Нові інструменти участі – для успішного нового року

На кінець грудня ділимося традиційним дайджестом новин проєкту «Зміцнення демократичного врядування». Отже, з якими досягненнями завершують 2021 рік наші активні громади?

У Миколаївській громаді привітали перших переможців громадського бюджету

Громадський бюджет – один з найбільш популярних і дієвих інструментів участі громадян у розвитку своїх міст і сіл. У Миколаївській громаді на Донеччині програма бюджету участі реалізується вперше. Тож активність місцевих мешканців і мешканок особливо приємна для організаторів конкурсу, котрі отримали більше 50 заявок від жителів різних населених пунктів.

Під час сесії Миколаївської міської ради, що відбулась 23 грудня, сертифікати переможців вручили авторам шістнадцяти проєктів. У міській раді наголошують: ідеї активних громадян сприятимуть реалізації цілей розвитку громади, передусім в сферах освіти, дозвілля, активізації та згуртування населення.

Проєкти-переможці будуть реалізовані протягом 2022 року на території міста Миколаївка, смт Райгородок, сіл Рай-Олександрівка та Малинівка. Є й такі проєкти, що стосуються всієї громади. Серед них – медіаосвітня ініціатива, яка передбачає створення відеолітопису громади за участі підлітків та молоді.

Важливо, що вся інформація про громадський бюджет є відкритою і доступною на сайті Миколаївської громади. Громадяни можуть ознайомитися з результатами оцінювання поданих заявок (на сайті розміщені реєстри позитивно і негативно оцінених проєктів), картками аналізу проєктів, підсумками голосування.

Крім того, за ініціативи міської ради створено мапу проєктів-переможців. На ній можна дізнатись, які ідеї перемогли і де вони будуть реалізовані, хто є автором та скільки коштує кожний окремий проєкт.

У Розівській громаді відбулись перші офіційні збори Молодіжної ради

Про бажання створити Молодіжну раду в Розівській громаді говорили ще в червні. Саме тоді в Розівці відбулась зустріч команди ГО «СТЕП» з місцевими учасниками й учасницями проєкту «Зміцнення демократичного врядування». Серед них були представники/ці селищної ради й молодіжного активу громади.

Справа не закінчилась самим лише бажанням. Протягом наступних місяців молодіжні лідери й лідерки ініціювали процес офіційного створення Молодіжної ради – розробили необхідні документи, винесли їх на розгляд сесії. Одночасно з тим селищна рада виділила приміщення під облаштування молодіжного центру. Меблі й обладнання для нього закупили за кошти гранту, а до ремонтних робіт долучились самі мешканці й мешканки.

Молодіжний центр ініціатив ROZквіт – це вільний простір для реалізації творчих, культурних та соціальних ініціатив молоді громади. Він же має стати головним офісом новоствореної Молодіжної ради – презентація її команди відбулась під час урочистого відкриття центру 24 грудня.

Основний склад Молодіжної ради налічує 23 людини – це молоді, активні, ініціативні, амбітні мешканки й мешканці Розівської громади. При раді сформовано декілька експертних груп:

  • з інформаційних технологій та зв’язків із громадськістю;
  • з зовнішніх зв’язків та партнерств;
  • громадської активності, екології та волонтерства;
  • освіти та інтелектуального розвитку молоді;
  • розвитку культури та відпочинку;
  • спорту та туризму.

Протягом грудня тривав відкритий набір стажерів і стажерок до цих експертних груп. Молодіжна рада запрошувала долучитись людей від 12 до 33 років, які не байдужі до долі своєї громади та активно проявляють свою громадську позицію.

Стажери й стажерки працюватимуть на одному рівні з основним складом ради. Щоправда, обов’язків в них буде менше. Та й регулярне відвідування засідань не є обов’язковим, тобто за пропуски стажерів/ок не виключатимуть з Молодіжної ради. Зате широке коло залученої молоді дозволить краще представити думки та пропозиції, побачити всі грані обговорюваних проблем – переконані молодіжні радники й радниці.

Вже в новому році Розівська молодіжна рада долучиться до заходів проєкту «Зміцнення демократичного врядування» та допоможе організувати публічний моніторинг стратегії розвитку Розівської громади.

Проєкт «Зміцнення демократичного врядування» реалізується ГО «Стратегії і технології ефективного партнерства» (ГО «СТЕП» за підтримки National Endowment for Democracy. Фокусна тема проєкту в 2021 році: «Стратегії для людей». Мета проєкту: посилити публічність процесів розвитку на місцевому рівні та громадський контроль за рішеннями органів місцевого самоврядування.

Фото обкладинки: команда Розівської громади під час тренінгу на тему моніторингу стратегій та публічного звітування (серпень 2021).