
З липня по жовтень тривав практичний етап проєкту «Зміцнення демократичного врядування» за підсумками тренінгів для команд об’єднаних громад Запорізької області. Він передбачав реалізацію локальних ініціатив і проведення інформаційних та адвокаційних кампаній.
Вісім міні-проєктів, спрямованих на залучення мешканців до громадської участі та заходів спільної дії, були заплановані до реалізації в шести громадах – Веселівській, Гуляйпільській, Оріхівській, Преображенській, Чернігівській та Широківській. Ці ініціативи з’явилися як результат попередніх досліджень, навчання та консультацій з експертами і тренерами. Кожна з них стосувалася місцевих проблем громади, складалася з низки заходів, а також інформаційної кампанії, матеріали для якої були розроблені за підтримки проєкту «Зміцнення демократичного врядування».
Для прикладу, молодіжна ініціативна група з міста Гуляйполе обрала собі за мету адвокацію розвитку молодіжної політики. Вибір невипадковий: молодь (до 35 років) становить чверть населення Гуляйпільської громади, проте заходів, які б були цікаві молодим людям і враховували їхні специфічні потреби, тут проводиться недостатньо. Активісти вирішили привернути увагу місцевої влади до проблем молодіжної політики, а заодно – згуртувати молодих гуляйпільців і реалізувати пілотні молодіжні заходи за їх безпосередньої участі.
А от в Преображенській ОТГ Молодіжна громадська рада вирішила стати провайдером змін для різних мешканців громади. Команда провела творчі зустрічі з ветеранською організацією, а також надихнула молодих батьків на спільне облаштування дитячого майданчика в центрі села Преображенка.
У Чернігівській ОТГ з ініціативи учасниць проєкту з’явилися перші органи самоорганізації населення – квартальні комітети, що об’єднують до 100 будинків у Чернігівці. За словами Альони Синєпольської, завідувачки сектору організаційної роботи селищної ради, для громади це перший досвід самоорганізації такої великої кількості людей. Між представниками квартальних комітетів і селищною радою вже є домовленості про взаємодопомогу. Поява перших ОСН підштовхнула місцевий орган влади до розробки програми підтримки вуличних і квартальних комітетів.

- Семінари для активістів ОСН в селі Широке, смт Чернігівка
- Відкрита зустріч вуличкомів із головою Широківської громади.
- «Діалоги PRO Молодь» – зустрічі та тренінги для молоді в м. Гуляйполе.
- Молодіжний велопробіг та Ярмарок можливостей в м. Гуляйполе.
- Семінар для мешканців поважного віку Преображенської ОТГ.
- Відкритий простір ідей для молоді Преображенської громади.
- Молодіжний форум у смт Веселе
- Семінар з теми публічних консультацій у місті Оріхів
- Екологічні акції в смт Чернігівка за участі молоді
- Круглий стіл з обговорення Правил благоустрою Чернігівської ОТГ
Паралельно з цими заходами тривала робота, спрямована на посилення спроможності інфраструктури громадянського суспільства на місцевому рівні: консультації експертів, менторів, робочі зустрічі в громадах, розробка рекомендацій для органів місцевого самоврядування. Як результат, створені або посилені такі платформи громадської активності. Наприклад, в Оріхівській ОТГ створено молодіжну раду (уже відбулись перші вибори до її складу), в Чернігівській та Веселівській громадах – перші органи самоорганізації населення, а молодіжна ініціативна група з Гуляйполя планує зареєструвати громадську організацію для подальшої роботи з місцевою молоддю.
Чільне фото: екоквест в смт Чернігівка. Внутрішнє фото: молодіжний велопробіг до Дня Державного Прапора в Гуляйполі. Світлини надані координаторками локальних проєктів.