Кращі практики громад, проєкти, що надихають, і віртуальна прогулянка Приморськом: як пройшов перший Case Studies Forum

2020 рік продовжує вносити зміни в плани. В останній момент нашій команді довелось трансформувати онлайн Case Studies Forum, що мав стати простором спільного спілкування й обміну досвідом для учасників і учасниць із партнерських громад. Завдяки підтримці спікерів і спікерок із завданням ми впорались. Навіть встигли трошечки «прогулятись» містом Приморськ. Але давайте по порядку.

Ідея та формат

Case Studies Forum задумувався як привід нарешті зустрітись командам, які беруть участь у третій фазі проєкту «Зміцнення демократичного врядування». Подія мала відбутись 30 вересня в Запоріжжі. Планувалось, що активіст/ки з чотирьох громад розкажуть про реалізовані ініціативи, поділяться поточними успіхами та, звісно, представлять практичні кейси про те, як громадські організації працюють із місцевими викликами в своїх громадах. А щоб форум в умовах карантинних обмежень все-таки був схожий на форум – ми додатково запросили наших друзів і партнерів, які реалізують чудові молодіжні проєкти, активно працюють із програмами громадянської освіти, мають успішний досвід адвокаційних кампаній.

Проте напередодні погіршилась епідеміологічна ситуація в Запоріжжі та партнерських громадах, захворіли декілька запрошених гостей. Задля безпеки учасників/ць ми вирішили змінити формат заходу. Попри такі форс-мажорні обставини вдалось послухати майже всіх спікерів/ок і дізнатися про перші результати громадських ініціатив, що були підтримані нашим проєктом.

Слайд з кейсу-презентації ГО "Платформа розвитку"

Результати партнерських ініціатив

Так, у Чернігівській громаді офіційно розпочалось створення Молодіжної ради, реалізовано сім соціальних ідей активних жителів, зібрані пропозиції громадян до Плану соціально-економічного розвитку на 2021 рік. «Пілотні» заходи проєкту #OpenSchool надихнули місцевих активісток на розроблення повноцінної програми Школи самоврядування для мешканців.

Активісткам Преображенської ОТГ вдалось залучити молодь, батьків, ветеранську організацію та інші громадські об’єднання до обговорення ідеї багатофункціонального громадського простору. Завдання щодо створення такого простору та молодіжного хабу на його базі вже внесені в проєкт Стратегії Преображенської громади.

У Широківській громаді проведені перші заходи для створення Ради жінок, проаналізовано представленість жінок в органах місцевого самоврядування, їхню участь у громадському житті. Новостворена ГО «I SEE YOU» прагне, щоб мешканки громади мали більше можливостей для реалізації свого потенціалу. Рада жінок має стати майданчиком для комунікації і кооперації фахівчинь, підприємниць, громадських діячок, активних мам і бабусь задля спільної реалізації суспільно важливих ідей.

Слайд з кейсу-презентації ГО "I SEE YOU"

Партнерські кейси для мотивації і натхнення

Програму форуму доповнили кейси досвідчених громадських організацій та проєктів, які працюють на території Запорізької області. Запорізька координаторка ВГО «Інститут Республіка» Олеся Лапікова представила корисні методи й креативні практики інформування та залучення громадян з досвіду ініціативи «Активна громада». Очікуємо, що це допоможе місцевим активіст/кам розширити власний інструментарій роботи з мешканцями. Директор БФ «Імпульс. ЮА» Микола Колодяжний розповів про унікальні проєкти для шкільної молоді, які допомагають підліткам повірити в себе та розвинути важливі особисті й соціальні компетенції. Питання активізації й мотивації молоді є нагальними для громад, тож отримані рекомендації та приклади точно стануть у пригоді партнерським організаціям.

Ну і що ж там про прогулянку Приморськом? Віртуальну експромт-екскурсію рідним містом нам провів Олексій Зюзін, представник ГО «Приморськ 24/7». Олексій поділився надихаючими історіями відновлення міського скверу  та створення молодіжного центру «Портал». Ще пару років тому, коли активісти ГО «Приморськ 24/7» брали участь у першому проєкті «Зміцнення демократичного врядування», цей простір тільки створювався. Нині це живий, наповнений подіями, сучасний майданчик для навчання й дозвілля місцевої молоді.

Фото з фейсбук-сторінки Центру

На базі центру регулярно проходять кіноперегляди, фестивалі, зустрічі з цікавими гостями, працює телестудія «Прим24». Саме він став поштовхом до створення Молодіжної ради громади, появи SMART-лабораторії для дітей та підлітків, проведення «БУР-таборів» Приморську. Історія «Порталу» – це історія про те, як амбітні мрії справджуються завдяки згуртованій команді та надійним партнерствам.

На завершення

Віртуальний простір спілкування виявився жвавим, динамічним і позитивним. Усі запрошені спікер/ки відкриті для співпраці, спільних проєктів, партнерських відвідин для обміну досвідом. Уже під час форуму виникли ідеї спільного розроблення програми громадянської освіти для Чернігівської громади, візиту до молодіжного центру в Приморську, нових форм роботи на місцях.

Щиро дякуємо всім, хто зміг долучитися до спільної роботи! Дуже сподіваємось провести наступний наш Case Studies Forum за участі активістів/ок з Харківщини та Дніпропетровщини вже в офлайн-форматі. І за будь-яких умов обіцяємо не менш змістовну й цікаву програму.

Проєкт «Зміцнення демократичного врядування» (ІІІ) реалізується громадською організацією «Стратегії і технології ефективного партнерства» (СТЕП) за підтримки National Endowment for Democracy.