Пильнуй зміни: як наблизити стратегії розвитку громад до людей

Протягом листопада громади-партнерки проєкту «Зміцнення демократичного врядування» інформували мешканців і мешканок про місцеві плани розвитку та результати їх виконання. Озираємось назад і згадуємо найцікавіші події і практики за минулий місяць.

Готовий перший звіт з моніторингу

Васильківська громада Дніпропетровської області першою серед громад-учасниць проєкту підготувала детальний звіт за результатами моніторингу місцевої стратегії розвитку. Працівники/ці селищної ради зібрали дані про показники виконання всіх стратегічних і оперативних цілей громади за чотири роки, а експерти проєкту «Зміцнення демократичного врядування» допомогли адаптувати їх для громадськості.

Готовий публічний звіт про виконання стратегії Васильківської громади розміщується на чотирьох сторінках газети А3 формату. Такий розмір шпальт дозволяє розмістити потрібні дані та водночас полегшити їх читання для різних категорій читачів і читачок.

Приклад візуалізації даних у звіті Васильківської ТГ

Видання містить інформацію про цілі стратегії Васильківської громади та кількісні результати їх досягнення, приклади виконаних і запланованих проєктів та фотографії. Для пояснення значень кількісних показників введені кольорові позначки: зелені – коли досягнутий результат є позитивним і відповідає очікуванням, жовті – коли йдеться про нейтральну динаміку, без істотних відхилень чи прогресу, червоні – коли результат є недостатнім, і ціль потребує більшої уваги. Індикатори, які не відстежувались або потребують коригування, позначені сірим кольором.

Протягом грудня та січня представники/ці селищної ради разом з активістами громади розповсюдять публічні звіти в населених пунктах громади – через місцеві заклади та установи, а також під час заходів за участі населення.

Сторінки видання "Мапа проєктів Покровської громади"

Мапа змін, або Де працює стратегія громади

А от у Покровській громаді, що теж на Дніпропетровщині, заходи з публічного моніторингу стратегії ще тривають. Тим часом селищна рада в співпраці з місцевими активістами підготувала мапу реалізованих стратегічних проєктів. Її головне завдання – показати людям, які зміни відбуваються в різних населених пунктах та в яких сферах життя, а також як ці зміни співвідносяться з планом розвитку громади.

Виконані проєкти нанесені на три тематичні карти за різними галузями, наприклад, адміністративні послуги та інформатизація, економічний розвиток, безпека, медицина, житлово-комунальне господарство і благоустрій та інші. При цьому кожна з галузей та відповідні позначки на мапі мають свій колір. Додатково також представлені проєкти бюджету участі – успішно реалізовані ідеї активних мешканців і мешканок.

Завдяки компактному поданню інформації, всього за 5 хвилин жителі можуть дізнатись, які зміни відбулись в їхніх селах і селищах, та порівняти їх з ситуацією в сусідніх населених пунктах.

Друковані версії мапи невдовзі з’являться в ЦНАПі, також їх роздаватимуть під час зустрічей з мешканцями.

Інтелектуальний квест "Наш потенціал" (фото Нововодолазької селищної ради)

Про стратегію – цікаво і з любов’ю

Щоб познайомити молодих людей зі стратегією розвитку громади, у Новій Водолазі на Харківщині організували інтелектуальний квест «Наш потенціал». Участь у ньому взяли представники й представниці селищної ради, громадських організацій, місцевого молодіжного центру, а також шкільна молодь і актив Молодіжної ради.

Квест дозволив цікаво й неформально залучити молодь до обговорення головного документа громади: що таке стратегія, які її цілі, які стратегічні проєкти заплановані в ній для молоді, як молоді люди можуть брати участь в житті й розвитку громади. Крім того, селищна рада отримала зворотний зв’язок безпосередньо від молоді – які зміни дівчата та хлопці, молоді жінки та чоловіки очікують у наступні роки в громаді.

Вдало дібраний формат заходу та розуміння інтересів і потреб його учасників і учасниць перетворили серйозну розмову на захоплююче, емоційне дійство. Оскільки подія сподобалась як учасникам, так і організаторам, є велика імовірність, що такі заходи стануть доброю традицією в Новій Водолазі.

Проєкт «Зміцнення демократичного врядування» реалізується ГО «Стратегії і технології ефективного партнерства» (ГО «СТЕП» за підтримки National Endowment for Democracy. Фокусна тема проєкту в 2021 році: «Стратегії для людей». Мета проєкту: посилити публічність процесів розвитку на місцевому рівні та громадський контроль за рішеннями органів місцевого самоврядування.