Фантастичні спальники та де їх шукати: як волонтери в Запоріжжі створили швацьке виробництво для потреб ЗСУ

Коли стало зрозуміло, що війна не на пару тижнів, а на складах вже не залишилося жодного спальника, запорізькі волонтери й волонтерки вирішили, що треба діяти. Так і народилося локальне виробництво дощовиків, спальників, флісових кофтин та інших корисних речей від волонтерського обʼєднання “Смугастий кіт”. 

Волонтерське обʼєднання “Смугастий кіт” засноване 26 лютого, коли “спав перший шок”, як каже керівниця Поліна Фролова.

Перший час волонтери займалися покупкою і передачею спальників та інших корисних речей місцевим ТРО та підрозділам, з якими вдалося встановити звʼязок. Однак через деякий час виявилося, що на складах все закінчилося та в найближчому майбутньому нових поставок не буде. Тоді волонтери вирішили шити спальники власноруч.

Фантастичні спальники та де їх шукати

Ми почали використовувати досвід усіх навкруги. Брали за основу просто спальник, який був вдома — туристичний, польського бренду, що закривав потреби для розкрою, — розповідає Поліна.

Кравчинь знайшли швидко. Так вийшло, що у близькому колі спілкування на той момент був знайомий з власним ательє. Він і допоміг з контактами кравчинь, які зробили перші зразки.

Коли процес вже трохи набрав обертів, то до волонтерів почали звертатися кравчині, які шиють вдома самостійно. Пізніше зʼявився цех, а потім і другий. Через якийсь час до “Смугастого кота” приєдналися кравчині з училища “Моди і стилю” Запоріжжя. Вони стали шити балаклави та фліски.

Це було неабияке посилення їхньої ініціативи, зізнається Поліна. Завдяки знанням викладачок з училища, волонтери тепер мають змогу модернізувати зразки продукції. Наприклад, бувають специфічні запити від підрозділів — термоковдри, які не бачить тепловізор, або ремені для автоматів. Нині ж на часі модернізація спальників для холодного сезону, адже зима близько.

Зараз “Смугастий кіт” має 2-3 приміщення, де відбувається сам процес пошиття, а також склад в центрі міста.

Координаційна команда складається з чотирьох людей. Вони займаються логістикою та закупівлями. Кравчині, яких на постійній основі близько 15-20 людей, працюють за графіком звичайного робочого тижня — п’ять на два.

Спочатку дівчата шили без вихідних, перші місяці, але потім ми зрозуміли, що це неадекватно. Плюс в цехах було холодно, тому ми робили перерви, щоб відпочити, бо з обігрівачами теж була проблема. Через якийсь час вийшли на п’ятиденний робочий тиждень.

Від початку кравчині працювали безкоштовно, але зараз Поліна намагається виплачувати принаймні мінімальні гонорари. На це витрачає свою заробітну плату з основного місця роботи.

До речі, волонтерське обʼєднання засноване на базі творчого обʼєднання “Смугастий кіт”. Звідси і назва, і склад в центрі міста, що раніше був фотостудією.

Що окрім спальників

Поліна розповідає, що починали зі спальників, але потім урізноманітнили виробництво, виходячи із запитів людей, які звертались до волонтерів.

Зокрема, відшивали мʼякі ноші для евакуації, допомагали переміщеним особам спальниками та постільною білизною. Кравчині намагаються використовувати матеріали по максимуму, тому постільна білизна, наприклад, робилася із залишків матеріалів. Це не тільки економно, але і екологічно — виробництво без відходів.

Також “Смугастий кіт” неодноразово допомагав закривати потреби військового госпіталю у Запоріжжі.

Хто допомагає тим, хто допомагає

Фінансування такої важливої справи відбувається із декількох джерел — це донати, друзів і допомога від громадських організацій.

Наразі у нас допомога йде від друзів, знайомих, громадян, з постійних зборів в Фейсбуці та Інстаграмі. Це найбільша частина коштів. Також на фінансування йдуть і особисті кошти, пояснює Поліна

Є й організації, з якими вдалося налагодити плідну співпрацю. Одна з таких це “ІТ Запоріжжя”. “Смугастий кіт” закриває їхні потреби у спальниках і дощовиках, а вони донатять на матеріал.

Серед інших партнерів у Запоріжжі — волонтерські ініціативи “Шо ти, дядя”, “Фонд Бавовна”, Сергій Андрух і Леся Лапікова. За словами Поліни, тут більше справа в довірі. Хоча і одиничні звернення волонтери не відкидають.

Приміром, часто рідні військових чи самі військові просять один-два спальники. Такі запити в “Смугастому коті” не ігнорують, але залишають на совісті тих, хто звертається. Волонтери розуміють, що не завжди вдається взяти лист у керівництва, що це складно, тому йдуть назустріч.

Щодо громадських організацій, то нещодавно обʼєднанню дуже допомогла ГО “СТЕП” в рамках проєкту “Зміцнення демократичного врядування”. Вони підсили один із цехів: закупили стелажі, додатковий стіл, закрили потреби по розхідним матеріалам.

Навіть банальна канцелярія, каже Поліна. Довгий час нам здавалося, що це не потрібно, але насправді ми дуже вдячні, тому що вони нам показали, наскільки ми можемо, додавши трошки комфорту, ефективніше працювати.

Головні результати роботи

Керівниця обʼєднання згадує: коли відшили перші десять спальників, здавалося, що це велика кількість. Однак зараз результати роботи “Смугастого кота” можуть дійсно приголомшити.

За час існування кравчині волонтерського обʼєднання зробили і передали 2241 спальників, близько 800 дощовиків, більше 750 балаклав та понад 700 штук флісок! Також відшили більше чотирьох сотень різних “кастомних” речей, наприклад, ремені для АК та інше.

Проблеми та перешкоди

Найскладніший фактор інколи буває людський. Проблеми виникають не з виконавцями, а з замовниками.

— З виконавцями у нас дуже гарні стосунки. Вони мотивовані, і це та сила, на якій ми тримаємось. З військовими також все зрозуміло і чесно, каже Поліна.

Однак останнім часом, коли почала падати температура повітря надворі, до “Смугастого кота” надходять специфічні запити. Тоді починаються непорозуміння. Люди не володіють інформацією, не розуміють, що волонтерське швейне виробництво має певний стандарт спальників. Часом замовники намагаються вчити кравчинь.

Ми пояснюємо, чому ми робимо саме такі спальники, на таку температуру, що ми не фабрика, а волонтери, які мають певний досвід, і тому ми робимо так, а не інакше. Ми не продаємо те, що ми робимо, каже Поліна.

На жаль, траплялися ситуації, коли спальники йшли не за призначенням. Саме тому великі партії “Смугастий кіт” передає через перевірених людей.

Особисті досягнення та враження

На думку Поліни, окрім вдалої модернізації продукції, досягненням є і те, що виробництво вже вийшло на експертний рівень. Часто звертаються інші волонтери — за консультацією, за кроями.

Також “Смугастий кіт” може підібрати екіпірування, бо учасники й учасниці об’єднання мають певний досвід в туристичній сфері. Тому, якщо людина може самостійно оплатити своє спорядження, волонтери допоможуть підібрати найкраще.

У волонтерській справі найбільше мотивують згуртованість і розуміння людей, ділиться Поліна.

— Для мене найбільше враження — це те, наскільки люди згуртувалися, що є позитивний фідбек. Люди готові чекати, бо у нас черга. Вони відкриті до всіх наших умов, ставляться з повагою. Це навіть по звітам помітно, коли намагаються зробити приємно. І це дуже допомагає, бо я розумію, що наші спеціалістки працюють більше на цьому емоційному заряді.

Іноді, звичайно, бувають моменти, коли здається, що сил більше немає, але навіть один невеликий донат дає волонтерам розуміння, що їхня праця потрібна і треба рухатися далі — разом до Перемоги.

Проєкт «Зміцнення демократичного врядування» реалізується ГО «СТЕП» за підтримки National Endowment for Democracy. З березня 2022 проєкт спрямовано на надання інституційної підтримки волонтерським ініціативам на сході України. У тексті використані фотографії, надані волонтерським обʼєднанням “Смугастий кіт” в рамках партнерства.