
Щоб дослідити потреби громадян, НУО та органи місцевого самоврядування вдаються до різних форматів залучення – від класичних опитувань до інтерактивних зустрічей-консультацій. Про деякі з цих методів ми писали раніше. Тепер же розглянемо декілька прикладів того, як активісти й фахівці ОМС на практиці працюють із потребами своїх громад. Ділимось досвідом проєкту «Зміцнення демократичного врядування» та партнерських організацій.

Зустрічі з питань розвитку громади
Ідея провести збори з питань розвитку громади в різних селах Чернігівської ОТГ виникла в завідувачки сектору організаційної роботи апарату Чернігівської селищної ради Альони Синєпольської, співкоординаторки проєктів ГО «Платформа розвитку». Такий формат комунікації, за задумом авторки, мав допомогти виявити проблеми і потреби мешканців у різних населених пунктах і налагодити контакти з небайдужими жителями, які готові особисто долучатися до розвитку громади.
Перший захід провели в центральному селищі – Чернігівці. Згодом аналогічні зустрічі відбулись ще в 12 селах різних старостинських округів. До участі запрошували всіх мешканців, інформуючи через старост, сайт громади і соціальні мережі, особисті контакти. Приходили щоразу від 15 до 30 осіб, з яких більшість раніше не мали досвіду таких зустрічей.
Учасникам зборів пропонувалось назвати нагальні проблеми населених пунктів, які, на їхню думку, мають найбільший вплив на мешканців. Всі озвучені питання групувалися модераторкою за тематичними напрямами: «Благоустрій», «Культура», «Освіта», «Дозвілля», «Бізнес» та інші. Після цього жителі об’єднувалися в робочі групи відповідно до тих напрямів, що їх цікавили, і обговорювали варіанти, як спільно з місцевою владою можна сприяти вирішенню проблем.
За підсумками кожної зустрічі на сайті Чернігівської ОТГ виходив тематичний матеріал, де були зазначені всі рішення, запропоновані мешканцями. Ознайомитися з ними можна за цим посиланням.

Простір співпраці «СпільноДій»
Щорічно сільський голова Широківської ОТГ, що на Запоріжжі, проводить публічні звіти за участі мешканців. Такі заходи відбуваються традиційно в серпні та вересні в 8-10 найбільших селах громади, що належать до різних старостинських округів. Відвідують їх від 500 до 700 осіб.
У 2019 році під час заходів публічного звітування додатково працював пересувний майданчик «СпільноДій». Тут жителі громади могли запропонувати власну участь і допомогу в розвитку тих чи інших сфер життя громади. Серед таких, наприклад, благоустрій, робота Молодіжної ради, Поважної ради, вуличних комітетів, добровільних пожежних дружин та інші. Кожний охочий міг написати свої пропозиції на кольорових наліпках та лишити їх на дошці побажань.

Мапування потреб і пропозицій
Мапа – чудовий допоміжний інструмент для унаочнення локальних проблем і потреб, позначення бажаних змін у просторі населеного пункту чи всієї громади. Тому вона стане в пригоді під час громадських консультацій, збору пропозицій до місцевих планів розвитку і стратегій, партисипативного просторового планування.
Для прикладу, в Приморську під час міні-фестивалю «Лабораторія міста» мешканці могли за допомогою спеціальних прапорців позначити на мапі міського парку місця, що потребують змін. Збір пропозицій до облаштування парку ініціювали активісти громадської організації «Приморськ 24/7» (2018).
За схожим принципом ініціативна група в місті Оріхів (працівники міської ради разом з активістами) провела консультацію «Партисипативне планування площі Покровської». Всього було зібрано 315 пропозицій до облаштування простору, що були передані робочій групі для врахування у проєкті реконструкції площі (2019).
Темі розвитку публічних просторів була присвячена нещодавня публічна консультація в смт Чернігівка, ініційована молодіжним активом ГО «Платформа розвитку». Учасники й учасниці заходу могли позначити бажані зміни на мапі селища. Зібрані пропозиції будуть враховані при розробці плану соціально-економічного розвитку Чернігівської ОТГ на 2021 рік.
При підготовці публікації використані матеріали практичного посібника «55 завдань і рішень для активних громад і громадян», виданого командою проєкту «Зміцнення демократичного врядування», що реалізується ГО «СТЕП» за підтримки National Endowment for Democracy. Описані практики реалізовані в 2018-2020 роках.
Використані світлини з архіву проєкту, а також надані партнерськими організаціями.