«Завдання агенції розвитку – підняти громаду на зовсім інший якісний рівень»

У Запоріжжі відбулись перші заходи навчальної програми для менеджерів/ок з місцевого розвитку. У тренінгах беруть участь фахівці й фахівчині з Василівської, Приморської, Чернігівської та Якимівської громад, що є партнерами піврічного  проєкту «Підвищення інституційної спроможності агенцій розвитку».

«Організація, що формує зміни в регіоні через запровадження успішних політик, моделей і практик», – так бачать себе спеціаліст/ки Агенції розвитку Василівської громади в перспективі кількох років. Нині команда установи працює, зосередившись на проблемах і потребах своєї громади. Втім, з часом Агенція планує вийти на новий рівень і розширити діяльність щонайменше на весь Василівський район.

Амбіційно? Так. Проте також і цілком досяжно. Василівській район об’єднує одинадцять територіальних громад. Спеціалізована установа, що займається питаннями місцевого розвитку, є лише в одній з них – Василівській. А от попит на експертів та експерток, які б допомагали з підготовкою проєктів, стратегічних документів, місцевих програм, є чи не в кожній.

Щоб пройти шлях від комунальної установи, створеної за ініціативи окремої міської ради, до експертної інституції районного чи регіонального рівня, мало самого лише бачення майбутнього. Потрібний план дій.

Чітке бачення перспектив та довгострокове планування діяльності з тим, щоб досягти бажаного результату, – це і є стратегія.

Перші нариси до стратегічних планів зробили спеціаліст/ки комунальних агенцій (центрів) розвитку, які працюють у Василівці, Приморську, Якимівці та Чернігівці. Під час тренінгу в Запоріжжі вони ознайомилися зі структурою стратегії, виконали аналіз стейкхолдерів, спробували сформулювати місію та візію для своїх установ, а також визначити цілі та очікувані результати роботи в розрізі чотирьох років. Крім того, учасники/ці тренінгу обговорили роль агенцій розвитку в системі муніципального управління та їхні особливості в порівнянні з іншими комунальними установами.

Тренінг «Стратегічне планування діяльності агенцій розвитку та розвиткові проєкти» – перший модуль навчальної програми для фахівців і фахівчинь з розвитку громад, що реалізується громадською організацією «СТЕП». У програмі беруть участь колективи комунальних установ, які діють у партнерських громадах. Дві з них вже відзначили річницю роботи та успішно позвітували про результати за 2021 рік – це Агенція розвитку Приморської громади та Центр розвитку Якимівської селищної ради.

Приміром, перша вже залучила 17 мільйонів гривень на реалізацію розвиткових проєктів у Приморській громаді, серед них і кошти Державного фонду регіонального розвитку. А Якимівська громада завдяки діяльності Центру розвитку отримала додаткові три мільйони гривень на покращення інфраструктури та організації дозвілля в селах. Більшість із цих проєктів запропоновані самими мешканцями та реалізуються в співпраці з місцевими громадськими організаціями.

У навчанні бере участь і  команда Чернігівської громади, де процес утворення Агенції розвитку ще триває. Разом з тим тривають і пошуки бачення установи. Її майбутні працівниці – а нині спеціалістки структурних підрозділів селищної ради – підкреслюють, що на рівні громади в кожного зараз свої очікування від Агенції. А це може вплинути на подальше її сприйняття, поточну роботу, оцінювання результатів. Тож дуже важливо від початку узгодити очікування голови, депутатів і спеціалістів, чітко визначити цілі роботи та показники ефективності, розумно спланувати діяльність.

– Агенція не лише про те, щоб «писати гранти» – десять, двадцять чи сорок на рік. Її стратегічне завдання – підняття громади на зовсім інший якісний рівень, – переконана Людмила Веремій, заступниця Чернігівського селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради.

Крім стратегічного планування, навчальна програма «Підвищення інституційної спроможності агенцій розвитку» включає теми операційного планування, комунікацій, проєктного менеджменту та фандрейзингу. Відповідні тренінги триватимуть до травня. Паралельно агенції розвитку за допомоги експертів/ок і менторів/ок продовжать роботу над пакетом стратегічних документів. Крім власне стратегій розвитку установ, до нього увійдуть операційний план діяльності, комунікаційні та фандрейзингові плани.

Проєкт «Підвищення інституційної спроможності агенцій розвитку» реалізується громадською організацією «Стратегії і технології ефективного партнерства» (ГО «СТЕП») в рамках проєкту «Сприяння економічній участі вразливих груп населення, включно з внутрішньо переміщеними особами, в регіоні Азовського моря», що виконується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.