55 можливостей для порозуміння, співпраці та партисипації – новий посібник від проєкту «Зміцнення демократичного врядування»

Посібник «55 завдань і рішень для активних громад і громадян» містить практичні рекомендації, розроблені з урахуванням досвіду роботи Громадської організації «СТЕП» у Запорізькій області. У виданні також наведені успішні практики, впроваджені організаціями та установами в різних регіонах України, переважно в об’єднаних громадах.

 

Ідея цього посібника виникла за підсумками тренінгів і консультаційних зустрічей з учасниками та учасницями проєкту «Зміцнення демократичного врядування». Під час таких заходів представники об’єднаних громад неодноразово згадували про відсутність досвіду самоорганізації, успішного втілення громадських ініціатив і партисипації – як у населення, так і в місцевих органів влади.

Цей дефіцит позитивного досвіду часто відлякує можливих ініціаторів змін. Не дуже рятують і історії успіху, що публікуються на різних сайтах і в збірках. Вони, безумовно, надихають, проте не завжди дають відповідь на питання: як і чому працюють ті чи інші механізми на сусідніх територіях чи тим паче у віддалених регіонах.

«55 рішень» з’явилися з бажання презентувати та пояснити конкретні інструменти, формати та заходи, що можуть бути цікаві активним громадам і громадянами – тобто таким, які прагнуть розвитку, охочі до навчання, готові до участі, а також відкриті для співпраці та співтворчості.

Видання складається з п’яти розділів. У них представлені результати досліджень на тему громадської участі, описані можливості для розвитку інфраструктури громадянського суспільства на місцевому рівні, представлені рішення для порозуміння та спільнодії, залучення й розвитку, активізації молоді та сімейного дозвілля.

До збірки увійшли практики, реалізовані учасниками проєкту «Зміцнення демократичного врядування» в 2018 та 2019 році, а також приклади громадських ініціатив, люб’язно надіслані нам організаціями з різних куточків України на наш запит.

Розпочинаючи роботу над посібником, ми хотіли «розкласти по поличках» успішні кейси, реалізовані нашими партнерами, а також іншими організаціями та цілими громадами, які нас надихнули. Уже в розпалі підготовки матеріалів ми зрозуміли, що в друкованому виданні буде складно повністю описати покроковий алгоритм обраних рішень. Та й кількість цікавих ідей, що можуть бути впроваджені в громадах, явно перевищує число 55. Тож ми вирішили на додачу зробити сайт-практикум. Він також буде презентований найближчим часом.

Проєкт «Зміцнення демократичного врядування» з 2017 року реалізується Громадською організацією «СТЕП» за підтримки National Endowment for Democracy.