Яскраві ідеї для безпечного дорожнього руху – досвід Василівської громади

У цій історії успіху читайте, як завдяки творчій ініціативі молоді та підтримці міської ради забутий підземний перехід у Василівці перетворився на популярну фотозону і чому це важливо для безпеки містян.

Навіть якщо ви ніколи не бували в Василівці, ви точно проїздили це місто, прямуючи на море трасою Харків – Сімферополь. Бачили «літаючу тарілку» – пост дорожньої поліції на перехресті автошляхів? Це, звісно, не головна туристична принада Василівки, але точно найпомітніша для подорожувальників.

Щодня трасою, що пронизує місто, рухаються тисячі автомобілів. А в літній сезон цей потік машин ще й збільшується за рахунок тих, хто їде відпочивати на морські курорти. Інтенсивний дорожній рух створює небезпеку для мешканців і мешканок громади – насамперед тих, хто, поспішаючи потрапити на роботу чи навчання, переходить дорогу в непристосованих для того місцях.

Розуміючи ці ризики, міська влада звернула увагу на підземний перехід на проблемній ділянці траси – він був зведений ще в 2005 році, але відтоді оновлень тут не було. Останні роки містяни дедалі менше користувались переходом, адже виглядав він не дуже привабливо та й – що вже тут казати – не дуже безпечно.

Зустріч із молоддю у Василівській міській раді

Отож Василівська міська рада нарешті запланувала капітальний ремонт на об’єкті. Разом з тим постало питання: як привернути увагу школярів, молоді й дорослих до переходу та важливості правил дорожнього руху? Чи достатньо буде просто побілених стін, щоб люди знову стали ходити тут? А якщо… додати трохи барв і креативу?

Так з’явилась ідея створення муралів на стінах тунелю – яскравих зображень, які б привернули увагу мешканців/ок і стали місцевою цікавинкою. А заодно – нагадали про можливість безпечного переходу через жваву трасу.

Втілювати задум взялись командою, що навчалась у Школі адвокації та партисипації від Київського Діалогу. До її складу увійшли представники міської ради та комунальних закладів і установ Василівської громади – Олексій Дяченко, Ірина Чижик, Ольга Сапа та Оксана Мінакова, а також голова Правління ГО «Спортивно-патріотичний центр «Тризуб» Олена Астахова. Разом підготували проєктну заявку – і виграли міні-грант від Київського Діалогу для створення серії муралів. Співфінансування надала міська рада. А вже творчу частину проєкту взяла на себе нещодавно утворена Молодіжна дорадча рада та ініціативна група молодих митців-урбаністів.

Сюжети муралів добре знайомі всім жителям Василівської громади

Сюжетами для стінописів стали визначні місця Василівської громади. Серед них унікальний реабілітаційному центр для хижих тварин, який нещодавно відсвяткував своє 19-річчя, та історико-культурна пам’ятка «Садиба Попова», що також відома серед містян і туристів як «Замок Попова». Варто було з’явитися першим муралам – і новина про яскраве оновлення підземного переходу в Василівці облетіла місцеві й обласні ЗМІ. А Василівський реабілітаційний центр для хижих тварин навіть запустив флешмоб #фотовпереході.

Нагода зробити оригінальне оформлення підземного переходу стала несподіванкою, коли наша команда взяла участь в Школі адвокації та партисипації, – згадують ініціатори проєкту. – Але це в свою чергу стимулювало міську раду забезпечити, щоб ці роботи співпали з ремонтом об’єкта. Також багато жителів громади почали частіше використовувати перехід, особливо разом з дітками, щоб подивитися на мурали та зробити фото.

Для дошколяриків і молодших учнів провели ігрові заходи про безпеку на дорогах

Ремонт переходу та створення стінописів – лише частина проєкту «Safe Step. Безпечний крок».  Щоб нагадати про правила дорожнього руху дітям і підліткам, команда також провела пізнавальні заходи в школах і дошкільних закладах громади. У цих зустрічах взяли участь більше 270 дівчат і хлопців віком від 5 до 17 років.

Розголос про реалізований проєкт перевищив очікування команди: на додачу до оновленого переходу місто отримало чудову фотозону, що прийшлась до душі дорослим і дітям. А підтримка ініціативи в соцмережах і обговорення важливості розпочатих ремонтних робіт призвели до того, що в міській раді вирішили виділити додаткові кошти, щоб зробити перехід справді впорядкованим і безпечним. Крім того, навесні планують створити ще декілька муралів із зображенням знакових місць Василівської громади.

Відео про створені мурали можна переглянути на сторінці Василівської громади.

«SAFE STEP – Безпечний крок» є проєктом-переможцем конкурсу малих грантів, який проводився серед команд-учасниць Школи адвокації та партисипації. Заходи Школи відбуваються в рамках проєкту «Розбудова соціального капіталу громадських ініціатив в українських регіонах», що реалізується Київським Діалогом за підтримки Федерального Міністерства закордонних справ Німеччини – разом з партнерськими громадськими організаціями в 5 областях України (Волинська, Вінницька, Запорізька, Полтавська, Тернопільська).

Історія успіху підготовлена громадською організацією «Стратегії і технології ефективного партнерства» (ГО «СТЕП»), яка є регіональним партнером Київського Діалогу та забезпечувала адміністрування малих грантів у Запорізькій області.

Інформацію та фотографії для цієї історії надали Ірина Чижик, Олексій Дяченко, Оксана Мінакова, Ольга Сапа.