Обізнані громадяни – правоспроможна громада

Протягом дев’яти місяців тривав проєкт співпраці ГО «СТЕП» та Широківської громади Запорізької області, що був підтриманий Міжнародний фондом «Відродження». Для нашої організації це перший великий проєкт співпраці, розроблений за ініціативи самої громади та реалізований за підтримки місцевих інституцій.

За даними опитування (2019), майже 73% жителів Широківської сільської ОТГ зустрічалися з правовими проблеми протягом останніх двох років. При цьому більше половини респондентів/ок (54%) вважають неможливим вирішення таких проблем самостійно. Про потребу громадян у юридичних консультаціях свідчать і регулярні звернення на гарячу лінію Широківської ОТГ, до структурних підрозділів сільської ради, посадових осіб і старост. Пунктів безоплатної первинної правової допомоги (далі в тексті – БППД) на території громади немає, а виїздити в сусіднє місто жителям віддалених сіл далеко не завжди зручно й можливо.

У відповідь на ці виклики ГО «СТЕП» разом із Широківської сільською радою та комунальною установою «Агенція розвитку Широківської ОТГ» розробили пілотний проєкт із запровадження системи БППД на території громади. Його мета – покращити доступ сільських мешканців/ок до безоплатної правової допомоги та підвищити рівень правової обізнаності населення. Проєкт передбачав заходи за трьома напрямками:

  • консультації з правових питань для сільських мешканців;
  • тренінги з правової грамотності для шкільної молоді та представників ГО;
  • інформаційно-просвітницька робота серед населення громади.

Для координації місцевих заходів була створена робоча група з представників/ць Широківської сільської ради та громадських організацій, яка за підсумками проєкту мала підготувати  місцеву програму з надання первинної допомоги населенню.

Первинна правова допомога

Упродовж всього терміну реалізації проєкту громадянам пропонувались різні формати отримання консультацій із правових питань: виїзди мобільного офісу в села, прийоми юристів у приміщенні сільської ради, інтернет-консультації, гаряча лінія з правових питань, публікації в місцевій газеті з відповідями на найбільш популярні питання. Завдяки цьому ми змогли не лише охопити різні цільові групи мешканців/ок, а й оцінити попит на кожну з форм надання правової допомоги. Найбільш ефективними виявились правова гаряча лінія та мобільні консультаційні пункти в селах. А от гугл-форми для запитів на отримання консультацій юристів, запроваджені під час карантину, не спрацювали.

Варіативність каналів комунікації та форм взаємодії дозволила забезпечити право громадян на отримання безоплатної правової допомоги. Зокрема ідеться і про мешканців/ок,  належать до вразливих категорій населення, проживають у віддалених і соціально ізольованих селах Запорізького району. Загалом близько 400 осіб отримали консультації правового характеру від юристів проєкту, серед них жителі віддалених сіл, учасники АТО, внутрішньо переміщені особи, малозабезпечені сім’ї.

Статистика і тематика звернень

Певна частина звернень стосувалась послуг вторинної правової допомоги. Громадянам з такими запитами радили звернутись у відповідні центри в м. Запоріжжя. Що стосується безпосередньо послуг первинної правової допомоги, то найчастіше до юристів проєкту звертались із таких питань: отримання (оформлення) спадщини, право на землю, приватизація житла, створення ОСББ, добросусідство, виборчий процес, оформлення субсидії, комунальні тарифи. Поза тим, чверть звернень склали «інші питання», серед яких: оформлення документів, отримання послуг і захист прав споживачів, опікунство та аліменти, правила благоустрою, військовий облік, соціальні гарантії для учасників АТО.

Тематика звернень до юристів проєкту (найпоширеніші питання)

На статистику звернень помітно вплинули зовнішні фактори. Так, в квітні у зв’язку з пандемією збільшилась кількість питань, пов’язаних із захистом прав працівників, зокрема під час карантину. З огляду на запит мешканців, юристи проєкту підготували роз’яснення про алгоритм дій після скорочення з роботи, ці матеріали були опубліковані в місцевій газеті, на сайтах Широківської громади та ГО «СТЕП». Додатково у відповідь на звернення громадян юристи разом з виконавчими відділами Широківської сільської ради розробили брошуру з роз’ясненнями прав на отримання державних соціальних допомог на період карантину. У цей період партнери проєкту з числа фахівців громади також надавали онлайн-роз’яснення щодо правового регулювання підприємницької діяльності та правових норм щодо отримання адміністративних послуг.

Вдруге тематика звернень змінилась у серпні – по мірі наближення дати місцевих виборів: громадяни частіше звертались із запитаннями про зміни в виборчому законодавстві.

Консультації і тренінги

Навчальний компонент проєкту включав правопросвітницькі заходи для шкільної молоді та активних громадян – представників/ць громадських організацій і консультативно-дорадчих органів, що створені в громаді. Наприклад, для молоді були запроваджені уроки з правової грамотності (у Відрадненському ЗЗСО) та правові брейн-ринги. зустрічі з активіст/ками стосувались безпосередньо тих питань, якими опікуються їхні об’єднання. Зокрема за підтримки ГО «Учасників АТО «З Україною в серці» було організовано тренінг «Правовий захист прав учасників АТО».

Чимало звернень до юристів проєкту стосувалась процедури реєстрації ОСББ, їхніх прав і повноважень. Додаткові консультації відбулись для ініціативних груп мешканців багатоквартирних будинків у Відрадному, Володимирівському, Августинівці.

Інформаційна робота

Інформування про правові консультації, роботу гарячої лінії та інші заходи проєкту здійснювалось через поширення друкованих флаєрів, вебресурси Широківської громади, а також через структурні підрозділи Широківської сільської ради і партнерські громадські об’єднання.

Крім того, в співпраці з редакцією місцевої газети «Широківська громада інформує» було запроваджено рубрику «Правова допомога». Матеріали для неї готували юристи проєкту та фахівці громади, теми обирались з огляду на найбільш популярні запити на гарячу лінію та під час виїзних консультацій. Всього вийшло 9 публікацій на різні теми (оформлення права власності на земельну ділянку; пенсійне забезпечення; соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям; алгоритм дій працівника при скороченні під час карантину). Газета розповсюджується безкоштовно в усіх селах громади накладом в 6500 примірників. Електронні версії публікацій також розміщувались на сайті громади та в спеціальному розділі на нашому сайті.

Результати проєкту

Завдяки проєкту жителі сіл Запорізького району отримали можливість отримання безоплатної первинної правової допомоги безпосередньо в своїй громаді. Більше 500 мешканців/ок Широківської громади отримали консультації юристів, дізналися відповіді на питання правового характеру, які їх турбували, взяли участь у навчальних та інших правопросвітницьких заходах. Очікується, що позитивний досвід отримання правової допомоги посилить їхню спроможність до вирішення проблем правового характеру, підвищить рівень правової культури, а також рівень довіри до системи первинної правової допомоги.

Консультації з питань захисту прав громадян та участі в ухваленні місцевих рішень отримали активіст/ки місцевих громадських об’єднань (громадська організація учасників АТО Широківської громади, Поважна рада, Молодіжна рада, ініціативна група зі створення Ради жінок, ОСББ). Тепер вони зможуть активніше провадити діяльність із відстоювання інтересів мешканців/ок.

За експертної підтримки юристів проєкту розроблено програму надання безоплатної первинної правової допомоги для населення Широківської громади. Програмою передбачене надання безоплатної первинної правової допомоги мешканцям на постійній основі за рахунок місцевого бюджету. Зокрема буде продовжено роботу гарячої лінії та ведення правової рубрики в місцевій газеті. Також заплановані виїзди юристів один раз на місяць у віддалені населені пункти громади. ГО «СТЕП» в межах наявних експертних, інформаційних та інших ресурсних можливостей надаватиме допомогу Широківській громаді для продовження діяльності після завершення проєкту. Вже зараз наша команда працює з представницями ініціативної групи Широківської ОТГ над створенням Ради жінок для реалізації громадянських, економічних та інших прав мешканок громади.

Проєкт «Впровадження системи безоплатної правової допомоги та посилення правових можливостей мешканців Широківської громади» реалізовано за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

За сприяння в реалізації заходів проєкту також дякуємо нашим партнерам, серед яких: Широківська сільська рада, комунальні установи «Агенція розвитку Широківської громади» та «Центр соціальних послуг Широківської громади», адвокатське об’єднання «Діалог», редакційний відділ газети «Широківська громада інформує», а також ГО Учасників АТО «З Україною в серці», Поважна рада Широківської громади, Головне територіальне управління юстиції в Запорізькій області, Запорізький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, Запорізьке відділення асоціації правників України.