Відбувся круглий стіл на тему покращення комунікації між місцевою владою та внутрішньо переміщеними особами

За сприяння Посольства Королівства Нідерландів в Україні, 26 лютого 2016 року у Запоріжжі відбувся круглий стіл відбувся круглий стіл в рамках проекту «Захист прав внутрішньо переміщених осіб та боротьба з порушенням їх прав шляхом підвищення інституційного потенціалу місцевого самоврядування та реалізації соціальної реінтеграції».

Метою заходу було представлення результатів комплексного соціологічного дослідження «Забезпечення потреб та дотримання прав внутрішньо переміщених осіб» та напрацювання пропозицій щодо першочергових кроків, необхідних для поліпшення становища внутрішньо переміщених осіб та їхньої взаємодії з органами місцевого самоврядування в Запорізькій області.

Участь у круглому столі взяли представники Запорізької обласної державної адміністрації, громадських організацій та ЗМІ, а також внутрішньо переміщені особи, які проживають у Запоріжжі.

Як зазначив у вступному слові координатор проекту «Захист прав  внутрішньо переміщених осіб та боротьба з порушенням їх прав шляхом підвищення інституційного потенціалу місцевого самоврядування та реалізації соціальної реінтеграції» Олексій Агєнтаєв, в Україні відсутня державна Стратегія застосування потенціалу внутрішньо переміщених осіб. Немає належної нормативно-правової бази щодо реалізації та захисту конституційних прав і свобод ВПО (йдеться про нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України та локальні рішення органів державної влади та місцевого самоврядування). У регіонах спостерігаються порушення їхніх прав і свобод (зокрема, соціальних, гуманітарних і гендерних) органами державної влади та місцевого самоврядування, а також неврахування місцевими органами влади потреб ВПО під час надання соціальних, адміністративних та інших послуг. Як наслідок, це призводить до виникнення конфліктних ситуацій між місцевою громадою та ВПО.

Упродовж попередніх чотирьох місяців було здійснено порівняльний аналіз реального стану забезпечення органами влади потреб ВПО у Запорізькій області. Про моніторингову складову проекту детальніше розповіла Наталія Заболотна. Так, у межах дослідження громадськими експертами направлялися інформаційні запити до 25 органів місцевої влади у Запорізькій області щодо:

  • умов проживання внутрішньо переміщених осіб: наявність житла, якість житла проблеми/перешкоди з отриманням житла, постійне / тимчасове житло;
  • забезпечення безоплатним харчуванням до часу працевлаштування ВПО;
  • процесу та умови реєстрації фактичного місця перебування ВПО;
  • отримання передбаченої законодавством державної допомоги, проблеми та перешкоди в їх отримані;
  • оформлення документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України;
  • рівня надання медичної допомоги в комунальних закладах охорони здоров’я;
  • забезпечення санаторно-курортними путівками;
  • влаштування дітей в дошкільні та шкільні заклади; забезпечення продовження здобуття певного освітнього рівня;
  • виявлення потреб внутрішньо переміщених осіб, не передбачених законодавством України.

Головна проблема в реалізації права на житло – неможливість для переселенців вирішити це питання у спосіб, прописаний у законі. Часто констатується відсутність (недостатність) такого фонду в комунальній власності. Ще однією проблемою є включення до баз резервного житла приміщень, які фактично не пристосовані для проживання.

Що стосується влаштування дітей ВПО до навчальних закладів, то всі були влаштовані вчасно, зазвичай навіть у першу чергу. Крім того, у великих містах області батьки ВПО не платять за навчання та роблять внесків у шкільні фонди. Проте проблеми наявні і в цій сфері: нестача місць у дошкільних установах та обмежені фінансові можливості родин ВПО, що не дозволяє задовольнити шкільні потреби дитини в повній мірі.

Під час особистих зустрічей часто звучить, що частина внутрішньо переміщених осіб насправді досі перебуває у стані очікування і є «тимчасовиками», які прагнуть повернутися додому попри все. Але більшість ВПО, які проживають на території Запорізької області, говорять про плани на майбутнє, активно облаштовують нове житло. У них інший настрій і відсутність інтересу до допомоги.

Усі отримані результати в рамках проекту та напрацьовані пропозиції будуть надані представникам місцевої влади для подальшої роботи.

Захід відбувся в межах реалізації проекту «Захист прав внутрішньо переміщених осіб та боротьба з порушенням їх прав шляхом підвищення інституційного потенціалу місцевого самоврядування та реалізації соціальної реінтеграції». Проект здійснюється Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно з Центром політичних студій та аналітики за сприяння Посольства Нідерландів. Проект охоплює Запорізьку, Дніпропетровську, Львівську, Полтавську, Харківську та Херсонську області.

Публікацію перенесено з сайту stepzp.at.ua