Мережа шкільних правових клубів допоможе учнівській молоді відстоювати свої права

У січні ГО «СТЕП» в співпраці з Широківською громадою розпочав проєкт з правової освіти для шкільної молоді. Цей проєкт продовжує наше попереднє співробітництво за напрямом правової допомоги та розвитку правових компетенцій населення. Традиційно підбиваємо підсумки спільної роботи.

Про що цей проєкт?

Розробляючи проєкт, ми ставили собі за мету посилити напрям базової правової освіти, яку підлітки здобувають у школах. Нашим бажанням було створити умови для живого, практично орієнтованого пізнання школяр/ками своїх прав і обов’язків, розгляду реальних життєвих ситуацій, з якими зустрічаються молоді люди.

На відміну від шкільних занять з правознавства, тренінгове навчання, що фокусується на проблемах молоді, та неформальне спілкування з юрист/ками – це можливість отримати відповіді на конкретні питання, що виникають у старшокласників і старшокласниць під час взаємодії з дорослими й однолітками, при перших спробах працевлаштування або плануванні вступу до вишу.

Чому шкільні правові клуби?

Для втілення нашого задуму ми обрали формат правових клубів, що були створені при кожній школі Широківської громади. До складу клубів увійшли старшокласники/ці, лідер/ки учнівського самоврядування, активіст/ки Молодіжної ради. Для їхніх зустрічей адміністрація кожної школи виділила приміщення. За кошти проєкту були розроблені правові кейси для учасників/ць клубів та надруковані промо-банери, інформаційні таблички, плакати.

Після завершення проєкту учні зможуть і надалі проводити засідання правових клубів, а також збори учнівського самоврядування у виділених для цього шкільних офісах.

З ким ми співпрацювали?

Розробити й реалізувати навчальну програму допомогли партнери з ГС «Мережа правового розвитку». Перші засідання правових клубів відбулись у форматі вебінарів за модерації тренерів і тренерок проєкту. Загалом відбулось по чотири онлайн-заняття для чотирьох груп молоді: «Права людини: навіщо їх знати і використовувати», «Право на працю», «Захист прав споживачів. Права та обов’язки»,«Рівність у гідності, право на права, свободи без розмежувань, право на національність».

Питання, які розглядаються на засіданнях клубу, актуальні для молоді. Вебінари надають практичні знання з права і його галузей – про державний устрій і владу, про правові процедури розв’язання життєвих проблем. Робота з реальними правовими кейсами вчить використовувати отримані знання та навички для захисту своїх прав, розвиває критичне мислення, рефлексію, уміння розмірковувати, спостерігати, розв’язувати проблеми.

Що ще цікавого, крім навчання?

Підсумковий онлайн-форум проєкту відбувся в форматі правового брейн-рингу. Ця ідея виникла вже на етапі реалізації навчальної програми: під час вебінарів найбільше зацікавлення в підлітків викликали інтерактивні завдання та пізнавальні відео. Відповідно, програму фінального заходу сформували максимально інтерактивною та з урахуванням тих питань, що отримали найбільший відгук у молоді.

До слова, під час реалізації проєкту до Широківської школи завітали представники/ці ГО «Асоціація громадських радників України», які провели для старшокласників тренінг на тему «Знай свої трудові права». Під час заходу тренери відзначили високий рівень підготовленості школярів, які займаються в правових клубах.

Що буде далі?

У березні паралельно з ходом проєкту активізувалась робота Молодіжної ради Широківської громади, зокрема стартувала адвокаційна кампанія «Робота моєї мрії – в моїй громаді». Її ініціатор/ки планують провести опитування молоді та статистичний аналіз молодіжного безробіття в селах. Учасники й учасниці правових клубів також долучаться до цих заходів.

Крім того, ми очікуємо, що поява шкільних правових клубів і їх подальша активна робота в співпраці з Молодіжною радою допоможуть посилити учнівське самоврядування, сприятимуть реалізації цілей Глобальної ініціативи ЮНІСЕФ «Громада, дружня до дітей та молоді» в Широківській громаді.

Зі свого боку ГО «СТЕП» продовжить співпрацю з Широківською громадою, зокрема, сприятиме популяризації її досвіду, висвітленню роботи правових клубів, пошуку можливостей для реалізації інших спільних проєктів на цю ж тематику.

Окремим наслідком проєкту для нас стала інституалізація нашого партнерства із Мережею правового розвитку – наприкінці лютого наша організація офіційно увійшла до складу цієї громадської спілки. Тож очікуємо на нові цікаві проєкти!

Проєкт «Підвищення рівня правової культури серед молоді Широківської громади» реалізовано ГО «СТЕП» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Партнери проєкту: Широківська сільська рада, зокрема відділ освіти, комунальна установа «Агенція розвитку Широківської громади», громадська спілка «Мережа правового розвитку», адвокатське об’єднання «Діалог». Інформаційна підтримка: редакція газети «Широківська громада інформує».

До проєкту долучились такі заклади освіти: Августинівський ЗЗСО, Відраднівський ЗЗСО, Володимирівський ЗЗСО «Успіх», Лукашівський НВК, Миколай-Пільський ЗЗСО, Новопетрівська гімназія, Петропільський опорний ЗЗСО, Широківський ЗЗСО.

Дякуємо всім  партнерам, місцевим координатор/кам, учасникам і учасницям!

У тексті використані фото проєкту. Світлина обкладинки: pexels.com (Anastasiya Gepp).