9 принципів екосистеми доступу до правосуддя на рівні громади

Універсальні рекомендації для громад, які прагнуть і готові бути правоспроможними. У попередній публікації ми називали три кроки до розвитку правової інфраструктури на місцевому рівні. Більше корисної інформації читайте за тегом «правова допомога».

Для формування та втілення місцевих стратегій спрощення доступу до правосуддя потрібно створити відповідну екосистему. Вона має базуватися на таких принципах:

  1. Інституалізація стратегічних рішень та “децентралізованих” механізмів забезпечення доступу до правосуддя. Цей процес має відбуватися через інтеграцію відповідних рішень / механізмів в чинні стратегічні та програмні документи соціально-економічного розвитку громад, а також розробку нових документів.
  2. Розробка та впровадження місцевих цільових програм доступу до правосуддя. Наприклад, в низці громад вже розроблені й діють місцеві програми правової надання правової допомоги (Хмільницька МТГ, Широківська сільська ТГ).
  3. Орієнтованість на реальний вплив на рівні середовища.
  4. Комплексний підхід до вирішення структурних / комплексних проблем громади.
  5. Стабільне та достатнє фінансування протягом реалізації стратегії для розбудови екосистеми доступу до правосуддя.
  6. Послідовність в прийнятті рішень.
  7. Орієнтованість на середньострокові та довгострокові результати.
  8. Забезпечення достатнього охоплення, тривалості та масштабу заходів впливу.
  9. Розбудова ефективної системи моніторингу та оцінки для забезпечення прозорості, підзвітності й участі громадян.

Окрім того, експерти радять органам місцевого самоврядування в процесі розбудови екосистем доступу до правосуддя відповісти на два питання:

  • Що треба зробити, щоб прийняття стратегічних управлінських рішень у сфері забезпечення доступу до правосуддя на основі результатів досліджень правових потреб і проблем людей стало непорушним стандартом врядування в громаді?
  • Що може стати універсальною екосистемою, на базі якої втілюються в життя найефективніші управлінські рішення, що спрощують доступ до правосуддя?

Відповіді на ці питання дозволять окреслити вихідні передумови та конкретні вектори дій для розвитку місцевої інфраструктури вирішення правових проблем громади.

Ця публікація є частиною Дорожньої карти з впровадження безоплатної первинної правової допомоги у сільській місцевості, що розроблена в 2021 році громадською організацією «СТЕП» разом з експертами та експертками Мережі правового розвитку за підтримки Федерального МЗС Німеччини (представленого Генеральним консульством Німеччини у Донецьку). Посібник розміщено у вільному доступі.

Для оформлення обкладинки використані фотографії, зроблені під час навчальних заходів проєкту «Впровадження системи безоплатної правової допомоги та захист соціальних прав жінок у сільських громадах Східної України».