
Підбиваємо підсумки співпраці з експертною командою Запорізького національного університету. У листопаді «СТЕП» взяв на себе адміністрування проєкту «Медіаграмотність: застосовувати не можна відмовитись», що був розроблений викладач/ками ЗНУ для освітян і школярів двох цільових громад. Раді поділитись спільними успіхами.
Проєкт «Медіаграмотність: застосовувати не можна відмовитись» став одним із 20 грантових проєктів в Україні, підтриманих восени 2020 року Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) в рамках масштабної програми «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність».
Наскрізна мета цієї програми – допомогти українській молоді розвинути навички критичного сприйняття інформації, щоб вчасно виявляти дезінформацію, пропаганду, маніпулювання в медіа та вдало протистояти їм. IREX сприяє впровадженню медіаграмотності в шкільну освіту. Так щороку розширюється спільнота вчителів, які вміють працювати з темами інфо-медійної грамотності при викладанні своїх предметів. Щороку розширюється і географія програми, зокрема завдяки реалізації міні-проєктів для конкретних міст і громад.

Саме такий проєкт пощастило адмініструвати нашій організації, а от реалізувала його викладацька команда філологічного факультету та факультету журналістики ЗНУ (координаторка – доцентка кафедри української літератури Ірина Бакаленко). Учасниками стали Біленьківська та Широківська сільські громади Запорізької області, з якими викладачі ЗНУ тривалий час співпрацюють в рамках програм профорієнтації. Зі свого боку ГО «СТЕП» вже має декілька спільних проєктів із Широківською громадою, водночас для нас це був перший досвід партнерства з університетом.
Центральними заходами проєкту стали два онлайн-курси, реалізовані за методологією IREX. Впродовж листопада учнівська молодь громад пройшла навчання в «Школі медіаграмотності» – серію вебінарів на тему критичного мислення, безпеки в інтернеті, розпізнавання фейків і маніпуляцій у медіа. У грудні онлайн-тренінги на тему інфо-медійної грамотності відбулись вже для вчителів. Крім того, за підсумками тренінгів учні могли взяти участь у двох творчих конкурсах.
Онлайн-зустрічі стали чудовим інтерактивним майданчиком для обміну думками, інструментами та методичними напрацюваннями. Аудиторія кожного вебінару складала від 30 до 60 осіб, а участь у творчих конкурсах взяли понад 50 школярів.

Протягом березня всі учасники й учасниці онлайн-тренінгів отримали пам’ятні сертифікати та сувеніри. Локальні церемонії підбиття підсумків вдалось провести офлайн – у школах Біленьківської та Широківської громад, що долучились до серії заходів «Медіаграмотність: застосовувати не можна відмовитись».
Координаторка проєкту Ірина Бакаленко вручила почесні дипломи й призи переможцям творчих конкурсів і подякувала освітянам громад за співпрацю. Вчительки та вчителі також отримали корисні подарунки – методичні матеріали, підготовлені за результатами онлайн-школи. До збірки увійшли найкращі уроки та вправи з медіаграмотності, які можна надалі використовувати під час викладання шкільних предметів.
Фінальний захід проєкту відбувся онлайн за участі представників/ць обох громад. Завдяки такому формату вдалось в умовах карантинних обмежень зібрати справжній форум – 100 учасників/ць долучились з різних населених пунктів Запорізького району.
Дякуємо всім залученим експерт/кам, локальним координаторкам та, звісно, учасникам і учасницям із Біленьківської та Широківської громад за приємну та результативну співпрацю!
Цікавитесь питаннями медіаграмотності? Вподобайте фейсбук-сторінку проєкту.
Проєкт «Медіаграмотність: застосовувати не можна відмовитись» реалізовано в рамках міжнародної програми «Вивчай та розрізняй: інфомедійна грамотність», що виконується Радою міжнародних досліджень та обмінів (IREX) за підтримки Посольства Сполучених Штатів Америки та Посольства Великої Британії в Україні, в партнерстві з Міністерством освіти і науки України та Академією української преси.