Зміцнюємо інфраструктуру вирішення правових проблем у громадах

Універсальні рекомендації для громад підготували експерт/ки Мережі правового розвитку, автор/ки посібника «Дорожня карта з впровадження безоплатної первинної правової допомоги у сільській місцевості».

Універсальні рекомендації для громад, які мають в своєму складі сільські населені пункти, базуються на досвіді посилення системи надання безоплатної первинної правової допомоги у чотирьох територіальних громадах. Зокрема це Могилівська та Мирівська ТГ (Дніпропетровська обл.), а також Новоолександрівська і Широківська ТГ (Запорізька обл.). Впродовж 2021 року ці сільські громади взяли участь в заходах проєкту «Впровадження системи безоплатної правової допомоги та захист соціальних прав жінок у сільських громадах Східної України», що виконувався ГО «СТЕП».

Посилення спроможності діяти – пріоритет правової підтримки

Органи місцевого самоврядування є лідерами процесу розбудови екосистеми доступу до правосуддя на місцевому рівні. При цьому, щоб реально посилити правові можливості мешканців і мешканок, ОМС мають фокусуватися не на наданні правових послуг, а на зміцненні спроможності людей діяти самостійно. Для цього потрібно надавати людям більше можливостей отримувати потрібну правову інформацію та допомогу в пошуку відповідей на правові питання.

Така правова підтримка має надаватися як елемент системи якісних публічних послуг і забезпечуватися, в тому числі, самими надавачами цих публічних послуг. Це можуть бути місцеві комунальні установи та заклади, зокрема з надання соціальних, медичних послуг, ЦНАПи, різні комунальні служби.

Надання правової інформації як складова якісних публічних послуг може значно посилити правоспроможність громади. Це означає, що кожна людина у громаді відчуває, що вона не лишається сам-на-сам зі своєї правовою проблемою, має до кого звернутися по допомогу й готова діяти.

Три кроки до розвитку правової інфраструктури в громаді

Для прийняття обґрунтованих рішень щодо зміцнення наявної інфраструктури вирішення правових проблем органу місцевого самоврядування необхідно:

  1. Володіти даними досліджень про правові потреби та проблеми людей.
  2. Мати достатню кількість інструментів для вирішення правових проблем та спрощення доступу до правосуддя.
  3. Формувати та втілювати стратегії для розбудови місцевих екосистем доступу до правосуддя за рахунок внутрішніх і зовнішніх ресурсів.

Тільки так можна досягти реальної справедливості для всіх.

Ця публікація є частиною Дорожньої карти з впровадження безоплатної первинної правової допомоги у сільській місцевості, що розроблена в 2021 році громадською організацією «СТЕП» разом з експертами та експертками Мережі правового розвитку за підтримки Федерального МЗС Німеччини (представленого Генеральним консульством Німеччини у Донецьку). Посібник розміщено у вільному доступі.

Для оформлення обкладинки використані фотографії, зроблені під час навчальних заходів проєкту «Впровадження системи безоплатної правової допомоги та захист соціальних прав жінок у сільських громадах Східної України».