Створення агенцій розвитку громад – мода чи конкурентна перевага?

Дедалі частіше в містах і територіальних громадах з’являються спеціалізовані агенції або центри розвитку. Вони працюють як сполучна ланка між органами місцевого самоврядування та бізнесом, громадським сектором, донорами чи  інвесторами.

Головною метою і змістом  діяльності таких інституцій є сприяння розвитку території – розробка місцевих стратегій, залучення додаткових коштів у громаду, налагодження співпраці між бізнесом або громадськістю і місцевою владою.

За даними Єдиного державного реєстру, на рівні територіальних громад в Україні вже створено більше 100 агенцій місцевого (економічного) розвитку. Зокрема, в Запорізькій області спеціалізовані інституції з розвитку вже мають 6 громад. З них найдавнішою є громадська організація «Агенція місцевого розвитку міста Енергодар», що зареєстрована ще в 2013 році.

На хвилі реформи децентралізації на Запоріжжі з’явились і перші комунальні агенції розвитку – у Широківській громаді та місті Мелітополь. Обидві були створені в січні 2018 року, з різницею в одинадцять днів. При цьому комунальна установа «Агенція розвитку Широківської ОТГ» стала першим прикладом створення спеціалізованої інституції з розвитку в сільській місцевості. Успішний досвід її роботи надихнув і низку інших сільських громад на створення власних агенцій.

Саме з такими інституціями громадська організація «СТЕП» співпрацюватиме в рамках нового проєкту. Всі вони працюють зовсім віднедавна. Приміром, лише дві з них – Агенція розвитку Приморської громади та Центр розвитку Якимівської селищної ради – вже відзначили перші річниці. Крім них, участь у проєкті візьмуть аналогічні інституції з Василівської та Чернігівської громад.

У наступні місяці спеціаліст/ки молодих агенцій (центрів) розвитку громад за допомоги ГО «СТЕП» розроблять стратегічні та операційні плани роботи, а також плани фандрейзингу та комунікацій для своїх установ. Крім того, вони пройдуть тренінги на теми управління проєктами, публічного звітування, промоції власної діяльності та отримають консультації з інституційного розвитку.

Зустріч з командою Центру розвитку Якимівської селищної ради

На першому етапі проєкту тривають стратегічні сесії для агенцій розвитку. Вони включають в себе зустрічі експертної команди «СТЕП» та фахівців і фахівчинь партнерських громад, офлайн та онлайн обговорення, аналіз місцевої проблематики та спільну роботу над майбутніми стратегічними планами.

Очікується, що результати проєкту дозволять забезпечити інституційні основи для подальшої ефективної роботи розвиткових агенцій. Кожна установа отримає готовий базовий пакет документів, які необхідні для систематичної діяльності, орієнтованої на результат – розвиток громади.

Не менш важливою складовою проєкту є вивчення середовища, в якому працюють такі установи, та виявлення проблем, з якими вони зустрічаються в своїй діяльності. Розуміння контексту та порядку організації роботи, щоденних викликів і перепон, особливостей взаємодії з партнерами надасть можливість запропонувати дієві рішення для місцевих агенцій розвитку.

А отже – і перетворити їх на вагомі конкурентні переваги громад.

***

Заходи з підвищення інституційної спроможності агенцій розвитку проводяться ГО «СТЕП» в рамках проєкту «Сприяння економічній участі вразливих груп населення, включно з внутрішньо переміщеними особами, в регіоні Азовського моря», що виконується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.