У жовтні 2018 року завершився проект «Зміцнення демократичного врядування». Протягом року участь у ньому взяли 11 об’єднаних територіальних громад Запорізької області. Шість з них змогли згуртувати потужні проектні команди та отримали субгранти на реалізацію місцевих громадських ініціатив.

Експерти й тренери проекту провели близько 30 заходів у Запоріжжі, а також інших містах і селах Запорізької області. Це тренінги, семінари, робочі візити, фокус-групи, до яких долучились дуже різні учасники – від  голів ОТГ і громадських лідерів до учнів місцевих шкіл. Спільна мета проведених заходів – створити умови для діалогу та дієвої співпраці між представниками громадських об’єднань і органів місцевого самоврядування, сприяти активізації громади й розвитку місцевої демократії. Або простіше: навчити важливим інструментам комунікації та взаємодії, показати кращі практики, мотивувати до згуртування та творення змін, допомогти досягнути порозуміння.

Крім того, з травня по серпень 2018 року ще близько 50 заходів різного формату відбулись безпосередньо в партнерських громадах: Гуляйпільській, Комиш-Зорянській, Остриківській, Приморській, Чернігівській, Широківській. Організаторами їх стали громадські об’єднання в співпраці з органами місцевого самоврядування.

Підсумкова фокус-група в смт Чернігівка (фото Альони Синєпольської)

Активізація громади та налагодження співпраці: досвід запорізьких ОТГ

Попри перестороги обох сторін партнерство ГО/ОМС виявилось продуктивним, про що свідчать не лише кількісні показники локальних проектів (загалом участь у місцевих заходах взяли понад 650 осіб!). За цей час окремі ініціативні групи зареєстрували свої громадські організації, також сформовані осередки активності на місцях, зокрема в селах і селищах, розширилось коло осіб, які готові долучатися до розвитку громади.

І вже долучаються: у Комиш-Зорянській і Чернігівській ОТГ діють молодіжні ради, в Остриківській ОТГ взялись за створення молодіжного хабу, в Чернігівській та Широківській – жителі різного віку активно пишуть проекти на конкурс громадського бюджету, в Приморській – цікавляться інструментами е-демократії. А в Гуляйполі команда представниць місцевої ГО та виконавчого комітету міської ради за час участі в проекті «Зміцнення демократичного врядування» підготувала ще одну заявку й отримала фінансування в рамках іншої грантової програми – на створення зони громадського спілкування з доступом до wi-fi.

Завдяки діалоговим зустрічам у межах локальних проектів, працівники місцевих рад дізналися більше про проблеми на місцях і – що важливо – про готовність активних мешканців брати участь у їх вирішенні. А тим громадам, де триває розробка місцевих стратегій, проект і його учасники допомогли визначитися з окремим оперативними цілями та проектами розвитку.

Ці та інші досягнення учасники проекту презентували наприкінці вересня в Запоріжжі, під час форуму «Активність і співпраця для розвитку громад».

Форум «Активність і співпраця для розвитку громад» (фото Сергія Андруха)

Спостереження та висновки

Успішні практики проекту, а також результати опитувань і фокус-груп, проведених командою ГО «СТЕП», свідчать про наявність сформованої та цілком усвідомленої потреби у взаємодії між органами місцевого самоврядування нових ОТГ та активною громадськістю. При цьому найбільшими викликами для налагодження такої взаємодії наразі є:

 • фактична відсутність дієвих інструментів співпраці та комунікації на місцевому рівні, зокрема між центром громади та віддаленими населеними пунктами;
 • недостатня обізнаність як громадських активістів, так і посадовців ОМС про способи залучення мешканців до процесів розвитку громади та прийняття місцевих рішень;
 • недостатня громадянська грамотність і поінформованість місцевих мешканців про наявні можливості участі в житті громади;
 • відсутність попереднього позитивного досвіду громадської участі та/або успішного вирішення місцевих проблем.

На додачу до цього, існують і специфічні соціально-психологічні чинники та ресурсні перешкоди, про які зазначали представники окремих ОТГ. Серед них:

 • традиція розмежування місцевої спільноти на «владу» і «громаду»;
 • зосередженість мешканців виключно на проблемах свого села (селища, міста), недостатня ідентифікація себе та своєї родини з об’єднаною громадою;
 • відсутність та/або неефективність каналів поширення інформації всередині громади;
 • відсутність облаштованих місць для спілкування, проведення заходів, робочих зустрічей (у більших селах і селищах цю функцію виконують будинки культури та бібліотеки, проте й ці приміщення подекуди не опалюються взимку, перебувають в аварійному стані).

Водночас розвиток громадських організацій та формувань і їхня взаємодія з ОМС в питаннях розвитку громади мають такі переваги:

 • активізація та залучення більшої кількості населення;
 • отримання синергетичного ефекту завдяки співпраці в єдиній команді;
 • створення комунікаційних та інформаційних майданчиків;
 • перехід від конкуренції та неприйняття один одного до спільного пошуку рішень;
 • підвищення ефективності й результативності проектів та окремих заходів завдяки співпраці між ОМС та громадським активом.

Що далі?

Досвід доводить: партнерство ГО з ОМС може бути цілком взаємовигідним. З одного боку, активна громадськість долучається до процесу формування й ухвалення рішень на місцевому рівні. З іншого боку – місцева влада отримує позитивні дивіденди від підтримки ініціатив населення, адже кінцевий результат впливає на рівень задоволеності проживанням в громаді, а отже, опосередковано позначається і на задоволеності роботою «влади». Проте слід враховувати, що така взаємодія часом буває декларативною, і в реальності виникає багато обмежень у співпраці ГО та ОМС.

Водночас завдяки дійсній, продуктивній співпраці між громадськими формуваннями та органами місцевого самоврядування ОТГ можуть отримати значно кращі результати щодо розвитку своїх територій. Перші кроки в напрямку до демократичного врядування зроблені громадськими активістами, які у співпраці з місцевою владою втілювали свої проектні ініціативи в шести ОТГ Запорізької області. А вже в листопаді цього року ГО «СТЕП» продовжить  роботу з активними громадами і громадянами в рамках другої фази проекту «Зміцнення демократичного врядування», що реалізується за підтримки National Endowment for Democracy.

Інна Стащук (за матеріалами експертів проекту «Зміцнення демократичного врядування» Віталія Лисенка та Надії Кузьмичової)