Звітність запорізьких депутатів: правда чи міф?

З травня 2015 року в Запорізькому регіоні реалізується проект «Здійснення адвокасі кампанії з імплементації нового антикорупційного законодавства органами місцевого самоврядування».

Одним з критеріїв аналізу НПА є наявність порядку звітування депутатів міської ради перед членами територіальної громади (наявність будь-якого порядку, який не суперечить чинному законодавству) ст.16 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».

Під час моніторингу аналізувався й  сайт Запорізької міської ради, щодо діяльності місцевих депутатів, і відповідно розділ «Справи депутатські», який містить інформацію про діяльність постійних комісій та звіти депутатів, які відповідно до ст. 16 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» періодично, але не рідше одного разу на рік, зобов’язаний звітувати про свою роботу перед виборцями відповідного виборчого округу, об’єднаннями громадян.

Підсумок  аналізу виявилося дуже  негативним, що за 2014 рік та першу половину 2015 р. є поки що, єдиний звіт Запорізької міської ради депутата, а саме одного з партійних керівників партії «Справедливість» в Запорізькій області Наталії Завгородньої.

Щодо діяльності постійних комісій, то на жаль, не всі прозвітували про свою роботу за 2014 рік, а на офіційному сайті опублікована така інформація:

  • звіт про роботу постійної комісії Запорізької міської ради по екології;
  • звіт про роботу комісії з питань депутатської діяльності, регламенту, законності і правопорядку;
  • звіт постійної комісії Запорізької міської ради з питань життєзабезпечення міста про роботу в шостому скликанні;
  • звіт про роботу постійної комісії Запорізької міської ради з питань економічного, соціального розвитку, бюджету та фінансів за період з січня 2013 року по жовтень 2014 року;
  • звіт постійної комісії Запорізької міської ради з питань комунальної власності, ресурсів, приватизації і земельних відносин з 01 січня 2014 року по жовтень 2014 року.

Окреми пунктом також можливо винести, що депутати не складають графік звітування перед виборцями, не мають також практики звітування за доручення виборців. Також Запорізькі обранці не практикують формат відкритого звіту за свої депутатські фонди.

Дуже прикро, що не тільки посадовці є закритими від громади, але й діяльність депутатів міської ради є недоступною для виборців, хоча депутати обрані саме мешканцями з метою представлення та захисту їх інтересів.

Довідково: у квітні 2015 року стартував проект «Здійснення адвокасі кампанії з імплементації нового антикорупційного законодавства органами місцевого самоврядування», який охопив Вінницьку, Запорізьку, Одеську, Чернігівську та Івано-Франківську області. Мета проекту полягає у підвищенні прозорості та підзвітності органів місцевого самоврядування у 5 регіонах України, що призведе до зменшення корупційних ризиків в їх роботі та забезпечить реалізацію права громадян на контроль влади.

Для досягнення мети проекту було створено коаліцію «Прозорі ради», до якої увійшли представники регіональних громадських організацій. Коаліція є відкритою для вступу не лише для громадських активістів, але й усіх зацікавлених сторін.

Дослідження охопило 40 органів місцевої влади, серед яких 8 в Запорізькій області. (Запорізька обласна рада, Запорізька міська рада, Оріхівська  міська рада, Енергодарська міська рада, Мелітопільска міська рада, Бердянська міська рада, Василівська рада, Гуляйпільська міська рада). У Запорізькій області представниками  коаліції є Ярослав Храпський та Вікторія Агєнтаєва.

Публікацію перенесено з сайту stepzp.at.ua