Алгоритм: що робити, якщо вас хочуть скоротити під час карантину

Через карантин в Україні багато компаній переживають не найкращі часи. Через це залишається актуальним питання захисту трудових прав. Відповідно до звернення на правову гарячу лінію надаємо дієвий алгоритм під час скорочення з роботи.

 

Скорочення працівників: що потрібно знати?

Пункт 1 ч. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України (КЗПП України) визначає скорочення чисельності/штату працівників однією з підстав, за якою працедавець може за своєї ініціативи звільнити співробітника.

Працівник повинен розуміти, щоб бути звільненим за скороченням, роботодавець має провести низку процедур. Перш за все, керівник підприємства видає відповідний наказ про скорочення, з яким працівника ознайомлюють персонально не пізніше, ніж за два місяці до запланованого скорочення (ст. 49-2 КЗПП України). Одночасно працедавець повинен персонально попередити співробітника про те, що вакантні посади відсутні в організації (якщо, звісно, таких немає). Через два місяці працедавець звільняє співробітника, про що видається наказ та робиться відповідний запис у трудову книжку.

В день звільнення працівнику зобов’язані виплатити вихідну допомогу (сума має бути не менше, ніж середній місячний заробіток – ст. 44 КЗПП України), а також зарплату та компенсацію в разі невикористаної відпустки. Після цього працедавець повинен видати співробітнику трудову книжку та копію наказу про звільнення (вона повинна бути належним чином засвідчена – ст. 47 КЗПП України).

Існують категорії осіб, яких працедавець не має права звільнити з власної ініціативи (не враховуються випадки повної ліквідації організації). Зокрема, ст. 184 КЗПП України вказує, що це:вагітні та жінки, в яких є діти до 3 та до 6 років; одинокі матері (є дитина до 14 років або дитина з інвалідністю).

Винятком є повна ліквідація установи, коли можливе звільнення з подальшим працевлаштуванням (обов’язково!).

Звільнення у зв’язку зі скороченням повинно проходити за попередньою згодою профспілки, якщо співробітник є її членом (ст. 43 КЗПП України), окрім випадків прямо передбачених КЗПП України.

Куди звертатися працівнику після скорочення?

Після вищезазначеної процедури працівник має право стати на облік у Державному центрі зайнятості та отримати статус «безробітний». В карантинний період зареєструватися в Державному центрі зайнятості мешканцям громади можна онлайн: 20510074@mail.gov.ua.

Коли чекати виплати?

Грошова допомога на час карантину надається з першого дня після реєстрації в ДЦЗ. Особам, звільненим з крайнього місця роботи за власним бажанням (ст. 38 КЗПП України), виплати починають нараховуватися на 91-й день.

До оголошення карантину виплата по безробіттю після скорочення призначається з 8 дня реєстрації за умови відсутності роботи, що вам підходить, та буде виплачуватися протягом 360 днів (якщо ви стали безробітним з інших причин – 270 днів).

Із запровадженням карантину в Україні держава ввела нові правила: тепер допомога по безробіттю призначається з першого дня реєстрації.

Чим загрожує звільнення за «власним бажанням» або «за згодою сторін»?

Тривалість виплати допомоги може зменшуватися на термін до 90 календарних днів у разі звільнення за таких обставин. Однак в разі звільнення «за угодою сторін», скорочуються останні дні допомоги, тобто ви можете отримувати допомогу одразу та недоотримати в кінці, а от при звільненні «за власним бажанням» виплати будуть здійснені лише на 91-й день. Також працівник повинен пам’ятати, що на вихідну допомогу у цьому випадку йому теж не потрібно розраховувати.

Який розмір виплати?

Ваша виплата по безробіттю залежатиме від заробітної плати за останній рік та страхового стажу:

  • стаж до 2 років – 50% зарплатні;
  • стаж від 2 до 6 років – 55% зарплатні;
  • стаж від 6 до 10 років – 60% зарплатні;
  • стаж понад 10 років – 70% зарплатні.

Існує обмеження: виплата по безробіттю не повинна перевищувати чотирикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (у 2020 році – 8408 гривень).

Якщо людина не пропрацювала 6 місяців протягом останнього року, то їй буде призначена мінімальна виплата – 650 гривень.

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у межах проекту «Впровадження системи безоплатної правової допомоги та посилення правових можливостей мешканців Широківської громади». Матеріал відображає позицію авторів і необов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду «Відродження».