Від дослідження потреб до нового проєкту: досвід співпраці ГО «СТЕП» та Широківської громади

Продовжуємо ділитись досвідом нашої організації та партнерських громад у вивченні потреб мешканців і мешканок. Такі дослідження – передумова успішного планування будь-якого проєкту, адже вони допомагають спрогнозувати реальну зацікавленість людей у ваших заходах, оцінити соціальну значущість та актуальність вашої ідеї. Як приклад наводимо досвід наших партнерів із Широківської громади.

З чого все починалось

Минулого року у Широківській громаді Запорізької області вперше провели повноцінне дослідження правових потреб жителів. Опитування дозволило визначити правові проблеми, з якими найчастіше зустрічаються мешканці 27 сіл, що входять до складу ОТГ. Збір інформації за допомоги волонтерів тривав близько місяця. Загалом вдалось опитати більше 400 жителів усіх старостинських округів громади.

Дослідження стало можливим завдяки участі команди Широківської ОТГ в програмі «Правоспроможна громада», що реалізується Мережею правового розвитку за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Провести опитування допомогли експерти-соціологи: порадили, як правильно скласти анкету, проаналізувати результати, узагальнити рекомендації. На правах партнерів до дослідницької роботи долучились і представники ГО «СТЕП».

Публічна презентація результатів дослідження (с. Широке, вересень 2019)

Що ми дізнались

Опитування показало, що громадяни, які проживають на території Широківської ОТГ, найчастіше зустрічаються з такими проблемами правового характеру: утримання житла й комунальні послуги, соціальні виплати та пільги, земельні відносини, медичне обслуговування і захист прав споживачів.

При цьому майже 38% сільських мешканців з різних причин не звертались по правову допомогу задля вирішення цих питань. Зокрема, опитані вважають, що їхні проблеми неможливо вирішити правовим шляхом, або ж що такі звернення є надто витратними за часом і грошима. Частина жителів просто не знають, до кого звернутися.

Слайд з презентації результатів дослідження

Щоб оцінити можливості вирішення правових проблем громадян, в респондентів/ок також питали про бажані й зручні для них форми правової допомоги. Це дозволило виявити, що третина сільських мешканців/ок віддають перевагу особистим зверненням до компетентних осіб в ОТГ та телефонному консультуванню. Серед інших варіантів також часто називали публікації в ЗМІ з правових питань, інтернет-консультації та виїзні прийоми юристів.

З повною версією презентації результатів опитування можна ознайомитися на сайті Агенції розвитку Широківської громади за цим посиланням.

Що було далі

Висновки дослідження лягли в основу пілотного проєкту «Впровадження системи безоплатної правової допомоги та посилення правових можливостей мешканців Широківської громади». Цей проєкт в співпраці Широківської ОТГ та громадської організації «СТЕП» отримав грантову підтримку Міжнародного фонду «Відродження».

Завдяки цьому протягом 2020 року (станом на середину серпня) вже відбулось більше 20 виїзних юридичних консультацій у різні села Широківської громади, було запроваджено безкоштовну гарячу лінію з правових питань, проведені навчальні та інформаційні заходи для різних категорій мешканців. Близько 900 громадян отримали первинну правову допомогу від юристів проєкту. Відповіді на найпоширеніші запитання регулярно публікуються в місцевій газеті та на сайті ГО «СТЕП».

Тренінг на тему «Правові можливості об’єднань громадян» (с. Широке, липень 2020)

Наступним кроком для Широківської громади стане розроблення місцевої програми правової допомоги для населення. У ній будуть враховані як результати попереднього дослідження, так і досвід цьогорічного проєкту. Очікується, що гаряча правова лінія продовжить свою роботу й після завершення грантової підтримки. Крім того, в редакції місцевої газети планують продовжити тематичну рубрику з відповідями на найбільш поширені юридичні питання громадян.