Пенсійне забезпечення – індексація пенсій у 2020 році

Згідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України № 251 від 01.04.2020 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» на виконання частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з 1 травня 2020 року проведено індексацію пенсій із застосуванням коефіцієнта підвищення 1,11.

Загальні особливості проведення індексації та розрахунку доплат до пенсії

Підвищення для кожного пенсіонера є індивідуальним, оскільки визначається з урахуванням індивідуальних показників (коефіцієнтів страхового стажу і заробітку) та доплат до встановлених законодавством мінімальних розмірів, які є складовими пенсійної виплати.

Важливо!

На коефіцієнт 1,11 збільшується показник середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески, та який є складовою формули розрахунку пенсії.

З 1 березня 2019 року було проіндексовано всі раніше призначені пенсії з врахуванням показника середньої заробітної плати 4 404,35 грн. – це показник за 2014–2016 рр. 3 764,40 грн., збільшений на 17 %. В 2020 році зазначений розмір середньої зарплати проіндексовано ще на 11%, що становить 4 888,83 грн. (4 404,35 × 1,11).

З врахуванням показника 4 888,83 грн. з 1 травня 2020 року проведено перерахунки пенсій особам, які одержують пенсії за віком, по інвалідності, за вислугу років, у зв’язку з втратою годувальника, розрахунок яких проведено від заробітку особи. В разі, коли розмір підвищення в результаті проведення зазначеного перерахунку не досяг 100 грн., встановлено доплату до пенсії в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Крім того, з 1 травня встановлена доплата до пенсії особам, які:

  • отримують пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»,
  • мають страховий стаж (чоловіки – 35 років, жінки – 30 років)
  • та у яких за результатами перерахунку загальний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації не досяг 2 100 грн.

Таким особам доплата встановлена в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Важливо!

Індексація не проводилась особам, які отримують пенсії, що обчислені без урахування заробітної плати.

Чи підлягали перерахунку пенсії, призначені за військовим законом?

Індексація пенсій проведена також для осіб з числа військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей, яким призначено пенсію по інвалідності або в разі втрати годувальника з врахуванням заробітної плати (грошового забезпечення) особи згідно Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

При перерахунку пенсій з 1 травня 2020 року зазначеній категорії пенсіонерів застосовано показник середньої заробітної плати по Україні 4 888,83 грн. та індивідуальний коефіцієнт заробітку особи або померлого годувальника.

Пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом та членам їх сімей обчислюються у відсотках від розміру грошового забезпечення (враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії).

Важливо!

Показник середньої заробітної плати по Україні не є складовою розрахунку пенсії для зазначеної категорії осіб, тому їхні пенсії не підлягали перерахунку з 01.05.2020 року.

Особам, постраждалим внаслідок аварії на ЧАЕС, які отримують пенсії згідно Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», перерахунок пенсії з 01.05.2020 року проведено в порядку, визначеному для одержувачів пенсій за цим Законом.

Для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які отримують пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків і пенсії в разі втрати годувальника за таких осіб, що призначені відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», проведено перерахунок пенсій з врахуванням показника середньої заробітної плати 1 206,25 грн., що розраховується наступним чином: 928,81 грн. (показник середньої заробітної плати за 2006 рік) × 1,17 (коефіцієнт підвищення з 01.03.2019) × 1,11 (коефіцієнт підвищення з 01.05.2020)

Контакти

Довідкову інформацію щодо механізму проведення індексації пенсій громадяни Широківської ОТГ можуть отримати за телефоном «гарячої лінії»: +380 (61) 707 7317 головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області (69005, м.Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, електронна пошта: avt@zp.pfu.gov.ua.

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у межах проекту «Впровадження системи безоплатної правової допомоги та посилення правових можливостей мешканців Широківської громади». Матеріал відображає позицію авторів і необов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду «Відродження».