Відверто про стратегії: говоримо про місцевий розвиток з харківськими громадами

Завершуємо серію липневих робочих візитів мандрівкою на Харківщину. Тут команда проєкту «Зміцнення демократичного врядування» зустрілась з представниками Нововодолазької та Роганської громад.

Як і раніше в партнерських громадах на Запоріжжі та Дніпропетровщині, під час зустрічі ми познайомились із представниками органів місцевого самоврядування, які адмініструють процес впровадження стратегій розвитку. Разом з ними розглянули результати базового дослідження та поспілкувались про реальний стан справ у громадах – як відбувається процес впровадження стратегій, чи відстежуються показники розвитку, чи знають мешканці про стратегічні плани громад.

У Рогані та Новій Водолазі затвердили стратегії з піврічною різницею в часі – в липні 2017 та січні 2018 року відповідно. До речі, обидві громади входять у першу п’ятірку ОТГ, що були утворені на Харківщині. За розробку стратегічних планів взялись одразу після об’єднання.

Підхід до розробки був дуже серйозний. Зібралась велика робоча група, провели дослідження, – розповідає Вадим Полях, начальник відділу економічного розвитку, інвестицій, міжнародної співпраці, комунікації та туризму Роганської селищної ради. – Але це була одна з перших стратегій, і багато що змінилось з того часу.

Наприклад, саме зараз триває процес реорганізації чотирьох закладів вищої освіти задля створення єдиного Державного біотехнологічного університету – відповідна пропозиція МОН була підтримана урядом в травні. Одним із цих закладів є Харківський національний аграрний університет імені Василя Докучаєва, розташований на території Роганської ТГ. Під час роботи над стратегією в 2017 році наявність потужної наукової інституції в громаді розглядалась як безсумнівна перевага, а використання потенціалу ХНАУ як центру науки і освіти було визначене як окрема оперативна ціль розвитку. Які наслідки має реорганізація для закладу та як вплине на громаду – наразі залишається під питанням.

Фото з сайту Нововодолазької громади

Тим часом у Нововодолазькій селищній раді погоджуються: в стратегію заклали серед іншого і такі завдання, що не відповідали реальним потребам і ресурсам громади.  

– Наприклад, один із проєктів стосувався будівництва басейну в Новій Водолазі. Зараз бачимо, що в ньому вже немає необхідності. Не тому, що він коштовний, а тому що в ньому немає кому плавати, – згадує Анна Пікалова, начальниця відділу економічного розвитку та інвестицій. – Були плани побудувати садочок, бо тоді була черга в дитячі садки. На сьогодні вже немає такої потреби. З 2017 року народжуваність дуже знизилась, і сьогодні є навіть незайняті місця…

Прикладів зміни зовнішніх факторів чи внутрішніх умов у кожній громаді набралось чимало. Проте до цього моменту місцеві стратегії комплексно не переглядались. Щоправда, в Нововодолазькій ТГ вже в 2021 році провели опитування мешканців, зокрема з нових сіл, які тільки увійшли до складу громади: «Опитування мешканців показало, що всі цілі лишились актуальними і на сьогодні. Тож змінювати нічого за змістом не стали».

Водночас в селищних радах погоджуються з необхідністю впровадження дієвої системи моніторингу та звітування про стратегії, а також визнають потребу повноцінної актуалізації стратегічних планів.

Ми розуміємо, що в кінці року нам треба звітувати по стратегії та плану соціально-економічного розвитку, – пояснює заступник Роганського селищного голови Микола Сапелкін. – І якщо про план соціально-економічного розвитку нам загалом зрозуміло, то як працювати по звітуванню стратегії – поки не знаємо.

Проєкт «Зміцнення демократичного врядування» допоможе харківським громадам організувати систему моніторингу виконання стратегій, підготувати публічні звіти для громадян і налагодити взаємодію в громаді з питань розвитку.

Фото з сайту Роганської громади

Проєкт «Зміцнення демократичного врядування» реалізується ГО «Стратегії і технології ефективного партнерства» (ГО «СТЕП») за підтримки National Endowment for Democracy.

Фото обкладинки: будинок культури в смт Рогань (липень 2021).