Активіст/ки з Токмака об’єднали десятки людей для допомоги тимчасово окупованим громадам на Запоріжжі

Незадовго до повномасштабного російського вторгнення громадська організація “ЙЕС” успішно реалізувала проєкт, спрямований на розвиток волонтерського руху в громадах. Тоді ніхто не міг і уявити, що невдовзі команді доведеться призупинити звичну роботу й самій повністю переключитись на кризове волонтерство.

ГО «ЙЕС» – одна з провідних організацій на Запоріжжі, що в мирний час займалась розвитком молоді та популяризацією інструментів демократії. Організація реалізувала низку успішних проєктів у партнерстві з органами місцевого самоврядування, українськими НУО та міжнародними донорами. А її засновниця Валерія Овчарова декілька років поспіль співпрацювала з проєктом “Зміцнення демократичного врядування” як менторка з молодіжної роботи. Завдяки мотивуючим тренінгам і консультаціям Валерії за час проєкту в низці громад Запорізької області з’явились дієві молодіжні ради та ініціативні групи молоді.

Токмак — це Україна

Війна застала Валерію у рідному Токмаку — це невелике місто знаходиться в самому центрі Запорізької області. Вже на третій день вторгнення російські війська зайшли на територію Токмацької громади і після запеклих боїв захопили місто. З кінця лютого й до сьогодні Токмак і навколишні села перебувають в окупації.

У цих надзвичайних умовах мешканці Токмака швидко згуртувались. Вже наприкінці лютого активісти спільно з місцевою владою створили гуманітарний штаб. Валерія та її однодумці з громадської організації також долучилися до його роботи.

Базою штабу став міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Сюди небайдужі жителі та підприємці приносили продукти, медикаменти чи інші важливі речі, якими могли й бажали поділитися. Тут же здійснювали видачу допомоги тим, хто її потребує найбільше. Волонтери приймали індивідуальні заявки на постачання життєво необхідних ліків і збирали запити про фінансову допомогу від мешканців, чиї будинки постраждали від обстрілів.

Гуманітарному штабу вдалось налагодити дієву систему взаємозв’язків, що дозволило постачати в громаду невеличкі партії гуманітарної допомоги та навіть передавати їх у віддалені села. Протягом березня волонтери опрацювали більше 500 індивідуальних заявок про допомогу — і це лише ті, що вдалось зафіксувати.

Перші тижні в захопленому Токмаку майже щодня відбувались мирні мітинги проти окупації. Деякі з них збирали до тисячі містян. Прості люди зустрічались на центральній площі з українськими прапорами, співали гімн, робили live-стріми у соцмережах, щоб про події в громаді знали за її межами. Місцеві активісти й активістки, серед них і Валерія Овчарова, прагнули донести до обласного центру, ЗМІ, міжнародної спільноти: “Токмак — це Україна. Місто не здається і чекає звільнення”.

Очевидно, що за таких умов в окупованому місті розпочались репресії проти всіх, хто публічно висловлював спротив. Тож люди, які займали активну позицію й працювали для розвитку рідної громади, мусили чимшвидше евакуюватися.

В евакуації

Так у Запоріжжі сформувалась потужна токмацька спільнота, а гуманітарний штаб Токмака трансформувався в Центр підтримки мешканців тимчасово окупованих територій Запорізької області. Завдяки підтримці Запорізької обласної ради й просто можливості працювати на вільній території, ГО“ЙЕС” та її партнерам вдалось ефективно організувати гуманітарну роботу на новому місці. Розширилась і команда: окрім адміністраторів/ок, у Центрі працює бухгалтер та SMM-спеціаліст, є близько двадцяти волонтерів/ок, які допомагають з формуванням і видачею продуктових наборів, відправленням вантажів, опрацюванням заявок. Всі волонтери — люди, які, були вимушені виїхати з рідних міст і сіл.

Також допомагають люди на окупованих територіях. Це місцеві волонтери й волонтерки, які відповідають за доставку, розподіл і видачу гуманітарки безпосередньо в громадах.

“Наша команда — це місцеві депутати , голови ОСББ, старости, директори шкіл, медики, підприємці та активні громадяни. Всі ми об’єднались заради спільної мети. Проте одну спільну особливість ми все-таки маємо: вся команда це внутрішньо переміщені особи. Й з особистого досвіду знаємо, що таке окупація та яке там життя. Саме тому працюємо на максимум своїх можливостей.”

Робота Центру не обмежується суто гуманітарною допомогою. Координатор/ки та волонтер/ки надають інформаційну підтримку запорізьким громадам: повідомляють про можливості отримати допомогу та виїхати з окупації або гарячих точок, роз’яснюють правила безпечного перебування в районах збройних дій та організації життєдіяльності на тимчасово окупованих територіях. А також — підказують місцевим ініціативним групам, як налагодити волонтерську й гуманітарну роботу в громаді. Так, співпраця з ГО “Жіночі серця Зарічного” в Комишуваській громаді, що знаходиться на лінії розмежування, стала показовим прикладом справжнього партнерства.

Ще один пріоритет роботи Центру підтримки мешканців тимчасово окупованих територій – допомога людям, які вимушено покинули рідні громади та знайшли прихисток у Запоріжжі. Щотижня десятки переміщених сімей отримують продуктові набори, сформовані дбайливими руками волонтерів і волонтерок.

Якось у липні до Центру завітали за один день близько тисячі (!) осіб. Але не по продуктові пакети, а навпаки — щоб допомогти волонтер/кам в їх формуванні та роздачі. Людей організувала Малинівська сільська рада. Громада знаходиться поблизу лінії фронту, і більшості мешканців/ок доводиться жити в Запоріжжі.

Сила партнерств

Маючи розгалужену мережу партнерів, ГО “ЙЕС” змогла налагодити постачання гуманітарної допомоги для людей, які не мають змоги виїхати з тимчасово окупованих міст і сіл. Через ризики на блокпостах доставляти великі вантажі на непідконтрольну територію неможливо. Тому найчастіше водії-волонтери перевозять невеликі партії допомоги приватним легковим транспортом.

Це передусім продукти харчування, засоби особистої гігієни, дитяче харчування, памперси, медикаменти. Останні — особливо гостра потреба на тимчасово окупованих територіях, де залишається багато мешканців і мешканок похилого віку, людей з інвалідністю й важкими захворюваннями. Деякі ліки доводиться буквально ділити по пів пластиночки, адже завозити медикаменти у великій кількості так само немає можливості.

“На окупованих територіях залишилось багато людей, самопочуття яких залежить від того, чи приймуть вони ліки. Це ліки від болі в серцю, від тиску та багато інших. Наша команда невпинно працює над тим, щоб мешканці, які не мають змоги виїхати з окупованої території, отримали ліки, які їм так життєво необхідні”.

Для верифікації заявок від постраждалих громад налагоджена робота з представниками місцевого самоврядування, для поставки медикаментів — з працівниками лікарень і сільських ФАП. Саму ж гуманітарну допомогу надають більше десяти партнерських організацій та меценатів.

Одним з найбільших партнерів, ще з часів роботи в Токмаку, є чеська некомерційна організація People in Need. Також підтримку організації надає Європейський Союз в рамках програми для лідерів громадянського суспільства країн Східного партнерства, стипендіанткою якої є очільниця ГО “ЙЕС” Валерія Овчарова.

Також серед інших системних партнерів і донорів організації — БФ “Карітас Запоріжжя”, волонтерські ініціативи “Операція Солідарність” і “Феміністична ложа”, гуманітарний штаб при Запорізькому обласному центру молоді. Допомагають й волонтер/ки з-за кордону — США, Великобританії.

У квітні інституційну підтримку для організації гуманітарної роботи надав і проєкт “Зміцнення демократичного врядування”, зокрема офісну техніку для волонтерів і кошти для перевезення гуманітарних вантажів. За три місяці співпраці з проєктом команда ГО “ЙЕС” змогла доставити допомогу на тимчасово окуповані території та встановити партнерства з ініціативними волонтерськими групами з Комишуваської, Василівської, Гуляйпільської та Оріхівської громад для організації гуманітарної роботи на місцях.

Лише з квітня по червень допомогу отримали більше 6400 мешканців/ок з 17 громад Запорізької області, зокрема багатодітні сім’ї та сім’ї з дітьми, люди з інвалідністю та важкими захворюваннями, а також внутрішньо переміщені особи в місті Запоріжжі.

Центр підтримки мешканців тимчасово окупованих територій продовжує надавати життєво необхідну допомогу запорізьким громадам і гуртує дедалі більше людей навколо своєї важливої місії.

Дізнатися більше про гуманітарну роботу ГО “ЙЕС” можна на її фейсбук-сторінці. Реквізити для надання фінансової допомоги — на сайті громадської організації.

Проєкт «Зміцнення демократичного врядування» реалізується ГО «СТЕП» за підтримки National Endowment for Democracy. З березня 2022 проєкт спрямовано на надання інституційної підтримки волонтерським ініціативам на сході України. У тексті використані матеріали та фотографії, надані ГО «ЙЕС» в рамках партнерства.