Новини активних громад: дайджест (вересень 2020)

Планування в умовах невизначеності – той ще виклик! Тим не менш завдяки ініціативі й наполегливості громадських лідерів і лідерок, які беруть участь у проєкті «Зміцнення демократичного врядування», протягом вересня відбулось більше десяти подій у семи громадах. Деякі із запланованих заходів довелось «перенести» в онлайн. Але і з цим завданням наші партнери успішно впорались. Отже, короткий огляд основних подій проєкту за місяць.

Тренінги на тему бюджету участі

Черговий захід Школи самоврядування Open School відбувся в смт Чернігівка. Під час тренінгу «Громадський бюджет як інструмент локальних змін» мешканці дізнались, як підготувати успішну заявку на цьогорічний конкурс бюджету участі і як уникнути помилок при плануванні проєкту. На сьогодні в Чернігівській громаді реалізовано вже 14 громадських проєктів з 24, які стали переможцями попередніх конкурсів.

А ось у Верхньодніпровську бюджет участі впроваджується вперше. Тож за ініціативи громадської спілки «Майбутнє Верхньодніпровщини» відбувся перший тренінг на тему написання громадських проєктів. Участь у ньому  взяли студенти, педагоги, працівники місцевих підприємств та активісти, а розібратися з новою темою їм допомагав експерт Фундації ПАУСІ Роман Широких. Активіст/ки сподіваються, що завдяки виїзним зустрічам мобільного дискусійного клубу, що відбулись протягом серпня, та проведеній інформаційній кампанії вдасться максимально залучити громадян до подання проєктів і голосування за них.

Тренінг у Чернігівці, організатори - ГО "Платформа розвитку"

Діалогові заходи

Громадська організація «Діти – майбутнє Преображенської громади» провела чергову зустріч із жителями, щоб анонсувати створення багатофункціонального громадського хабу в селі Преображенка. Аналогічні заходи вже відбулися для  молоді та ветеранської організації, які поділилися своїм баченням напрямків роботи хабу. Цього разу подію присвятили питанням інклюзивності нового громадського простору. Участь у тематичному семінарі взяли батьки, які виховують дітей з особливими освітніми потребами, педагоги, працівники Преображенської сільської ради та представники громадського сектору.

А в Боровій на Харківщині відбувся круглий стіл для активних громадян, присвячений перспективам створення Борівської громади. Як розвивати нову громаду, які нагальні потреби в кожного з населених пунктів у її складі, де знайти гроші на соціально важливі проєкти – про це говорили разом із Валерією Гонтар, засновницею ГО «Фонд розвитку Борівської громади». Поки разом обговорювали проблеми та можливості – розробили перші пропозиції до стратегії розвитку ОТГ!

Про перспективи майбутньої Новопільської ОТГ говорили в Радушному на Дніпропетровщині під час публічної дискусії «ОТГ: Що це? Чого чекати?». Захід відбувся на базі простору «4 крапки» за ініціативи громадської організації «РадПортал». Запрошені експерт/ки допомогли радушнянцям розібратись у реформі децентралізації та розвіяти основні міфи й страхи, пов’язані з утворенням ОТГ.

Дискусія в Радушному, організатори - ГО "Радпортал"

Навчальні курси для активістів/ок

У Нововодолазькій громаді з ініціативи «Спілки округів Водолажчини» стартував  тренінговий курс для активних громадян у рамках проєкту «Центр громадянської освіти». Через карантинні обмеження частину заходів довелося перенести онлайн. Вебінари були присвячені змінам у виборчому кодексі, особливостям бюджетного процесу та інструментам громадської участі. До їх проведення долучились спікер/ки з різних куточків України, серед них регіональна координаторка ГО «Асоціація громадських радників України», експертка з гендерних питань Ірина Островська, експертка з юридичних питань Програми U-LEAD з «Європою» Анастасія Бойко, політтехнолог і голова ГО «Спілка ініціативної молоді Путивльщини» Ярослав Счастливцев. На жовтень також запланований офлайн-тренінг з теми написання й реалізації громадських проєктів для активної молоді Нововодолазької громади.

Невдовзі стартують навчальні заходи і в Мереф’янській ОТГ. Протягом вересня тривала рекламно-інформаційна кампанія та набір учасників/ць на тренінги Project Management School. Команда «Української фундації розвитку молоді», яка і є провайдером проєкту, обіцяє: навчання буде максимально практично орієнтованим, а його учасники/ці зможуть підготувати якісні заявки на конкурс громадського бюджету.

Вебінар на тему інструментів участі для активістів/ок Нововодолазької ОТГ

Мотиваційні зустрічі

У вересні на базі простору «4крапки» в смт Радушне розпочав роботу молодіжний хаб «Майстерня Молодих Лідерів». Обидва ці проєкти з’явились завдяки активності місцевої ГО «Радпортал – сучасне Радушне». За підтримки проєкту «Зміцнення демократичного врядування» наприкінці вересня для радушнянської молоді відбувся тренінг тему «Можливості для активних». Захід проводив менеджер Української академії лідерів Василь Кулевчук.

Василь презентував успішні молодіжні практики в інших містах та селах, поділився власним досвідом створення простору «Ґалатиґа» на Тернопільщині. Також у форматі відео конференції учасники/ці заходу поспілкувались з активними однолітками з різних куточків України.

Учасники/ці молодіжного хабу в Радушному

Заходи проєкту «Зміцнення демократичного врядування» в партнерських громадах тривають до кінця листопада. Після завершення основних подій на місцях «СТЕП» планує надати підтримку партнерським організаціям для розвитку новостворених платформ громадської активності та неформальної освіти. Проєкт реалізується за підтримки National Endowment for Democracy.

У тексті використані світлини, зроблені партнерськими організаціями під час місцевих заходів проєкту.