
У продовження теми про комунікаційні майданчики в громадах пропонуємо добірку простих і практичних рішень для органів місцевого самоврядування, які бажають сприяти розвитку громадянського суспільства. Отже, що можна зробити з метою інформаційної (і не лише) підтримки ОГС?
1. Публікувати новини місцевих громадських об’єднань
Це може бути інформація, підготовлена самими активіст/ками або фахівцями, відповідальними за наповнення сайту громади (пресслужба, відділ інформаційної політики тощо). У такий спосіб мешканці/ки зможуть дізнатися більше про роботу громадських об’єднань та важливі ініціативи, що реалізуються в громаді.
Приклад: сайт Чернігівської селищної ОТГ (Запорізька область).
2. Анонсувати публічні заходи громадських об’єднань
Громадські організації часто зустрічаються з проблемою запрошення мешканців на свої заходи: тренінги, робочі групи, обговорення. Особливо, якщо не мають власних сайтів або активних сторінок у соцмережах. Анонсування заходів на вебресурсах громади – це додаткова можливість залучити нових учасників/ць до суспільно значущих заходів і проєктів.
3. Повідомляти актуальну інформацію для ОГС
Перший крок до владно-громадської взаємодії – це вчасне, доступне, переконливе інформування про можливості участі та власне запрошення до діалогу. Звичайною практикою для органів місцевого самоврядування має стати своєчасне сповіщення ОГС про майбутні громадські консультації, посилання на опубліковані проєкти рішень або програм, які виносяться на обговорення, додаткове повідомлення іншими каналами: від друкованих оголошень до електронної розсилки.

4. Інформувати про оголошені грантові конкурси
Більшість організацій, які намагаються залучати додаткове фінансування для своїх проєктів, шукають оголошення про актуальні конкурси на сайтах «Громадський простір», «ГУРТ», у тематичних фейсбук-спільнотах «Гранти та проекти для України» або «Грант менеджмент». Навіщо публікувати цю ж інформацію на сайтах громад?
По-перше, поза увагою національних ресурсів можуть залишатися регіональні й місцеві конкурси для ОГС. По-друге, на сайті громади можна розміщувати оголошення вибірково – саме про ті конкурси, в яких ваші ОГС мають більші шанси виграти. По-третє, ОМС можуть запропонувати активіст/кам консультаційну допомогу фахівців або запросити до розроблення спільних проєктів.
5. Залучати до грантових проєктів і програм МТД
Розміщуйте на сайті інформацію про грантові, соціальні й інші програми, в яких бере участь громада: анонси, новини, звіти про результати. Це дозволить мешканцям бути в курсі важливих розвиткових процесів. Залучайте громадські об’єднання до заходів, робочих груп, іншої поточної діяльності за програмами міжнародної технічної допомоги. Результатом цієї співпраці можуть стати ідеї нових, спільних проєктів.
6. Створити базу даних місцевих громадських об’єднань
Кому це може бути потрібно? Самим ОГС, які прагнуть мережування та налагодження партнерств із колегами; мешканцям/кам, які потребують допомоги (наприклад, правозахисних організацій) або навпаки готові долучитися до громадської діяльності. А ще – донорським організаціям, які бажають знати про активні ОГС у вашій громаді.
Це можуть бути окремі рубрики та підрозділи сайту з переліком зареєстрованих ОГС, їхніми контактами, короткими описами напрямів діяльності, новинами про реалізовані проєкти, публічними звітами. Доцільно мати таку інформацію не лише про громадські організації, але й про органи самоорганізації населення та ОСББ, якщо такі є в громаді.
Приклад: сайт Новогродівської міської ради (Донецька область), Мереф’янської ОТГ.

7. Запровадити сервіси е-демократії
Електронні сервіси – важлива передумова для громадської участі та врахування думки мешканців/ок при ухваленні рішень. На сайті громади повинні бути інструменти зворотного зв’язку: актуальні електронні адреси, форми для онлайн-звернень, електронні скриньки довіри. Добрими практиками є електронні консультації та вивчення громадської думки шляхом онлайн-опитувань, збору пропозицій та проєктів. Результати таких консультацій можуть мотивувати ОГС до нових проєктних ідей.
Приклад: Нововодолазька ОТГ (Харківська область) має мобільний додаток «Моя громада». У ньому для жителів доступні сервіси «Довідник», «Оповіщення громади», «Проблема у громаді», «Мій депутат», «Мій дільничний», «Інформація про права» та інші.
8. Допомогти ОГС з юридичними питаннями
Громадські об’єднання, зокрема новоутворені, та ініціативні групи, які бажають зареєструватися як громадська організація чи ОСН, зустрічаються в своїй роботі з низкою юридичних питань: який порядок реєстрації та/або звітності, до кого звертатись, де отримати додаткові роз’яснення, які права та можливості мають ГО/ОСН/ОСББ. Щоб допомогти їм, доцільно створити тематичний розділ на сайті з мінімальною необхідною інформацією для громадських об’єднань, навести контакти посадових осіб і фахівців, до яких можна звертатися за консультацією.
9. Створити онлайн-бібліотечку для активних громадян
Інші питання, що безсумнівно цікавлять активістів/ок: як бути справді корисними своїй громаді, де шукати партнерів і джерела фінансування для своїх проєктів, як працювати з населенням. Специфічної інформації можуть потребувати ОСН/ОСББ та навіть старости. Щоб полегшити їм роботу, можна створити онлайн-бібліотеку – окрему сторінку на сайті з посиланнями на корисні вебресурси, посібники та курси, згруповані за тематичними категоріями. Відповідні методичні матеріали можна знайти на сайтах «Децентралізація», «Громадський простір», серед публікацій ПРООН, Фонду «Відродження», Асоціації міст України, низки українських НУО (наприклад, «Ейдос»).
Приклад: сайт Чернігівської ОТГ (інформація про гранти, ресурси з фандрейзингу).
10. Створити окремі сторінки для дорадчих органів
Крім тематичних рубрик для ОГС, на сайті громади доцільно мати окремі підрозділи «Громадська рада», «Молодіжна рада» або аналогічні, якщо при ОМС офіційно створені такі. Тут варто розмістити основні нормативні документи, що стосуються діяльності цих консультативно-дорадчих органів, їхній чинний склад, протоколи засідань (зборів), рішення і звернення. Це сприятиме підвищенню прозорості їхньої діяльності та дозволить належно виконувати покладені на них функції.
Приклад: сайт Мереф’янської громади (Харківська область).
Публікація є частиною серії методичних матеріалів «Можливості для участі. Оцінюємо та посилюємо потенціал місцевих громад до розвитку громадянського суспільства». Підготовлена командою проєкту «Зміцнення демократичного врядування», що реалізується ГО «СТЕП» за підтримки National Endowment for Democracy.
В заголовковій ілюстрацій використане фото автора Skitterphoto з Pexels. Інші світлини з архіву проєкту (заходи в Чернігівській ОТГ, Приморській ОТГ).