5 цікавих і корисних рішень для партисипативного мапування

Продовжуємо наш цикл публікацій про вивчення потреб громади. У попередній статті ми вже згадували про партисипативне мапування як інструмент залучення громадян. Поговоримо детальніше про те, чим може бути корисна мапа громади та як її використовувати в своїй роботі громадським активіст/кам.

Для кого?

Мапа – зручний, цікавий і зрозумілий спосіб представлення інформації як для дорослих, так і для дітей. До речі, «дитяча» мапа з цікавими фактами про громаду, її визначні місця та пам’ятки – чудовий спосіб познайомити малят із їхньою маленькою батьківщиною.

Для чого?

Друкована чи електронна, втілена в форматі листівки, плаката чи  банера, мапа громади може використовуватися з різною метою та за різних приводів: наочно показати якісні перетворення в громаді, порівняти статистику розподілу бюджету за окремими територіями, продемонструвати інвесторам вільні земельні ділянки та їхні характеристики.

Що врахувати?

Візуальна інформація краще сприймається та запам’ятовується, є привабливішою для розміщення на поліграфічній продукції та в соціальних мережах. Наприклад, можна навести перелік повних назв проєктів, що будуть профінансовані за кошти державної субвенції, а можна представити їх у вигляді позначок на мапі громади – з короткими назвами та сумами виділених коштів.

Мапа стане в пригоді як під час публічного звітування, так і пізнавального квесту (фото зі сторінки Чернігівської громади)

5 ідей, як це зробити

Створіть електронну мапу на сайті громадиза допомогою Google Maps. Цей сервіс дозволяє легко створювати карти окремих територій і публікувати їх на сторонніх ресурсах. На таких мапах можна позначити межі своєї громади, прокладати маршрути, додавати певні важливі точки, персоналізувати їх за рахунок стандартних піктограм або власних фотографій. Google Maps дозволяє створювати одразу декілька шарів мапи, кожен з яких можна активувати або вимкнути. Це зручно, коли треба позначити різні категорії об’єктів.

Наприклад, на мапі Широківської громади представлені як великі інфраструктурні проєкти, так і громадські ініціативи, реалізовані за кошти бюджету участі.

Долучіться до спільноти місцевих експертів Google і розказуйте про цікаві місця в своїй громаді всьому світу. Додавайте фото та відгуки, завдяки яким інші користувачі зможуть краще дізнатись про вашу місцевість, туристичні локації та заклади.

Розробіть інфографіку для публічних звітів, презентацій або інших офіційних заходів. Це допоможе краще донести інформацію про те, що було або буде зроблено в громаді. Людей більше цікавить, що відбувається в їхньому місті чи селі. На мапі ви можете позначити, які саме зміни відбулися за звітний період у конкретних населених пунктах, стисло представити дані про реалізовані проєкти та вкладені в них кошти.

Під час публічних звітів голови в Широківській ОТГ мешканцям презентують мапу реалізованих проєктів

Створюйте разом із мешканцями креативні мапи громади. У 2016 р. за ініціативи культурних менеджерів організацій CANactions та «Європейське Товариство Географів» запустили урбаністичний проєкт Map Me Happy – «Карту щасливих місць». Автори проєкту закликали користувачів позначати на інтерактивних мапах місця, що викликають у них позитивні емоції – візуальні, звукові та тілесні відчуття, запахи або міркування. Аналогічну мапу для вашої громади можна створити за участі мешканців під час дня громади або будь-якого іншого масового свята. 

Використовуйте друковану мапу громади або окремих її територій під час спільного планування просторового розвитку, зустрічей з питань місцевих проблем, публічних консультацій. Наприклад, під час публічної консультації в рамках проєкту «Школа самоврядування» мешканці могли позначити бажані зміни на друкованій мапі селища.

Побажання мешканців, зібрані під час публічної консультації, були систематизовані та передані Чернігівській селищній раді

Таку ідею запропонували організаторки заходу з ГО «Платформа розвитку». Зібрані побажання активістки узагальнили та подали як пропозиції від громадян до Плану соціально-економічного розвитку на 2021 рік.

Крім того, активістка молодіжної спільноти в Чернігівській громаді Катерина Житарюк хоче створити інтерактивну мапу проблем селища. За її задумом, це допоможе жителям Чернігівки пропонувати свої ідеї місцевій владі та вказувати на конкретні місця, що потребують оновлення, ремонту чи благоустрою.

При підготовці публікації використані матеріали практичного посібника «55 завдань і рішень для активних громад і громадян», виданого командою проєкту «Зміцнення демократичного врядування», що реалізується ГО «СТЕП» за підтримки National Endowment for Democracy. Описані практики реалізовані в 2018-2020 роках.

Використані світлини з архіву проєкту, а також надані партнерськими організаціями.