Як місцеві громади можуть сприяти доступу до правосуддя

У Запоріжжі відбулась серія правових тренінгів для фахівців соціально-гуманітарної сфери сільських громад. Ці заходи є частиною проєкту «Впровадження системи безоплатної правової допомоги та захист соціальних прав жінок у сільських громадах Східної України», що реалізується за підтримки Федерального МЗС Німеччини (представленого Генеральним консульством Німеччини у Донецьку з офісом у Дніпрі).

Навчання пройшли освітяни, медичні та соціальні працівники з чотирьох цільових громад – Мирівської, Могилівської, Новоолександрівської і Широківської. Для кожної з професійних груп відбувся окремий одноденний тренінг з фокусом на правові потреби та проблеми клієнтів у їхній сфері.

Наскрізною ідеєю тренінгів є посилення правової спроможності громад і громадян. Особлива увага під час навчання була звернена на те, як місцеві фахівці – медики, освітяни, соціальні працівники – можуть допомагати людям бути правоспроможними. А саме спроможними знати закон, використовувати закон і формувати його, зокрема впливати на появу більш чутливих політик.

Разом з експертами ГС «Мережа правового розвитку» Віталієм Охріменко та Іриною Чайкою спеціалісти громад розглянули поняття доступу до цивільного правосуддя як шляху людини до вирішення її правових проблем. Спільно вони визначили зміни, яких необхідно досягти, щоб мешканці й мешканки громад могли успішно відстоювати свої права та інтереси.

Тренінг для освітян громад

«Фокус посилення правових можливостей мусить бути не на наданні послуг, а на зміцненні спроможності людей діяти», – підкреслили тренери під час обговорення правової ситуації в громадах. Адже ціна пасивності громадян при зустрічі з правовими проблеми надто висока. За даними досліджень, в такій ситуації лише 20% правових проблем хоча б частково вирішуються. Натомість в людей, які налаштовані активно, вживають певних заходів або шукають допомоги, цей показник сягає 83%.

Надання інформації та якісних послуг, допомога людям у пошуку відповідей на правові питання – навіть в межах самих лише професійних можливостей конкретних установ, відділів і спеціалістів – вже може значно посилити правоспроможність громади. Це означає, що кожна людина в громаді відчуває, що вона не сама зі своєї правовою проблемою. І навіть якщо вона не знає поки що, як її вирішити, вона має до кого звернутись і готова діяти.

Аналіз правових потреб мешканців/ок

Учасники/ці тренінгу зафіксували деякі типові правові потреби та проблеми клієнтів у освітній, медичній та соціальній сферах. Ці напрацювання увійдуть до дорожньої карти з впровадження системи безоплатної первинної правової допомоги в громадах.

Проєкт «Впровадження системи безоплатної правової допомоги та захист соціальних прав жінок у сільських громадах Східної України» реалізується ГО «СТЕП» за підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини (представленого Генеральним консульством Німеччини у Донецьку з офісом у Дніпрі).

Партнер у реалізації тренінгової програми – ГС «Мережа правового розвитку».

Фото до публікації: Катерина Клочко.