Від стратегії на поличці – до стратегії для людей

Координаторки та координатори громад, що беруть участь у нашому проєкті «Зміцнення демократичного врядування», обговорили поточні успіхи й виклики публічного моніторингу стратегій розвитку під час робочої Zoom-конференції.

Четверта фаза проєкту, яка має слоган «Пильнуй зміни», стартувала для одинадцяти територіальних громад у квітні. За пів року місцеві команди встигли взяти участь у дослідженні досвіду стратегічного планування в громадах, пройти навчання на тему публічного моніторингу стратегій та розробити власні плани дій з моніторингу і звітування. В частині громад вже сформовані робочі групи та розроблені положення про моніторинг виконання стратегії розвитку. Також на місцях розпочались інформаційні кампанії, що мають на меті підвищити обізнаність мешканців і мешканок про пріоритети розвитку їхніх громад.

То що там з моніторингом?

На сьогодні активну участь у проєкті продовжують дев’ять громад з чотирьох областей України. Тільки дві з них раніше проводили моніторинг виконання стратегічних проєктів. Для інших же це перший досвід такої роботи, що супроводжується одночасно відкриттями й певними викликами.

Найбільшими труднощами наразі є посилення карантинних обмежень і, відповідно, скасування частини публічних заходів. Це ускладнює інформування й залучення мешканців/ок, особливо з тих груп населення, які не дуже користуються інтернетом.

У Васильківській та Нововодолазькій громадах встигли провести інформаційні заходи до посилення карантину

Ситуація дещо відрізняється залежно від громади. Наприклад, у Чернігівській ТГ досить високі показники вакцинації серед населення. Тож тут заходи вирішили не скасовувати, але проводять їх із дотриманням правил безпеки для «червоної зони». У жовтні тут вже відбулись два круглі столи за участі керівництва селищної ради та представників громадських організацій і бізнесу. Мета цих зустрічей – залучити активних громадян до обговорення стратегії (зокрема в розрізі конкретних цілей розвитку) та подання пропозицій проєктів на наступні роки. 

Додатково, з нагоди п’ятиріччя Чернігівської громади на сайті та в газеті «Чернігівські вісті» вийшло інтерв’ю з селищним головою про виконання місцевої стратегії розвитку.

Загалом же на цьому етапі кожна з громад продовжує роботу за трьома напрямками:

  • моніторинг виконання стратегії розвитку – формування робочих груп / комітетів з моніторингу, розробка місцевої нормативної бази, перегляд індикаторів до стратегії, збір первинної інформації;
  • інформування мешканців/ок про стратегію, питання розвитку громади та можливості (інструменти) участі – здійснюється з використанням вебсайтів громад, соцмереж, місцевих ЗМІ, а також роздаткових матеріалів;
  • залучення людей до діалогових зустрічей, опитувань, фокус-груп, консультацій, інформаційних майданчиків.
Круглий стіл з представниками громадської організації учасників АТО у Чернігівці

Яка робота відбувається в громадах?

Процес збору й систематизації даних для моніторингу вже завершено в Васильківській і Покровській громадах, що на Дніпропетровщині. Швидко впоратись із завданням тут вдалось насамперед завдяки злагодженій роботі селищних рад, які дійсно керуються стратегією розвитку громади для планування діяльності й ухвалення місцевих рішень. Прикметно, що в цих громадах зі стратегією працюють не лише профільні відділи, а буквально-таки всі управлінці й фахівці. Вже невдовзі тут приступатимуть до формування публічних звітів з моніторингу. Для цього всі зібрані дані потрібно втілити в таку форму, що буде цікавою та зрозумілою для людей.

Крім того, на сайті Покровської громади вже з’явилась окрема вебсторінка з новинами на тему стратегії. Тут розміщуються оголошення, опитування та звіти засідань робочої групи з моніторингу. Тут же мешканці/ки можуть ознайомитися з короткою версією стратегії, що ілюстрована фотографіями з життя громади.

У деяких громадах у вересні встигли провести публічні інформаційні заходи. Зокрема, тематичні локації працювали в Новій Водолазі, Васильківці та Миколаївці до днів селищ і дня міста, відповідно. За підтримки проєкту кожна з громад розробила буклети про стратегічні й оперативні цілі розвитку, ключові досягнення та плани розвитку на наступні роки. Чудовий фоторепортаж з місцевих заходів розміщено на сайті Нововодолазької громади.

А ось так працював інформаційний майданчик до Дня міста в Миколаївській громаді

Крім того, зараз у Миколаївській ТГ на Донеччині та Нововодолазькій ТГ на Харківщині тривають опитування мешканців/ок. У такий спосіб робочі групи з моніторингу планують отримати більш об’єктивні оцінки щодо виконання окремих завдань місцевих стратегій.

Важливою умовою є публічність і прозорість моніторингу. Досягнути цього можливо лише завдяки широкому інформуванню мешканців/ок і упрозоренню роботи на всіх її етапах. Для прикладу, Миколаївська міська рада оприлюднює всі місцеві документи, що стосуються діяльності робочої групи з моніторингу, на офіційному сайті громади.

У Роганській громаді Харківської області планують зустріч у форматі «Бізнес-діалогу» за участі представників місцевої влади та місцевих підприємців. Тема для обговорення – можливості економічного розвитку громади та спільного вирішення локальних проблем. Міжсекторну платформу спільних дій, яка б згуртувала навколо питань розвитку громади працівників ОМС, бізнес і громадські організації, хочуть створити в Оріхівській громаді на Запоріжжі. В цих громадах наразі завершується формування робочих груп і підготовка положень про моніторинг.

А в Апостолівській громаді Дніпропетровської області вже розробили положення про проведення моніторинг і майже сформували робочу групу. До її складу увійшли як працівники/ці міської ради, так і активної громадськості. Заходи проєкту тут планують використати для налагодження співпраці між місцевою владою і громадськими організаціями.

І нарешті в Розівській ТГ Запорізької області готуються підбити підсумки фотофлешмобу «Улюблені місця громади». Цей захід – ідея молодіжного активу громади. В такий креативний спосіб активіст/ки вирішили ознайомити мешканців/ок з красою і цікавинками різних населених пунктів у складі громади, а також виявити її своєрідні «місця сили», що здатні об’єднувати й надихати людей. Також невдовзі відбудеться мапування – збір пропозицій до стратегії в селі Новомлинівка, де відкривається новий громадський простір. Сам же моніторинг у Розівській громаді відбудеться трохи пізніше, оскільки стратегія тут реалізується лише з січня цього року.

Координатор/ки моніторингового процесу в громадах відзначають така робота спонукала їх по-новому подивитися на стратегію та управління розвитком.

Найцінніше для нас: ми розібрались, що таке індикатори, як їх планувати і відстежувати. Це допомагає нам зараз при розробці стратегії розвитку соціальних послуг, – поділилась враженнями Альона Синєпольська з Чернігівської громади. – Проводимо зустрічі з мешканцями. У нас вже є люди в громаді, які розуміють, що таке стратегія і як з нею працювати. І це дуже важливо для нас.

Нагадаємо, мета четвертої фази проєкту «Зміцнення демократичного врядування» – зробити чинні стратегії розвитку громад зрозумілими для людей і долучити мешканців та мешканок до моніторингу змін, які відбуваються завдяки реалізації стратегій. 

Проєкт «Зміцнення демократичного врядування» реалізується ГО «Стратегії і технології ефективного партнерства» (ГО «СТЕП») за підтримки National Endowment for Democracy. 

Всі фотографії, використані в статті, зроблені та надані громадами, які беруть участь у проєкті. Фото обкладинки зроблене й надане представниками Нововодолазької ТГ .