Практики запорізьких громад. Партисипативне планування бюджету участі в Чернігівській ОТГ

Як залучити мешканців до процесу впровадження бюджету участі? Як налагодити ефективну взаємодію між владою та громадськістю? Як виявити інтереси та потреби місцевої молоді? Об’єднані територіальні громади Запорізької області мають власні рішення цих непростих викликів. Деякі з цих рішень є результатом співпраці з громадською організацією «СТЕП». У цій та наступних публікаціях розкажемо про них детальніше.

У 2018 році в Чернігівській селищній громаді вперше відбувся конкурс проєктів бюджету участі. На впровадження ініціатив мешканців із місцевого бюджету виділили 500 тисяч гривень, що були пропорційно розподілені між центральним селищем і старостинськими округами. Водночас перед адміністрацією постало питання: як зробити бюджет участі по-справжньому… громадським, тобто задіяти мешканців громади на всіх етапів його впровадження? Ситуація ускладнювалась тим, що Чернігівська ОТГ – одна з найбільших громад в області: об’єднує 41 населений пункт (11 старостинських округів), транспортне сполучення розвинене недостатньо, та й інтернет-сигнал залишає бажати кращого.

Як наслідок, було вирішено підготувати команду ініціативних жителів, яка б долучилась до Робочої групи, відповідальної за впровадження бюджету участі. До складу громадського активу мали увійти мешканці та мешканки різних населених пунктів, готові навчатися новому, бути лідерами та лідерками в своїх спільнотах, генерувати ідеї для майбутніх проєктів.

Координацію цієї роботи взяла на себе місцева громадська організація «Платформа розвитку “Діалог. Дія. Добробут”», засновниці якої саме брали участь у проєкті «Зміцнення демократичного врядування» та отримали субгрант на втілення власної ініціативи. Щоб виявити активістів і активісток, готових долучитися до Робочої групи з питань бюджету участі, та підготувати їх до ролі місцевих експертів, «Платформа розвитку» провела низку інформаційних зустрічей, комунікаційних тренінгів і семінарів з написання проєктів.

У підсумку до громадського активу приєдналися більше 30 осіб. Вони долучилися до заходів і робочих груп з теми бюджету участі, ініційованих селищною радою, проводили консультації для мешканців у своїх селах.

Результати практики

Загалом 12 громадських проєктів отримали фінансування з бюджету Чернігівської селищної ОТГ. Лише два старостинські округи не подали жодної проєктної пропозиції, тож кошти з цих територій були спрямовані на підтримку інших ініціатив. Представники сформованого громадського активу продовжили співпрацю з ГО «Платформа розвитку», а в 2019 році взяли участь у другій фазі проєкту «Зміцнення демократичного врядування». Наразі вони працюють над створенням у своїх селах органів самоорганізації населення.

Дізнатись більше

Практика увійшла до збірки «Консультації, аналіз ситуації, спільне рішення: як залучати мешканців до розмови про місцеві справи», що видана в рамках проєкту «Відповідальне управління громадою» Всеукраїнської ГО «Громадянська мережа «ОПОРА».