
Завершується навчальна програма для активістів/ок, що реалізується в рамках проєкту «Зміцнення демократичного врядування». Цього року участь в проєкті беруть представники/ці молодих громадських організацій, що працюють у малих містах і громадах Запорізької, Дніпропетровської, Донецької та Харківської областей.
На середину липня всі учасники й учасниці вже визначилися з ідеями, які вони бажають втілити в своїх громадах за підтримки ГО «СТЕП»: розробили концепції проєктів, розпланували заходи, порахували бюджет. Кожний проєкт враховує специфіку населеного пункту або громади, де він буде реалізований. Загалом підтримано ініціативи вісьмох громадських організацій.
За підсумками цих проєктів на базі комунальних закладів, бібліотечних хабів та інших просторів у громадах з’являться місцеві осередки громадянської освіти. Вони потрібні, аби більше громадян дізнавались про можливості впливу на ухвалення рішень, долучались до роботи громадських об’єднань, вміли адвокатувати важливі питання на рівні громади, розробляти й втілювати власні ініціативи.

Громадська спілка «Майбутнє Верхньодніпровщини» ініціює мобільний дискусійний клуб для обговорення важливих питань розвитку громади. Організація працює на території Верхньодніпровської міської ОТГ, що в Дніпропетровській області. Тривалий час місцеві активісти адвокатували питання громадського бюджету – і нарешті цього року відбудеться довгоочікуваний конкурс. З огляду на це частина заходів буде присвячена ще й темі бюджету участі.
У смт Радушне, також на Дніпропетровщині, ГО «РадПортал» разом із партнерами створює новий громадський простір – молодіжний центр. Очікується, що він об’єднає мешканців селища для творення місцевих змін. Це питання саме на часі, адже селище ось-ось стане частиною Новопільської ОТГ. За підтримки проєкту «Зміцнення демократичного врядування» для активістів/ок селища відбудеться низка тренінгів і тімбілдингових зустрічей, а також круглий стіл на тему децентралізації.
У Преображенській сільській ОТГ за кошти місцевого бюджету теж планують обладнати багатофункціональний громадський простір. У новому приміщенні працюватиме Молодіжна громадська рада, тут же зможуть проводити свої заходи громадські організації. Поки триває ремонт, ГО «Діти – майбутнє Преображенської громади» проведе серію заходів для залучення жителів до планування роботи майбутнього простору.
З першими заходами вже стартувала в Чернігівській селищній ОТГ громадська організація «Платформа розвитку “Діалог. Дія. Добробут”». Цьогорічний проєкт команди передбачає пілотне створення Школи самоврядування Open School, завдяки якій чернігівчани різного віку дізнаються, як вони можуть впливати на місцеві рішення. Щоб дізнатися, наскільки мешканці Чернігівки обізнані з доступними інструментами участі, команда вже провела онлайн-опитування. Його результати презентували на першому вебінарі Школи самоврядування наприкінці липня.

Платформи неформальної освіти створюють і в партнерських громадах на Харківщині. Зокрема, «Українська фундація розвитку молоді» планує провести школу проєктного менеджменту для активних жителів Мереф’янської ОТГ. В громаді вже є досвід впровадження бюджету участі та подання громадських ініціатив на обласний конкурс. Тож активістки УФРМ очікують, що мешканцям Мерефи та навколишніх сіл буде цікаво отримати знання й навички, що дозволять перетворити їхні ідеї та мрії на переможні проєкти.
Центр громадянської освіти, при якому відбудеться низка інформаційних заходів і тренінгів для активних громадян, має з’явитися в Нововодолазькій селищній ОТГ за ініціативи «Спілки округів Водолажчини». А в смт Борова (майбутня Борівська селищна об’єднана громада) відбудуться тренінги з медіаграмотності та громадської участі в рамках роботи інформаційно-просвітницького центру NEW BOROVA, що створюється «Фондом розвитку Борівської громади» разом з партнерськими організаціями.
Нарешті, на Запоріжжі новостворена громадська організація «I SEE YOU», що об’єднує жінок-лідерок, ініціює створення жіночої ради Широківської ОТГ. Новий консультативно-дорадчий орган має сприяти провадженню політики рівності на місцевому рівні, реалізації громадянських, економічних, соціокультурних та інших прав мешканок громади. В рамках цього проєкту планується залучити й навчити не менше 20 місцевих лідерок.
Проєкт «Зміцнення демократичного врядування» виконується Громадською організацією «Стратегії і технології ефективного партнерства» (ГО «СТЕП») за підтримки National Endowment for Democracy.