Практики інклюзивного врядування та адвокації задля вирішення правових проблем громади

Правопросвіта, правова допомога, інклюзивне врядування і адвокація – ключові напрямки роботи для громад, які прагнуть бути дійсно правоспроможними. Ми  вже детально писали про інструменти правопросвіти та правової допомоги, доступні на місцевому рівні. Нарешті розглядаємо наступні важливі елементи інфраструктури вирішення правових проблем громади.

Інклюзивне врядування та стратегічна адвокація – дії, спрямовані на те, щоб люди були залучені в процес прийняття рішень, що впливають на їхнє життя. Сприяти реалізації таких дій може як місцева рада, так і організації громадянського суспільства.

Отже, розглянемо можливі напрями роботи.

Моніторинг правових проблем та процесів реалізації політик у громаді

Приклади впровадження:

  • Аналіз соціальних мереж з метою виявлення правових проблем мешканців і мешканок громади.
  • Аналіз проєктів рішень міської ради та її виконавчого комітету з метою виявлення їх впливу на правові проблеми мешканців/ок громади, підготовка та оприлюднення відповідних аналітичних матеріалів.
  • Моніторинг відкритих джерел інформації.
  • Опитування користувачів/ок інтернету (наприклад, коментарі у соцмережах) або телефонні опитування жителів і жительок громади.
  • Аналіз звернень громадян, статистичних даних, адміністративних даних.
  • Систематичний аналіз звітів (проміжні, фінальні) про виконання місцевих програм, результатів громадських слухань та інформації про бюджети участі.

Дослідження правових потреб та проблем людей

Приклади впровадження:

  • Проведення соціологічних досліджень правових потреб та проблем у громаді.
  • Експертний аналіз причин недієвості тих чи інших інструментів для реалізації стратегії з удосконалення доступу до правосуддя.
  • Опитування користувачів/ок публічних послуг.
Практичний посібник «Досліджуємо правові потреби громади», розроблений Мережею правового розвитку (2021)

Експертна підтримка громад у створенні та зміні політик

Приклади і практики:

  • Аналіз місцевої нормативно-правової бази з метою виявлення причин, що призводять до виникнення правових проблем в громаді, зокрема проблем жінок, і захист їхніх соціальних прав у громадах.
  • Створення робочих груп з числа представників/ць ОМС, експертів/ок та представників/ць профільних організацій для розроблення проєктів місцевих політик, програм і стратегій.
  • Залучення зовнішньої експертної підтримки для аналізу дієвості місцевих цільових програм і стратегій розвитку громад, проведення стратегічних сесій з метою розробки місцевих стратегічних документів з удосконалення доступу до правосуддя.
  • Проведення зовнішньої оцінки діяльності місцевої влади з реалізації прав людини з використання місцевого індексу прав людини (http://hro.org.ua/index.php).

Ця публікація є частиною Дорожньої карти з впровадження безоплатної первинної правової допомоги у сільській місцевості, що розроблена в 2021 році громадською організацією «СТЕП» разом з експертами та експертками Мережі правового розвитку за підтримки Федерального МЗС Німеччини (представленого Генеральним консульством Німеччини у Донецьку). Посібник розміщено у вільному доступі на цьому сайті.

У тексті використані фотографії, зроблені під час навчальних заходів проєкту «Впровадження системи безоплатної правової допомоги та захист соціальних прав жінок у сільських громадах Східної України» (авторка фото Катерина Клочко).