізації населення і як вони можуть впливати на ухвалення місцевих рішень, за час проведення інформаційної кампанії.

Крок 2. Налагодження партнерств і пошук точок перетину інтересів

Ідею створення вуличних і квартальних комітетів підтримали голова громади та депутати Чернігівської селищної ради. Консультації фахівців, організаційне сприяння органу місцевого самоврядування та допомога у розробці документів значно полегшили для ініціативної групи весь процес легалізації квартального комітету.

Для органів місцевого самоврядування ОСНи – це спосіб налагодити більш тісну взаємодію з населенням, зокрема у віддалених населених пунктах. Є зацікавленість і в місцевих старост, які потребують допомоги в роботі з людьми в межах своїх округів.

Наразі триває налагодження співпраці активістів і комунального підприємства. Керівники квартальних комітетів готові допомагати із укладанням договорів на вивезення твердих побутових відходів – інформувати жителів, пояснювати, контролювати. Натомість територію квартального комітету обіцяють включити до переліку вулиць, де першочергово відбудеться монтаж зовнішнього освітлення.

Найбільша перешкода для самоорганізації мешканців

страх невідомого і недовіра до позитивних змін та можливості участі в них. 
Особливо це відчутно в селах: попри певну зацікавленість мешканців і старост, жодного вуличного чи квартального комітету тут поки що не було створено

Крок 3. Подолання пасивності та переконання успіхом

На відміну від сіл, центральне селище виявилось більш активним і відкритим до нового: один квартальний комітет зареєстровано, другий – у процесі реєстрації. 

Місцеві координаторки інформаційної кампанії зазначають: певною мірою, мотивувати односельців допоміг… бюджет участі. Так, минулого року жителька однієї з вулиць, що входить у межі новоствореного квартального комітету, запропонувала на конкурс громадського бюджету проєкт про освітлення  переходу через річку. Ця ідея здобула перемогу – й була успішно реалізована цьогоріч. Для мешканців це був добрий приклад того, як навколо них щось реально змінюється завдяки ініціативі самих людей. Так само переконливим виявився і семінар за участі експертки ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» Марії Дзюпин, яка поділилася історіями успіху самоорганізації мешканців інших областей України.

Впроваджувати зміни легше, якщо жителям демонструвати реальні позитивні приклади

Наступні кроки – забезпечення сталості результатів

Досвід новоствореного квартального комітету широко висвітлювали на сайті громади та в місцевій газеті «Голос Чернігівки». З підготовкою публікацій допомогла Альона Синєпольська, завідувачка сектору організаційної роботи селищної ради та минулорічна учасниця проєкту «Зміцнення демократичного врядування».

Для Чернігівської ОТГ створення квартального комітету – це перший досвід самоорганізації досить значної кількості людей (на території комітету знаходиться 100 житлових будинків!) задля участі та змін. Ініціатива мешканців підштовхнула селищну раду до розробки програми підтримки вуличних і квартальних комітетів. Для ОСНів така програма може стати гарантією сталості їхньої роботи.

Розвиток органів самоорганізації населення тільки починається в Чернігівці. Засновниці перших квартальних комітетів сподіваються, що їхній досвід самоорганізації стане успішним і мотивує інших до активнішої участі в житті громади.

За матеріалами, наданими учасницями проєкту «Зміцнення демократичного врядування» (ІІ)