Підбиваємо річні підсумки проекту «Зміцнення демократичного врядування»

Рівно рік тому офіційно стартував проект «Зміцнення демократичного врядування», підтриманий фондом National Endowment for Democracy. Це наймасштабніший проект за всю майже десятирічну історію громадської організації «СТЕП» – і вже напевне один з найважливіших у її проектному «портфелі». Час підбити основні підсумки роботи. Тож ми вирішили поділитися: що для нас значив цей чудовий проектний рік.

За час проекту відбулось більше 50 заходів у 20 населених пунктах Запорізької області. Їх учасниками стали 650+ осіб.

  • Близько 60 представників/ць органів місцевого самоврядування, організацій громадського суспільства та просто активних мешканців/ок з 11 громад Запорізької області отримали нові знання та розвинули навички з тем проекту. Це аналіз зацікавлених сторін і створення громадських об’єднань, лідерство та комунікація, адвокація громадських ініціатив і впровадження бюджету участі, написання проектів і фандрейзинг.

  • За підсумками навчання 8 ОТГ сформували проектні команди, з них 6 розробили спільні міні-проекти, спрямовані на залучення мешканців до ухвалення рішень, активізацію громади, налагодження зворотного зв’язку «влада – громадськість».

  • Завдяки фінансовій підтримці (субгрантам) NED, у цих 6 громадах успішно реалізовано 9 локальних ініціатив, спрямованих на різні групи населення: від молоді – до поважних жителів.

  • За час проекту відбулось більше 50 заходів у 20 населених пунктах Запорізької області. У них взяли участь понад 650 осіб. Наймолодшому з учасників 10 років – це Святослав Дейнега з Чернігівської селищної ОТГ, який разом з дорослими пройшов тренінги з написання проектів громадського бюджету.

  • Більше 60 представників органів місцевого самоврядування та НУО взяли участь у підсумковому форумі проекту. Серед них і гості Запорізького краю – представники Слобожанської ОТГ, що на Дніпропетровщині, Білозірської ОТГ, що на Черкащині, Верхнянської та Печеніжинської громад Івано-Франківської області. А також експерти та експертки з Івано-Франковська, Львова, Києва.

  • Близько 200 публікацій про хід проекту було зроблено на сайтах органів місцевого самоврядування, в місцевих ЗМІ та в фейсбуці!

Зареєстровані та розпочали активну діяльність місцеві громадські організації, створені Молодіжна та Поважна ради, започатковані нові партнерства для громад.

Але найбільше за всі цифри ми раді успіхам проектних команд, за якими спостерігали впродовж цього року. Ось лише деякі досягнення наших учасників і учасниць.

  • Зареєстровані й активно діють нові громадські організації. Це гуляйпільська організація «Інтеграція та розвиток», «Платформа розвитку Діалог. Дія. Добробут» – працює в Чернігівській громаді, а також «Майстерня Добробуту» – в Остриківській. Щотижня вони проводять культурні, просвітницькі, інформаційні заходи в своїх громадах і вже навіть встигли долучитися до нових проектів і навчань.

  • Крім того, у Гуляйполі та Чернігівці склалися потужні проектні команди, що об’єднують представниць органів місцевого самоврядування та громадських організацій. Разом вони вже виграли декілька конкурсів і розпочали нові ініціативи. Серед них, наприклад, створення вільної зони wi-fi у Гуляйполі. 

  • У ході проекту в Комиш-Зорянській ОТГ створено Молодіжну раду, а в Широківській – розширено й реорганізовано Поважну раду. Найактивніші представники цих об’єднань долучились до роботи підсумкового форуму. Так само, як і Молодіжна рада Чернігівської селищної ОТГ.

  • До речі, в Чернігівці Молодіжна рада відновила свою діяльність саме цього літа, надихнувшись роботою новоствореної ГО «Платформа розвитку». Її актив вже отримав технічну допомогу для своєї роботи та має низку ініціатив, зокрема в рамках конкурсу громадського бюджету.

  • На продовження молодіжної теми: наприкінці липня в рамках проекту відбувся перший молодіжний форум у Широківській ОТГ. Під гаслом «Твої ідеї змінюють громаду» місцеві молодіжні лідери та лідерки, а також гості з Чернігівської та Плодородненської ОТГ, говорили про проблеми та потреби сільської молоді.

  • Також за час проекту сформовані ініціативні групи мешканців в Чернігівській, Остриківській, Широківській, Комиш-Зорянській громадах. В останній активні учасники та учасниці локальних воркшопів долучилися до розробки Стратегії розвитку Комиш-Зорянської ОТГ. А приморські активісти за співпраці з Приморською міською радою натхненно працюють над розвитком е-демократії в своїй громаді.

  • І про сталість: завдяки проекту налагодились нові знайомства та партнерства. Після появи активної місцевої ГО в Остриківській громаді зрушилося з місця питання про створення молодіжного хабу. Завдяки співпраці з іншими громадськими організаціями, в Остриківці тепер часто проводяться тренінги та інші просвітницькі заходи. Наприклад, днями тут (а раніше ще й в Широківській та Комиш-Зорянській громадах) відбулись локальні тренінги програми Active Citizens.

Наостанок зауважимо, що проект не лише посприяв важливим змінам у тих громадах, що взяли в ньому участь. Він також стимулював стратегічне оновлення самої громадської організації «СТЕП»: уточнення цілей, завдань і пріоритетів діяльності команди. І саме задля їх виконання у листопаді ми розпочинаємо новий етап проекту «Зміцнення демократичного врядування». Деталі – вже невдовзі на нашому сайті.