Інформування мешканців і правопросвітницька діяльність – шлях до зменшення правових проблем в громаді

Стартувала тренінгова програма з правової тематики для фахівців органів місцевого самоврядування й активістів сільських громад. Її мета – посилити спроможність місцевих громад до надання правової допомоги мешканкам і мешканцям

Навчальні заходи заплановані як онлайн, так і офлайн. Участь в них беруть представники партнерських сільських громад Дніпропетровщини та Запоріжжя – Могилівська, Мирівська, Новоолександрівська і Широківська.

Коротко про навчання

Партнер в реалізації тренінгової програми – громадська спілка «Мережа правового розвитку», що об’єднує правозахисні й правопросвітницькі ОГС з різних регіонів України. Завдяки цій співпраці учасниці й учасники навчання мають змогу прослухати вебінари та відвідати тренінги юристів-практиків, які працюють з різними правовими питаннями, розуміють контекст сільських громад, мають успішний досвід адвокації і розбудови системи безоплатної правової допомоги.

Слайд презентації з вебінару (тренерка Н. Костишин, м. Червоноград)

Перший етап навчання – серія вебінарів, що стартувала з теми «Інформаційна та правопросвітницька діяльність. Досвід правозахисних ГО». Тренерка вступного вебінару Наталія Костишин очолює Правління ГО «Молодіжний ініціативний центр» (м. Червоноград) та працює директоркою Червоноградського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. В її професійному портфоліо – проєкти «Територія права», «Ветерани для громади: трансформація досвіду», «Горна державності. Громадянська освіта через історію ремесел».

– Вирішення правової проблеми в громаді в першу чергу лежить в площині інформування – коли люди розуміють, що проблему треба вирішувати і готові покроково це робити, – переконана експертка.

Три передумови вирішення правових проблем

Що ж в площі інформування та роботи з правовими потребами мешканців може зробити громада – органи місцевого самоврядування й установи, громадські організації та інші місцеві спільноти?

Представники партнерських громад поділились своїм досвідом роботи з правовими запитами від громадян і разом з тренеркою напрацювали такий алгоритм дій.  

По-перше, багатоканальне поширення якісної, перевіреної, чіткої інформації з правових питань, що є важливими для мешканців і мешканок громади. Людина має вміти виокремити правову проблему та розуміти, до кого можна звернутись по допомогу. Усвідомлення проблеми і готовність діяти – це перший крок до її вирішення.

Дані опитування Київського міжнародного інституту соціології за 2018 рік

По-друге, напрацювання конкретних алгоритмів вирішення проблем у правовому колі та донесення їх до людей. Як оформити субсидію, як вирішити земельні питання, як захистити свої права як споживача, де дізнатись про розрахунок тарифів на комунальні послуги, куди звернутись у випадку домашнього насильства – доцільно вивчити перелік типових запитів громадян і правових потреб, щоб підготувати зрозумілі інструкції.

По-третє, взаємодія та взаємообмін інформацією між організаціями та установами, які можуть сприяти захисту і реалізації прав громадян. Серед них – органи місцевого самоврядування, громадський сектор, юристи, бюро правової допомоги, соціальні й медичні працівники, поліція, ЗМІ… Співпраця між інституціями й фахівцями дозволить мати більш повне й точне уявлення про правові потреби мешканок і мешканців, виявляти людей, які потребують допомоги, та доносити до них алгоритми дій.

Учасниця вебінару, представниця органу місцевого самоврядування

Учасниці й учасники також погодились: важливо озвучувати правові проблеми, щоб люди зрозуміли їхню важливість,  вчились помічати їх навколо себе, а разом з тим – гуртувались і долучались до вирішення, використовуючи наявні інструменти. 

В наступних публікаціях ми поділимось напрацюваннями учасників/ць навчальної програми, а також розкажемо про деякі перевірені алгоритми роботи з правовими потребами громадян.

Проєкт «Впровадження системи безоплатної правової допомоги та захист соціальних прав жінок у сільських громадах Східної України» реалізується ГО «СТЕП» за підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини (представленого Генеральним консульством Німеччини у Дніпрі).