Свої для своїх. Як жителі Запорізької області допомагають рідним громадам: Приморськ

З перших днів повномасштабного російського вторгнення партнерські організації проєкту “Зміцнення демократичного врядування” допомагають мешканцям Приморська, Токмака, Чернігівки та інших населених пунктів на Запоріжжі. Волонтери доставляють важливі продукти та ліки, а також допамагають людям виїхати з тимчасово окупованих територій. Розказуємо про роботу волонтерських ініціатив, які влітку отримали інституційну підтримку нашого проєкту, щоб ще ефективніше допомагати своїм громадам.

Дві автівки — 800 людей

Олена Рудоман до повномасштабного вторгнення Росії в Україну займалася туристичним бізнесом. Зараз же в її офісі розміщується невеличкий штаб Приморської громади, а сама вона працює з гуманітарними проєктами ГО “Приморськ 24/7”. Підприємиця не тільки допомагає мешканцям Приморська та Бердянська ліками, але й змогла організувати евакуацію з тимчасово окупованої території. Від 24 лютого і до сьогодні завдяки їй та сміливим водіям вже вдалося вивезти 800 людей. І то маючи всього дві легкові автівки!

– У мене є бізнес у Приморську і з початком війни я почала допомагати своїм співробітникам – передавала їм ліки, продукти. Намагалася передавати через маршрутки, автобуси. Але одного разу мене обдурили і я вирішила, що треба купувати свою машину і самій вирішувати ці питання, розповідає Олена.

В середині березня Олена придбала першу з двох автівок, найняла водія, почали їздити в Приморськ і Бердянськ. Щоразу туди везли гуманітарну допомогу, а назад вивозили по шестеро людей.

Наприкінці травня з’явились перші запити на ліки. Тому, окрім продуктових наборів, Олена почала займатися покупкою та передачею медикаментів для тих, хто їх особливо потребує на тимчасово окупованій території. Разом з колегами по організації вирішили робити саме адресну доставку, оскільки всі місцеві лікарні зайняті росіянами, і співпрацювати з ними просто неможливо.

Відповідальне волонтерство

Щоб упорядкувати збір запитів про допомогу, Олена спочатку зробила онлайн-анкету, яку заповнювали місцеві мешканці та мешканки. Вже по ній орієнтувалася: скільки, кому і які ліки везти. Згодом анкета виросла в цілу програму. Нині волонтери одразу вносять у спільну базу дані про отримані запити на допомогу, результати їх опрацювання, додають іншу інформацію для обліку й звітності. Більше того: донори, які допомагають грошима та гуманітаркою, теж можуть подивитися, куди і кому потрапила допомога. Це підвищує прозорість і підзвітність гуманітарної роботи, дозволяє вибудовувати довіру між партнерами.

“Приморськ 24/7” співпрацює з багатьма благодійними фондами та громадськими організаціями. Вони допомагають з придбанням медикаментів, адже не всі ліки можна знайти у волонтерів, а також надають продуктові набори. Набори Олена обирає самостійно, виходячи із того, які саме потреби у людей на місцях. Найчастіше це борошно, масло, крупи.

З волонтерськими ініціативами на території самого Приморська складно. Від початку вторгнення Олена співпрацювала з людьми, у яких був центр для дітей. Там можна було отримати памперси, одяг, принести одяг від “мами до мами”. Але через деякий час туди вломилися росіяни і все розтрощили. Так співпраця і припинилася.

Значно ускладнився і процес евакуації людей. Тепер російські військові вимагають перепустки. Крім того, почастішали хаотичні обстріли, що ставить під загрозу життя і водіїв, і пасажирів. Але водії готові їздити і надалі, навіть після того, як 30 вересня окупанти обстріляли гуманітарну колону на виїзді з Запоріжжя.

Також буває сутужно з фінансуванням.

– Водіям ми платимо, і я вважаю, що це правильно, – переконана Олена. – І після кожного прибуття ми ремонтуємо автівки, тому що вони їздять по бездоріжжю, особливо в “сірій зоні”. Нещодавно повністю перебирали двигун, бо стучав.

Триматися своїх

Після повномасштабного вторгнення її бізнес “просів”, зізнається Олена Рудоман: людям зараз не до туризму. Це вивільнило час для активної волонтерської роботи.

За останні місяці Олені та її колегам вдалось отримати довіру понад десяти фондів, які допомагають з гуманітарними продуктами та ліками. Тільки за серпень-вересень волонтери видали близько 700 продуктових наборів у тимчасово окупованому Приморську і ще понад 1800 у Запоріжжі. Крім того, більше 1000 людей отримали адресну допомогу з медикаментами. Для невеликої команди однодумців всього девя’теро осіб! це дуже поважні показники.

На сьогодні Олені та її волонтерам дуже не вистачає автівки для транспортування маломобільних людей.

– Дуже багато запитів на евакуацію людей, які лежать або на колясці. А я не можу вивезти їх на “девʼятці”. Тут більше підійде мінівен, бо на мікроавтобус на “кордоні”, вигаданому російськими військовими, вимагають якісь ліцензії. А легкові авто пропускають без таких питань.

Волонтерська ініціатива також допомагає мешканцям Приморської громади відчути, що вони лишаються разом, навіть якщо перебувають далеко від дому. Є можливість отримати консультацію лікаря, який виїхав з окупованого міста і приймає пацієнтів у Запоріжжі. Також люди часто звертаються люди по допомогу і до керівництва громади. 

У попередні роки ГО “Приморськ 24/7” втілила кількадесят проєктів у рідному місті. Активісти буквально з нуля створили неформальний освітній простір у міській бібліотеці. Про їхній “Портал” знали далеко за межами Запорізької області це місце стало осередком культурного життя, точкою відліку численних ініціатив, однією з візитівок Приморська. Тут працювала телестудія, велись ефіри за участі цікавих людей, відбувались засідання молодіжної ради, розроблялись туристичні маршрути Приазов’ям… В перші ж тижні після того, як російські війська зайшли в Приморськ, окупанти розграбували простір.

Зараз представники/ці команди “Приморськ 24/7” живуть і працюють у Запоріжжі, Житомирі, а також у Польщі. Всі вони так чи інакше займаються волонтерством і допомагають рідній громаді.

Проєкт «Зміцнення демократичного врядування» реалізується ГО «СТЕП» за підтримки National Endowment for Democracy. З березня 2022 проєкт спрямовано на надання інституційної підтримки волонтерським ініціативам на сході України. У тексті використані матеріали та фотографії, надані ГО «Приморськ 24/7» в рамках партнерства.

Фото обкладинки з Фестивалю міста, що активісти провели в рідному Приморську під час участі в проєкті у 2018 році.