5 кроків до створення Молодіжної ради в Чернігівській громаді

Чернігівська селищна рада підтримала ініціативу зі створення молодіжної ради громади. Адвокаційна кампанія на підтримку цієї ідеї тривала майже три роки. За цей час молодіжний актив Чернігівки реалізував низку заходів, які мали привернути увагу до потреб молоді та її бажання впливати на важливі процеси в рідній громаді.

До Молодіжної ради в Чернігівській селищній ОТГ йшли поступово – від створення неформальної молодіжної спільноти до публічного обговорення потреби в її інституалізації. На правах партнерів команда ГО «СТЕП» спостерігала за цим процесом протягом всіх трьох років проєкту «Зміцнення демократичного врядування». Які ж кроки довелось зробити активній молоді, щоб досягти своєї мети й офіційно створити Молодіжну раду?

Сформувати ініціативну групу. У 2018 році при місцевій ГО «Платформа розвитку» утворилось так зване «молодіжне крило». Компанія дівчат-старшокласниць охоче долучалася до всіх подій організації на території Чернігівської громади. Разом зі старшими колегами підлітки брали участь і в заходах проєкту «Зміцнення демократичного врядування», відвідували тренінги, діалогові зустрічі. Коли в Чернігівці створювали хаб при бібліотеці – допомагали в його облаштуванні.

Довести спроможність молодіжних ініціатив. Щоб інформувати молодь громади про молодіжні ініціативи та гуртувати однодумців, створили тематичну сторінку в фейсбуці. Два роки молодіжна рада Чернігівської ОТГ фактично існувала як неформальне об’єднання. Цей період виявився дуже продуктивним: активіст/ки пройшли навчання від Фундації ПАУСІ тему громадського бюджету, отримали навички модерації різних заходів, брали участь у роботі шкільних проєктних офісів, зустрічах з питань розвитку громади, регіональних молодіжних форумах. Втілили кількадесят власних ідей – тренінги й квести на базі бібліохабу, фотоконкурси, інформаційні акції.

У 2019 році розробили й успішно реалізували першу самостійну ініціативу в межах «Зміцнення демократичного врядування». Коли розпочався набір команд третьої фази нашого проєкту – саме активістки неформальної молодіжної ради стали ініціаторками участі в ньому ГО «Платформи розвитку» та подали заявку. Після онлайн-навчання за темою проєкту розробили пілотну програму Школи самоврядування Open School для жителів Чернігівки.

Провести збори активної молоді. Школа самоврядування задумалась як програма неформальної освіти для різних вікових категорій громадян. Її координаторкою в Чернігівці стала Катерина Житарюк, учениця місцевої школи й ініціаторка численних молодіжних ініціатив.

Одним із запланованих заходів став тренінг для молодих лідерів/ок громади. Хоча захід проводився в центральному селищі, до нього долучились також учасники/ці з сіл Новополтавка, Стульневе, Замістя, Розівка. Під час зустрічі спільно опрацювали проєкт положення про молодіжну раду, ознайомилися з профільними програмами, які діють в громаді, та сформували склад ініціативної групи зі створення Молодіжної ради при Чернігівській селищній раді.

Розробити установчі документи і проєкт рішення. Робота ініціативної групи продовжилась і після зустрічі: дистанційно пропрацювали всі документи, внесли останні правки. Результатом стали проєкти рішень «Про утворення ініціативної групи з підготовки проведення установчих зборів для формування складу Молодіжної ради при Чернігівській селищній раді» і «Про затвердження Положення про Молодіжну раду при Чернігівській селищній раді». З розробленням документів допомогла завідувачка юридичного сектору апарату селищної ради Юлія Ковтун, активна учасниця ГО «Платформа розвитку».

Затвердити рішенням сесії місцевої ради. В останні дні серпня документи, необхідні для  інституалізації Молодіжної ради, були затверджені спочатку на засіданні виконавчого комітету, а потім – і на сесії Чернігівської селищної ради. Це означає, що молоді мешканці й мешканки Чернігівської громади отримають більше можливостей впливу на рішення, які безпосередньо стосуються їхніх прав та інтересів. Наступний крок – відкритий конкурс для лідерів і лідерок, які бажають увійти до складу Молодіжної ради.

Громадська організація «Платформа розвитку “Діалог. Дія. Добробут”» є партнером ГО «СТЕП»  у Чернігівській селищній об’єднаній громаді з 2018 року. У тексті використані світлини, зроблені командою «Платформа розвитку» під час локальних заходів проєкту «Зміцнення демократичного врядування».