Практики запорізьких громад. Залучення мешканців до процесів розвитку Широківської громади

Продовжуємо цикл публікацій про досвід ОТГ Запорізької області в питаннях взаємодії з населенням, підвищення рівня громадської активності та залучення мешканців до ухвалення важливих рішень. Далі – коротко про інструменти співпраці з громадськістю, що використовує Широківська громада.

Широківська сільська ОТГ об’єднує 28 сіл Запорізького району, де проживають близько 13 тисяч мешканців. У 2017 році команда Широківської сільської ради розпочала низку заходів, спрямованих на активізацію населення. Нині громада активно бере участь у програмах, що спрямовані на розбудову громадянського суспільства, підвищення прозорості врядування; співпрацює з різними донорами та організаціями. Для прикладу, завдяки підтримці GIZ, було обладнано молодіжний простір – хаб Space на базі будинку культури в селі Широке. Тут регулярно проводяться творчі зустрічі, літературні вітальні, тренінги та інші освітні й культурні заходи.

У Широківській ОТГ також впроваджується програма громадського бюджету, створені вуличні комітети, Поважна та Молодіжна ради, що об’єднують активних мешканців поважного віку й молодь, відповідно. Під час розробки місцевої стратегії розвитку відбулась серія консультаційних зустрічей із жителями різних сіл громади – за їх підсумками робоча група визначила пріоритетні проблеми та завдання, що й стали основою Стратегії розвитку Широківської сільської ОТГ.

У 2018 році Широківська громада взяла участь у проєкті «Зміцнення демократичного врядування». Місцева ГО «З Україною в серці» запропонувала дві ініціативи для залучення мешканців і мешканок різного віку до ухвалення місцевих рішень. Обидві отримали субгранти та були успішно реалізовані за підтримки Широківської сільської ради та комунальних установ громади. Зокрема було проведено серію заходів зі створення Поважної ради, воркшопи та форум для активної молоді.

Результати практики

За підтримки ГО «СТЕП» уперше на території сільської громади Запорізької області відбувся молодіжний форум «Твої ідеї змінюють громаду». Його напрацювання лягли в основу подальшої роботи з молоддю в Широківській ОТГ, а сам захід організатори хочуть зробити щорічним. Зокрема, цього року громада вже отримала грант на розвиток лідерства та волонтерства серед молоді, тож восени планує провести 2-й молодіжний форум. Очікується, що його фокусною темою стануть волонтерські ініціативи молоді.

Дізнатися більше

Практика увійшла до збірки «Консультації, аналіз ситуації, спільне рішення: як залучати мешканців до розмови про місцеві справи», що видана в рамках проєкту «Відповідальне управління громадою» Всеукраїнської ГО «Громадянська мережа «ОПОРА».

Додатково

Ініціатива «Молодь і громада. Участь молоді у розвитку локальної демократії», профінансована в рамках проєкту, увійшла до каталогу «Кращі практики молодіжної роботи» за 2018 рік.