
Триває проєкт «Впровадження системи безоплатної правової допомоги та посилення правових можливостей мешканців Широківської громади», що реалізується спільно з Широківською сільською ОТГ за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». У вже традиційній рубриці юристи проєкту відповідають на актуальні правові питання, з якими найчастіше звертаються до них громадяни.
Як приватизувати земельну ділянку, на якій розташовано житловий будинок, право власності на який зареєстровано?
Земельну ділянку, на якій розташовано об’єкт нерухомості, який планується відчужити, можливо сформувати:
- у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок;
- шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;
- шляхом інвентаризації земель державної чи комунальної власності у випадках, передбачених законом.
Формування земельної ділянки в порядку, встановленому статтею 79-1 Земельного кодексу, здійснюється відповідно до законодавства в кожному випадку окремо.
Необхідно звернути увагу на особливості присвоєння кадастрового номера земельній ділянці, на якій розташовано житловий будинок.
Пунктом 3 розділу VII Закону України «Про Державний земельний кадастр» установлено, що у разі якщо на земельній ділянці, право власності (користування) на яку не зареєстровано, розташовано житловий будинок, право власності на який зареєстровано, кадастровий номер на таку земельну ділянку присвоюється за заявою власників такого будинку на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Важливо!
Забороняється вимагати для присвоєння земельній ділянці кадастрового номера інші документи. Такий кадастровий номер є чинним з моменту його присвоєння.
Згідно частини 9 статті 55 Закону України «Про землеустрій», дозволу на розробку технічної документації органу, який згідно зі статтею 122 Земельного кодексу передає земельні ділянки у власність або у користування, не вимагається.
У такому випадку достатньою умовою для проведення робіт з розробки технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) буде договір між юридичною чи фізичною особою (земле-власником і землекористувачем) та розробником документації із землеустрою згідно з положеннями частини першої статті 22 Закону «Про землеустрій».
Відповідно до частини другої статті 26 цього Закону розробниками документації із землеустрою є:
- юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників, які є відповідальними за якість робіт із землеустрою;
- фізичні особи – підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою.
Важливо!
Взаємовідносини замовників і розробників документації із землеустрою регулюються законодавством України і договором.
Подання документації із землеустрою до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, для внесення відомостей до Державного земельного кадастру від імені замовника документації здійснюється її розробником, якщо інше не встановлено договором.
Присвоївши кадастровий номер земельній ділянці, документи можна подавати до сільської ради для прийняття рішення на сесії про передачу у власність земельної ділянки. Рішення сесії сільської ради про передачу у власність земельної ділянки є підставою для реєстрації права власності на земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Порядок державної реєстрації земельної ділянки (внесення відомостей про земельну ділянку) в Державному земельному кадастрі регламентовано статтею 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр». Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором.
Які документи потрібні для реєстрації земельної ділянки в державному земельному кадастрі?
Для державної реєстрації земельної ділянки державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються:
- заява за встановленою формою;
- оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки;
- документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.
Заява і додані документи надаються заявником особисто чи уповноваженою ним особою або надсилаються поштою цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.
На підтвердження державної реєстрації земельної ділянки заявнику безоплатно видається витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (частина 8 статті 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр»).
Також наголошуємо, що відповідно до статті 121 Земельного кодексу України отримати безоплатно у приватну власність земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд можливо у таких розмірах: 0,10 га у місті; 0,15 га у селищі; 0,25 га у селі.
Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у межах проекту «Впровадження системи безоплатної правової допомоги та посилення правових можливостей мешканців Широківської громади». Матеріал відображає позицію авторів і необов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду «Відродження».