Мобільний дискусійний клуб для залучення громадян та спільного пошуку рішень

На продовження серії публікацій про ініціативи, підтримані проєктом «Зміцнення демократичного врядування», ділимось досвідом громадської спілки «Майбутнє Верхньодніпровщини». Активісти цієї організації знайшли цікавий та інтерактивний формат для інформування мешканців громади про інструменти участі.

Як активні верхньодніпровці рекламували бюджет участі

Цього року в Верхньодніпровській громаді на Дніпропетровщині вперше відбувся конкурс проєктів бюджету участі. На цю подію місцеві активісти чекали давно, натомість більша частина населення громади ніколи не чула, що таке бюджет участі та для чого він потрібний. Тож коли нарешті з’явилось офіційне оголошення про дати подання проєктів і голосування за них – виникла ідея провести інформаційно-просвітницьку кампанію на підтримку громадського бюджету. Відкриті зустрічі з мешканцями, діалогові заходи та тренінги для авторів громадських проєктів стали частиною ініціативи «Мобільний дискусійний клуб», що була реалізована громадською спілкою «Майбутнє Верхньодніпровщини».

Мобільний дискусійний клуб – інтерактивний простір для спілкування громадян, можливість озвучити наболілі питання й отримати на них відповіді. Для тестування нового формату активісти обрали найбільші населені пункти громади – місто Верхньодніпровськ (16 тисяч мешканців) та село Пушкарівка (3 тисячі мешканців). Заходи проводились у публічних місцях: майданчиках, площах, на людних вулицях. Це дало змогу буквально «вийти в люди» – і залучити навіть тих мешканців, які не помітили оголошення про події або спочатку не зацікавились ними. Додатково відбулись зустрічі із працівниками виробничих підприємств та освітянами.

У зустрічах взяли участь більше 100 різних людей. Це були й робітники одного з найбільших підприємств, ТОВ «Астра». Були й пересічні перехожі, які ввечері йшли на прогулянку та до магазинів. Були жителі багатоповерхівки, у дворі якої ми проводили зустріч, мешканці села. За віком всі різні – від 14 й до 73 років.

Центральною темою мобільного дискусійного клубу став громадський бюджет – цей новий інструмент участі необхідно було розрекламувати для якомога більшої кількості мешканців/ок, доступно пояснити його можливості. Оскільки міська рада фактично не проводила інформаційної кампанії, заходи ГС «Майбутнє Верхньодніпровщини» стали чи не єдиною нагодою для громадян дізнатись про майбутній конкурс, особливості участі в ньому, порядок подання проєктів і голосування.

Більше того: представники спілки навіть вели перемовини зі службою технічної підтримки вебплатформи для голосування, оскільки перші декілька днів чимало мешканців зустрілися з певними складнощами, намагаючись проголосувати онлайн.

Викликає гордість те, що наша команда відпрацювала процес запуску бюджету участі набагато відданіше та якісніше, ніж відповідальні працівники ОМС. Активне інформування вели лише ми. Міська рада зробила тільки публікацію на фейсбук-сторінці та сайті громади. Також ми наполягали, щоб у центрі міста розмістили бігборд про бюджет участі.

В результаті саме учасники дискусійного клубу були максимально активними як в процесі підготовки проєктів, так і під час голосування. Успішно пройти весь шлях від розроблення ідеї до збору голосів на її підтримку автор і авторкам проєктів допоміг, зокрема, тренінг з експертом Фундації ПАУСІ Романом Широких та його рекомендації щодо супроводу процесу голосування.

Переможцем конкурсу став проєкт з облаштування відкритого спортивного майданчика у Верхньодніпровську – 270 мешканців віддали свої голоси на користь цієї пропозиції. Ще 262 жителів підтримали ідею створення мотузкового парку для дітей. Обидва проєкти розроблені учасницями заходів Мобільного дискусійного клубу. Загалом же за подані громадські проєкти проголосували 800 мешканців/ок громади.

Разом з Романом Широких активісти ГС «Майбутнє Верхньодніпровщини» додатково проаналізували місцеві нормативні документи, що стосуються громадського бюджету. За підсумками цієї роботи голові Координаційної ради з впровадження бюджету участі було направлено лист із пропозиціями та доповненнями на 14 пунктів. До обговорення й врахування цих пропозицій у міській раді обіцяють повернутись під час планування громадського бюджету 2021.

Громадські зустрічі надихають на нові  ініціативи

Втім, формат мобільного дискусійного клубу виправдав себе не тільки для популяризації бюджету участі. Так, у Пушкарівці відкриті діалогові зустрічі допомогли самоорганізуватись місцевій громаді. Невдовзі після візиту мобільного дискусійного клубу за ініціативи жителів у селі відбулись громадські збори, де серед іншого заслухали звіт старости та керівника комунального підприємства, поспілкувались з представниками Національної поліції.

Крім того, мешканці об’єдналися, щоб провести масштабне свято для дітей до Дня Незалежності. Активісти ГС «Майбутнє Верхньодніпровщини», місцевий бізнес і староста села підтримали цю ініціативу та допомогли організувати ярмарок, пізнавальні ігри й розваги. Також напередодні спільними зусиллями облаштували волейбольний майданчик, який відкрили під час свята товариським матчем. Цим прикладом самоорганізації навіть зацікавились у Дніпропетровському регіональному офісі Програми U-LEAD з Європою.

За час проєкту ми змогли вийти на новий для себе рівень – організація масового заходу, в якому взяли участь понад 200 осіб. Загалом до заходів долучилося досить багато людей – як слухачі й глядачі. Тішить і той факт, що знайшлися люди, які вже готові активно долучилися до наступного проєкту в селі Пушкарівка. Його ми плануємо реалізувати напередодні свята Нового року.

Під час заходів проєкту також вдалось сконтактувати між собою представників благодійного фонду та сільської бібліотеки, які разом підготували заявку на отримання ресурсної допомоги для закладу. Ця ініціатива також виявилась успішною – і в Пушкарівській бібліотеці тепер є додатково три ноутбуки для роботи читачів.

Досвід ГС «Майбутнє Верхньодніпровщини» ще раз підтверджує важливість відкритих зустрічей і спілкування громадян. Саме в таких спільнотах виникають та реалізуються нові ідеї, знаходяться й об’єднуються однодумці, з’являються історії успіхи, які надихають та згуртовують громаду.

Публікація є частиною публічного звіту за проєктом «Зміцнення демократичного врядування», що реалізується ГО «СТЕП» за підтримки National Endowment for Democracy. У тексті використані цитати координатора проєкту, дані описових звітів і фотографії, надані партнерськими організаціями.