Приватизація квартири, приватних будинків і житла: які документи потрібні?

Приватизація це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т. д.) державного житлового фонду на користь громадян України.

Об’єкти приватизації. Що можна приватизувати, а що – ні?

До об’єктів приватизації належать квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, житлові приміщення в гуртожитках (житлові кімнати, житлові блоки (секції), кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, які використовувалися громадянами на умовах найму.

Не підлягають приватизації: квартири-музеї; квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташованих на територіях закритих військових поселень, підприємств, установ і організацій, природних та біосферних заповідників, національних парків, ботанічних садів, дендрологічних, зоологічних, регіональних ландшафтних парків, парків-пам’яток садово-паркового мистецтва, історико-культурних заповідників; житлові приміщення в гуртожитках, що знаходяться в аварійному стані (в яких неможливо забезпечити безпечне проживання людей); квартири (кімнати, будинки), віднесені у встановленому порядку до числа службових, а також квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташовані в зоні безумовного (обов’язкового) відселення, забрудненій внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

Способи приватизації

Приватизація здійснюється шляхом:

  1. Безоплатної передачі громадянам квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сім’ї та додатково 10 квадратних метрів на сім’ю.
  2. Продажу надлишків загальної площі квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках громадянам України, які проживають в них або перебувають в черзі потребуючих поліпшення житлових умов.

Передача у власність громадян житлових приміщень у гуртожитках здійснюється з одночасною передачею їм у спільну сумісну власність допоміжних приміщень (приміщень загального користування).

Для приватизації житлового фонду випускалися і використовувалися приватизаційні цінні папери – житлові чеки.Їх можна було також використовувати для приватизації частки майна державних підприємств, земельного фонду.

Документи для приватизації

  1. Оформлена заява на приватизацію.
  2. Копія документа, що посвідчує особу.
  3. Технічний паспорт на квартиру (будинок), житлове приміщення у гуртожитку.
  4. Довідка про склад сім’ї та займані приміщення.
  5. Копія ордера про надання жилої площі (копія договору найму житлового приміщення в гуртожитку).
  6. Документ, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду (довідка з попередніх місць проживання (після 1992 року) про невикористання права на приватизацію державного житлового фонду).
  7. Копія документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації;
  8. Заява-згода тимчасово відсутніх членів сім’ї наймача на приватизацію.

Порядок приватизації житла

Якщо загальна площа квартир (будинків), що підлягають приватизації, відповідає площі 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сім’ї та додатково 10 квадратних метрів на сім’ю, зазначені квартири (будинки) передаються наймачеві та членам його сім’ї безкоштовно.

До членів сім’ї наймача належать тільки ті, хто постійно проживає в квартирі (будинку) разом з наймачем або за якими зберігається право на житло.

Якщо загальна площа квартири (будинку) перевищує площу, яку має право отримати сім’я наймача безоплатно, наймач здійснює доплату грошима. Сума доплат визначається добутком розміру надлишкової загальної площі на вартість одного квадратного метра.

Кожен громадянин України має право приватизувати займане ним житло безоплатно в межах номінальної вартості житлового чека або з частковою доплатою один раз.

Приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на те органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування.

Передача квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках здійснюється в спільну сумісну або часткову власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім’ї, які постійно проживають в цій квартирі (будинку), житловому приміщенні у гуртожитку, в тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло.

Консультації надають: юрист проєкту Денис Москаленко, начальниця юридичного відділу Широківської сільської ради  Жанна Литвиненко.

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у межах проекту «Впровадження системи безоплатної правової допомоги та посилення правових можливостей мешканців Широківської громади». Матеріал відображає позицію авторів і необов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду «Відродження».