На шляху до правоспроможності сільських громад: підсумки проєкту

У 2021 році ГО «СТЕП» продовжила роботу за напрямом посилення правової спроможності громад. Хоча правова допомога не є основним профілем діяльності організації, «СТЕП» використовує свій досвід адміністрування проєктів та наявні партнерства, щоб сприяти місцевим громадам у їх прагненні до розбудови справедливого суспільства.

Пріоритети проєкту

Проєкт «Впровадження системи безоплатної правової допомоги та захист соціальних прав жінок у сільських громадах Східної України» реалізовано впродовж 2021 року на території Запорізької та Дніпропетровської областей. Його мета – збільшити можливості для захисту соціальних прав сільських мешканок і мешканців завдяки покращенню доступу до безоплатної первинної правової допомоги безпосередньо на рівні громади.

Учасницями проєкту стали Мирівська, Могилівська, Новоолександрівська та Широківська громади. В останній вже затверджена місцева програма надання правової підтримки населенню, а також діє низка механізмів правової просвіти – до речі, вони розроблені та запроваджені у співпраці з ГО «СТЕП».

У фокусі проєкту – захист соціальних прав жінок. Досвід попередньої роботи організації в сільських громадах доводить: жінки, з одного боку, більш соціально активні, а з іншого – вони ж є дуже вразливою категорією населення, з різних причин не мають можливість звернутись по допомогу чи консультацію. В ході проєкту ця гіпотеза лише підтвердилась, і дуже часто від учасників/ць заходів звучала тема домашнього, гендерно обумовленого насильства, що в силу різних причин для сіл лишається ще більш проблемним питанням, ніж для міст.

Водночас саме жінки становлять більшу частку працевлаштованих у соціально-гуманітарній сфері – в освіті, медицині, надання соціальних та адміністративних послуг. Це лідерки на рівні громади, які щодня працюють із запитами інших мешканок і мешканців, мають змогу надати фахову консультацію. Це також і громадські активістки, голови вуличних комітетів, і депутатки, які щодня стикаються з проблемами своїх односельців.

Тож одним із завдань проєкту було посилити можливість жінок-лідерок, жінок-фахівчинь до надання первинної правової допомоги та якісних послуг в своєму секторі загалом. Адже багато правових проблем виникає саме через неякісне отримання або неможливість отримати інші послуги. Про це говорять і результати опитувань у партнерських громадах.

Ключові заходи

Дизайн проєкту розроблено з урахуванням попереднього досвіду співпраці ГО «СТЕП» з Широківської громадою, а також експертизи партнерів з громадської спілки «Мережа правового розвитку».

На першому етапі відбулось дослідження правових потреб і проблем людей, які проживають у цільових територіальних громадах. Дослідження включало в себе консультації з представниками/цями органів місцевого самоврядування та комунальних інституцій, що надають публічні послуги громадянам, та опитування мешканців/ок. Щоб збільшити залученість громад, опитування проводили силами місцевих волонтерів/ок, за спеціальною анкетою, розробленою соціологами (липень-серпень). Соціологи також допомогли опрацювати зібрані дані, візуалізували їх та підготували попередні висновки для кожної громади. Публічна презентація та обговорення результатів дослідження відбулись за участі представників/ць ОМС та активістів/ок громад у Запоріжжі.

Навчальний компонент проєкту реалізовано в змішаному форматі (вебінари та офлайн-тренінги), зважаючи на постійно змінювану ситуацією із COVID-19. Тренінгові сесії відбулись у серпні для чотирьох навчальних груп – активістів/ок (триденний тренінг на теми адвокації та правової просвіти), а також працівників/ць закладів освіти, медицини, надання соціальних і адміністративних послуг (одноденні тренінги на тему доступу до правової інформації та покращення публічних послуг). Координатор і провайдер навчальної програми – Мережа правового розвитку (Євген Полтенко, Віталій Охріменко, Ірина Чайка).

Додаткові навчальні заходи для різних аудиторій відбулись восени в кожній з партнерських громад. Серед них – семінари з обміну досвідом надання правової допомоги, навчання для депутатів/ок, публічні лекторії про участь в ухваленні рішень.

Правова допомога

Важливим компонентом проєкту стало власне надання правової допомоги мешканцям і мешканкам партнерських громад. Для цього були використані різні способи – від виїзних консультацій юристів до чатботів. Очні консультації з правових питань відбувались за попередньо оголошеним графіком у 22 різних селах партнерських громад. Саме вони користувались найбільшим попитом – як у мешканців/ок, так і працівників/ць комунальних інституцій, що надають публічні послуги. Не в останню чергу це пов’язано з тим, що в сільських громадах катастрофічно бракує своїх юристів (навіть у штаті сільських рад), а погане транспортне сполучення значно ускладнює доступ до послуг і можливостей, що пропонуються в інших населених пунктах.

Нас уже всі знають, що ми і юристи, і фінансисти… А тут люди в шоці: приїхав юрист і все розказує. І навіть бере телефон, і можна розпитати потім ще. Для сільських територій це бум. Консультація на території нашого району – 300 гривень. Це просто сказати «Здраствуйте». Та й то консультація юриста – це лише в Царичанці може бути. Тому юридична підтримка – це найперше. Бо це стосується всіх сфер, які цікавлять мешканців. (Учасниця проєкту з Могилівської ТГ.)

Проблема з транспортом. Велика кількість сіл не зв’язані з центром – неможливо звернутись до сільської ради, ЦНАПу немає. (Учасниця з Новоолександрівської ТГ.)

В цій ситуації виходом може бути гаряча телефонна лінія з правових питань. Така вже другий рік діє в Широківській громаді: консультації розпочались в рамках спільного проєкту з ГО «СТЕП» та були надалі продовжені в рамках місцевої програми правової підтримки населення. Аналогічна лінія була організована й для жителів Мирівської, Могилівської та Новоолександрівської громад, щоб продемонструвати можливості такого інструменту. Гаряча лінія – зручний спосіб отримати базову інформацію про ту чи іншу правову проблему, можливий алгоритм дій та контакти, куди звернутись за вирішенням проблеми. Це дає відчуття людині, що вона не залишилась наодинці зі своєю проблемою, а також мінімізує черги та кількість персональних контактів у період дії карантинних обмежень.

Дорожня карта

Спільні напрацювання команди «СТЕП», експертів/ок та учасників/ць проєкту лягли в основу короткого посібника «Дорожня карта з впровадження системи безоплатної первинної правової допомоги в сільській місцевості». Крім результатів досліджень і рекомендацій для партнерських громад, до неї увійшли кількадесят інструментів спрощення доступу до правосуддя. Це перевірені практичні рішення, що стосуються правової просвіти, надання первинної правової допомоги, правового інформування громадян, адвокації та інклюзивного врядування. Презентація видання відбулась наприкінці жовтня в колі партнерів проєкту, а його електронна версія доступна на сайтах ГО «СТЕП» та Мережі правового розвитку.

Важливим наслідком спільної роботи впродовж проєкту стали налагоджені міжмуніципальні зв’язки – між більш досвідченими громадами та тими, хто тільки розпочинає свій шлях до правоспроможності. Прикладом тут є низка заходів за участі юристів Широківської сільської ради, які поділились досвідом своєї громади: як вони працюють із запитами громадян, як організовано роботу гарячої лінії, чому керівництво вважає це важливим.

Що далі?

За підсумками проєкту кожна з громад отримала конкретні рекомендації до посилення своєї правової спроможності та набір інструментів, доступних для використання (Дорожня карта). Пропоновані рішення можуть бути впроваджені як за кошти місцевого бюджету, так і в співпраці з громадськими організаціями, через участь у різних проєктах і програмах та залучення грантових коштів. Крім того, близько 100 фахівців і фахівчинь соціально-гуманітарної сфери та активістів/ок громад пройшли спеціальне навчання, що має покращити їхні можливості до надання якісних публічних послуг і правової інформації.

Власне, одне з ключових спостережень проєкту: надання якісних публічних послуг в освіті, охороні здоров’я, соціальній та комунальній сферах, а також вчасне інформування громадян про їхні права, обов’язки та алгоритми дій дозволяють попередити чимало правових проблем. А отже, і зекономити час, кошти, забезпечити психологічний та фізичний добробут громадян і порозуміння в громаді. Тож правове інформування й навчання місцевих спеціалістів/ок мусять постійно лишатися в фокусі органів місцевого самоврядування.

Невипадково наскрізна теза навчання в рамках проєкту: потрібно переходити від надання правової допомоги до зміцнення спроможності людей діяти. Це означає і заохочення громадських ініціатив, і формування мереж активістів/ок, і навчання людей простим та зрозумілим алгоритмам взаємодії та вирішення проблем. Лише в такій громадсько-владній співпраці можливе досягнення справедливості для всіх.

***

Проєкт «Впровадження системи безоплатної правової допомоги та захист соціальних прав жінок у сільських громадах Східної України» реалізовано впродовж 2021 року громадською організацією «Стратегії і технології ефективного партнерства» (ГО «СТЕП») за підтримки Федерального Міністерства закордонних справ Німеччини (представленого Генеральним консульством Німеччини у Донецьку). Партнери в реалізації проєкту, зокрема його навчального компоненту, – громадська спілка «Мережа правового розвитку».