Громади мають розвивати доступну інфраструктуру вирішення правових проблем

Успішна громада – це не лише про надходження до місцевого бюджету чи туристичну привабливість. А передусім про те, наскільки вона є згуртованою і справедливою, наскільки комфортно та захищено почуваються її мешканці й мешканки. 

Тож поруч з поняттям економічної спроможності громади доцільно говорити про її правоспоможність – можливість сприяти вирішенню правових проблем людей. Адже невирішені правові проблеми негативно позначаються на житті як окремих людей, так і цілих спільнот. Вони спричиняють конфлікти в громаді, знижують рівень довіри до влади, посилюють соціальне напруження й загострюють нерівність.

28 жовтня в Запоріжжі відбулась підсумкова конференція проєкту з посилення правової спроможності сільських громад Східної України. Цей захід став нагодою для проговорення можливостей і викликів, які стоять перед органами місцевого самоврядування і громадянським суспільством на шляху до розбудови спроможних і справедливих громад.

Участь у заході взяли представниці громадської організації «СТЕП», експерти громадської спілки «Мережа правового розвитку», юристи, працівники/ці органів місцевого самоврядування, а також активісти й активістки з партнерських громад – Мирівської, Могилівської, Новоолександрівської та Широківської. Крім того, до конференції долучився Роман Романов, директор програми «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження».

На початку конференції голова Правління ГО «СТЕП» Катерина Мальцева розповіла, з чого починався проєкт «Впровадження системи безоплатної правової допомоги та захист соціальних прав жінок у сільських громадах Східної України» та які його головні завдання й пріоритети.

– У фокус проєкту ми поставили жінок, які є дуже вразливою категорією населення, з різних причин не мають можливість звернутись по допомогу чи консультацію. В ході проєкту ця гіпотеза лише підтвердилась, і дуже часто звучала тема домашнього насильства, що для сіл є ще більш проблемним питанням, ніж для міст.

Водночас саме жінки становлять більшу частину соціально-гуманітарної сфери громади – в освіті, медицині, сфері соціальних послуг… І одним із завдань проєкту було посилити можливість жінок-лідерок, жінок-фахівчинь до надання первинної правової допомоги та якісних послуг в своєму секторі загалом. Оскільки багато правових проблем виникає саме через неякісне отримання або неможливість отримати інші послуги. Про це говорять і результати опитувань, які відбулись у громадах влітку.

Катерина Мальцева, голова правління ГО «СТЕП»

Катерина Мальцева нагадала основні етапи проєкту та напрями діяльності, за якими працювала команда ГО «СТЕП» разом із залученими експертами та представниками партнерських громад. Один з них – базове дослідження правових потреб мешканців і мешканок, яке проводилось у Мирівській, Могилівській та Новоолександрівській громадах (прим.: у Широківській громаді таке дослідження вже проводилось раніше).

Про важливість вивчення правових проблем і потреб на рівні громади зазначив під час свого виступу Євген Полтенко, виконавчий директор ГС «Мережа правового розвитку» та координатор навчального компоненту проєкту:

– Значна частина людей з різних причин не намагається вирішувати свої правові проблеми і не звертається за допомогою. Відповідно, правові потреби і проблеми цих людей є «невидимою частиною айсберга» для офіційних інституцій системи правосуддя. Дослідження правових потреб дає підтверджену даними основу для розуміння: як виникають правові проблеми, як вони впливають на окрему людину і на суспільство в цілому. Це, в свою чергу, дозволяє формувати ефективні національні і місцеві стратегії та політики, дієві програми втручання та розумні моделі фінансування системи правосуддя.

Євген Полтенко, виконавчий директор Мережі правового розвитку

За підсумками дослідження кожна громада отримала узагальнені дані про правові потреби мешканців/ок та рекомендації до розбудови в себе системи надання правової допомоги. Узагальнені результати і резюме досліджень у розрізі громад опубліковані на сайті ГО «СТЕП» (див. приклад звіту для Могилівської громади).

Також в рамках проєкту працівники ОМС,  а також спеціалісти комунальних закладів громад пройшли навчання на тему «Права громадян на інформацію та якісні послуги». Додатково відбулись тренінги з адвокації та правопросвітництва для активістів і активісток, старост, лідерок і лідерів молодіжних рад. Заходи проводились як онлайн, так і офлайн – це більше 40 годин навчання та спілкування з тренер/ками й експерт/ками Мережі правового розвитку.

– Для реального посилення правових можливостей мешканців і мешканок орган місцевого самоврядування має фокусуватися не на наданні правових послуг, а на зміцненні спроможності людей діяти самостійно, – зазначив під час конференції Віталій Охріменко, програмний менеджер Мережі правового розвитку і тренер проєкту. – Для цього потрібно надавати людям більше можливостей отримувати правову інформацію та допомогу в пошуку відповідей на правові питання. Така правова підтримка має надаватися як елемент системи якісних публічних послуг. Це може значно посилити правоспроможність громади.

Віталій Охріменко презентував учасникам і учасницям заходу Дорожню карту з впровадження безоплатної первинної правової допомоги у сільській місцевості, розроблену й видану ГО «СТЕП» разом з експертами Мережі правового розвитку. У виданні узагальнені досвід проєкту та спільні напрацювання його провайдерів та учасників/ць, зроблені в ході досліджень, робочих зустрічей та тренінгів. Водночас, завдяки описаним у ньому універсальним інструментам правопросвіти, правової допомоги, інклюзивного врядування та адвокації, цей посібник буде цікавий та корисний багатьом іншим громадам.

Презентація Дорожньої карти з впровадження БППД у сільській місцевості

Однією з наскрізних тем конференції стало міжсекторне партнерство та можливості, що відкриваються завдяки йому в плані розбудови інфраструктури вирішення правових проблем на рівні громади. Зокрема, Євген Полтенко та Віталій Охріменко представили успішні кейси громад-учасниць навчально-практичної програми «Правоспроможна громада», що адмініструється Мережею правового розвитку за підтримки низки партнерів. Це історії громад, де налагоджена тісна співпраця між органами місцевого самоврядування, комунальними інституціями, громадськими організаціями, а також різних провайдерів правової допомоги.

Одна з таких громад – Широківська ТГ Запорізької області, де розроблена місцева програма надання правової допомоги населенню, регулярно працює гаряча лінія з правових питань, публікуються тематичні статті в місцевій газеті та на вебсайті громади. Разом з ГО «СТЕП» тут також реалізовано проєкт зі створення мережі шкільних правових клубів. Детальніше про ці практики розказала начальниця юридичного відділу Широківської сільської ради Жанна Литвиненко, яка протягом всього терміну проєкту консультувала партнерські сільські ради щодо налагодження системи надання правової допомоги в їхніх громадах.

Жанна Литвиненко (Широківська ТГ) і Віталій Охріменко (Мережа правового розвитку)

У межах програми «Правоспроможна громада» цього року також вийшов новий посібник – «Досліджуємо правові потреби громади». Під час конференції відбулась його презентація для представників і представниць громад Запорізької і Дніпропетровської областей. Видання доступне на сайті Мережі правого розвитку і буде корисним всім, хто зацікавлений у дослідженні правових потреб і проблем людей.

– Володіти даними про правові потреби людей, мати достатню кількість інструментів для вирішення правових проблем, формувати та втілювати стратегії для розбудови місцевих екосистем доступу до правосуддя. Тільки так можна досягти реальної справедливості для всіх, – переконані експерти Мережі.

Проведені дослідження, навчання та ознайомлення з дієвими практиками правової допомоги – перші кроки громад-учасниць проєкту на шляху до посилення власної правоспроможності. Важливість цих заходів і наданої консультаційної підтримки відзначила Тетяна Смірнова, заступниця Могилівського сільського голови. Виїзні консультації юристів проєкту користувались у Могилівській громаді особливим попитом, адже тут тривалий час вакантна посада юриста при сільській раді, а найближче бюро надання правової допомоги знаходиться на території сусідньої Царичансської громади. Саме необхідність їздити в інше село/місто для вирішення правових проблем – найперша й найвагоміша перешкода, з якою стикаються жителі сільських громад, як показують дані опитувань.

Тетяна Смірнова (в центрі), заступниця голови Могилівської громади

До кінця листопада за підтримки ГО «СТЕП» триватимуть виїзні та дистанційні консультації з правових питань для мешканців і мешканок, а також органів місцевого самоврядування партнерських громад. На сьогодні вже близько 700 жителів скористались можливістю отримати консультацію або роз’яснення під час візиту юристів в села, телефоном або через звернення до сільської ради.

Також на листопад заплановані інтерактивні лекторії, що відбудуться в Мирівській, Могилівській, Новоолександрівській і Широківській громадах. Під час цих заходів буде акцентовано увагу на тому, як депутати й депутатки місцевих рад можуть сприяти розбудові інфраструктури вирішення правових проблем у громаді.

Проєкт «Впровадження системи безоплатної правової допомоги та захист соціальних прав жінок у сільських громадах Східної України» реалізується громадською організацією «Стратегії і технології ефективного партнерства» (ГО «СТЕП») за підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини (представленого Генеральним консульством Німеччини у Донецьку з офісом у Дніпрі). Партнер у реалізації проєкту – громадська спілка «Мережа правового розвитку».

Згадана в тексті програма «Правоспроможна громада» впроваджується Українською школою практичних знань з питань доступу до правосуддя на базі мережі правових клубів #PRAVOKATOR за підтримки Координаційного центру з надання правової допомоги, Міжнародного фонду «Відродження», Української фундації правової допомоги та безпосередньо адмініструється Мережею правового розвитку.

Фото Катерини Клочко.