Спалювати суху рослинність заборонено відповідно до чинного законодавства України (продовження)

Традиційно навесні люди масово спалюють суху траву, листя, очерет, що наносить величезну шкоду довкіллю. Чому ця практика є також небезпечною для нашого здоров’я? Чи вважається вона правопорушенням? Як боротися з відкритим спалюванням і як захистити себе? Перша частина публікації тут.

Як боротися з відкритими спалюваннями?

Почніть із переконання. Як переконати сусіда?

  1. Поділіться з ним інформацією про те, чому спалювання листя та сміття шкодить людині та довкіллю, спробуйте зробити фото/відео фіксацію події за допомогою смартфону чи фотоапарату, розкажіть іншим сусідам про подію.
  2. Процитуйте закон – ст.50 Конституції, ст. 16 Закону “Про охорону атмосферного повітря”, Закон “Про благоустрій у населених пунктах”. Список законів, на які можна посилатися – невичерпний, але важливо те, що Ваш сусід зрозуміє, що Ви досвідчена людина, яка знає способи захисту від незаконних дій.
  3. Якщо переконання не працює – викликайте поліцію – 102 (цілодобово) Адже за спалення листя, трави та побутового сміття передбачений штраф, що підставою для виклику поліції є ст. 255 КУпАП, що зобов’язує поліцію виїхати на місце злочину (спалювання листя) та скласти протокол про адміністративне правопорушення і направити його для розгляду органу (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення (ст.257 КУПаП). Якщо в діях правопорушника будуть ознаки ст.245 Кримінального кодексу України то буде порушене кримінальне провадження.

Скепсис, що поліція не реагує недоречний, за Вас не вирішать цю проблему, поки Ви не звернетеся до правоохоронних органів. Тому звикайте і не лінуйтеся.

  1. У робочі дні з 9.00 год. до 18.00 год. звертайтеся на гарячу лінію Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області 0612-86-21-21, вайбер 067-612-66-06 для оперативного реагування органу місцевого самоврядування.

З моменту отримання повідомлення, інспектором з благоустрою та екології буде організовано виїзд спеціаліста у найближчий час для встановлення особи правопорушника, збору доказів (ст.251 КУпАП) та складення протоколу про адміністративне правопорушення згідно ст.152 КУпАП (порушення правил благоустрою) і повідомляє порушника про розгляд справи на засіданні адміністративної комісії. За наслідками розгляду приймається постанова про притягнення особи до адміністративної відповідальності та накладення штрафу.

4.1. Протокол також можуть скласти представники відповідної громадської організації чи громадські інспектори

Як захистити себе вдома?

  1. Закривайте вікна – а біля щілин можна покласти вологу ганчірку, яка допоможе вловлювати важчі дрібні елементи.
  2. Треба обмежити перебування на відкритому повітрі. Дітям і вагітним жінкам слід відмовитися від тривалих прогулянок.
  3. Ввімкнути системи кондиціонування та очищення повітря.
  4. Проводити вологе прибирання, корисно поставити ємності з водою, щоб підвищити вологість повітря.
  5. Купіть очищувач повітря та не забувайте регулярно ретельно чистити його фільтри.
  6. Заведіть більше домашніх рослин – перевага видам, що виділяють велику кількість кисню.
  7. Збільшити споживання рідини до 2-3 літрів на день для дорослих. Для відшкодування втрати солей та мікроелементів рекомендується пити підсолену і мінеральну лужну воду, молочнокислі напої (знежирене молоко, молочну сироватку), соки, мінералізовані напої, киснево-білкові коктейлі.

Компостування – безпечний компроміс

Безпечним та корисним способом утилізації листя та інших органічних відходів у МОЗ та Мінекології називають компостування. Адже такий спосіб не шкодить ні здоров’ю людини, ні довкіллю, навіть навпаки – покращує стан ґрунтів, підвищуючи родючість. Коли листя перегниває, всі речовини, необхідні для розвитку рослин, повертаються до ґрунту. Використовувати для утеплення троянд та інших теплолюбивих садових мешканців. Прикопати. Утилізується природним шляхом.

Для тих, хто дбає про довкілля та не має хисту до компостування, в селі також є рішення: зібрати однодумців та організувати централізований вивіз листя на промислове перероблення.

Для більшої зручності можна використовувати різноманітні садові подрібнювачі для прибирання приватних територій і дачних ділянок, які не лише зменшують обсяг сміття, а й дають можливість використовувати його в корисних цілях.

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у межах проекту «Впровадження системи безоплатної правової допомоги та посилення правових можливостей мешканців Широківської громади». Матеріал відображає позицію авторів і необов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду «Відродження».