Доступ громадян до правової допомоги залишається нерівним у сільських громадах

У Запоріжжі презентували результати дослідження правових потреб мешканців і мешканок сільських громад. Опитування проводилось протягом липня-серпня, участь у ньому взяли 449 осіб віком від 18 років (опрацьовані та зараховані анкети).

Презентація відбулась у колі представників/ць Мирівської, Могилівської і Новоолександрівської ТГ, які допомагали організувати опитування в своїх громадах. Серед них – працівники органів місцевого самоврядування та спеціалісти соціально-гуманітарної сфери, які безпосередньо працюють з мешканцями у сільській місцевості та сприяють покращенню послуг для людей. Раніше вони також пройшли навчання на тему покращення доступу громадян до правової допомоги.

Ділимось деякими висновками й думками за підсумками цього заходу.

Мешканці сільських громад мають обмежений доступ до правової допомоги.

Учасники й учасниці зустрічі розказали про практику вирішення правових проблем громадян у сільських громадах. Переважно вона зводиться до надання інформації працівниками сільської ради, місцевих комунальних установ і служб. Наразі в сільській місцевості це – найбільш доступні, а часом і взагалі єдині інституції, де можна отримати консультацію з правових питань оперативно і безкоштовно.

Загалом попит на правову допомогу в громадах залишається високим. Особливо це стосується сіл, які віддалені від обласних і районних центрів. Періодичні виїзди юристів державних центрів безоплатної правової допомоги не покривають потребу населення в повній мірі. Про такі консультації мешканці часто не знають або ж не мають можливості відвідати їх, якщо ті проходять у центральному селі громади.

Місцевих спеціалістів іноді просто немає, навіть у штаті органів місцевого самоврядування. Для прикладу, дві з чотирьох громад, чиї представники/ці були на презентації, на сьогодні мають вакансії юристів. Не дивно, що тут з особливим інтересом поставились до участі в проєкті ГО «СТЕП», який зокрема передбачав серію виїзних правових консультацій для мешканців. У Могилівській сільській раді вже сьогодні говорять, що задоволені співпрацею:

Нас уже всі знають, що ми і юристи, і фінансисти… А тут люди в шоці: приїхав юрист і все розказує. І навіть бере телефон, і можна розпитати потім ще. Для сільських територій це бум. Консультація на території нашого району – 300 гривень. Це просто сказати «Здраствуйте». Та й то консультація юриста – це лише в Царичанці може бути. Тому юридична підтримка – це найперше. Бо це стосується всіх сфер, які цікавлять мешканців. (Могилівська ТГ.)

Які ж правові проблеми поширені в сільських громадах?

Під час презентації працівники органів місцевого самоврядування поділились своїм баченням актуальних правових проблем, з якими звертаються мешканці їхніх громад.  Їхні спостереження багато в чому збігаються з результатами опитувань.

Зокрема, представники/ці громад погоджуються: земельні питання, соціальний захист та отримання послуг є найбільш актуальними для мешканців/ок для сільських територій. При цьому питання соціальної сфери особливо турбують жінок, які в селах здебільшого займаються домогосподарством і вихованням дітей. А тому для них є важливим все, що стосується медичних послуг, шкіл і садочків.

Це частково підтверджують і дані опитувань: саме жінки в розрізі кожної з громад відзначають питання медичного обслуговування як найбільш серйозні проблеми правового характеру, з якими їм доводиться зустрічатись.

Загалом рівний доступ до якісних послуг залишається викликом у сільській місцевості – передусім через відсутність належного транспортного сполучення між селами. І це стосується не лише медицини, але й соціальних, адміністративних, освітніх послуг.

Проблема з транспортом. Велика кількість сіл не звязані з центром – неможливо звернутись до сільської ради, ЦНАПу немає. (Новоолександрівська ТГ.)

 Доступ до дозвілля. В нас був шикарний спортзал, але не було спеціаліста, який би займався цим питанням. Тому була людина, яка просто відкривала спортзал, і все. Фахівця не було, який би працював в цьому напрямі. (Могилівська ТГ.)

Важливі не лише допомога юристів, але й правова освіта й інформування громадян.

Представники/ці ОМС партнерських громад відзначають також велику потребу в правопросвітництві серед мешканців. Особливо з питань прав і обов’язків громадян у таких сферах, як земельні відносини, споживання комунальних послуг, місцеві реформи, громадська участь.

Люди не розуміють реформи і не розуміють: чому раніше район допомагав, а тепер вони їдуть в район, і їх повертають у сільську раду. Немає розуміння, що є громада, за що відповідають люди. (Новоолександрівська ТГ.)

Багато питань по темі землі. Ця земля від діда-прадіда була наша – чому ми маємо за щось платити? Інше болюче питання – комунальні послуги. Наприклад, людей належним чином не повідомляють, що закінчився термін повірки лічильників, а потім нараховують штрафи. Люди не обізнані, коли на повірку, які тарифи. Вони самі не цікавляться цим. (Мирівська ТГ.)

Окрім роз’яснень, що стосуються відносин між громадою і владою, нагальною є протидія гендерно-обумовленому насильству. Захист прав жінок, виявлення випадків домашнього насильства, інформування про можливості отримання допомоги мають бути на порядку денному сільських громад.

Міські території більш продвинуті, і люди обізнані: куди можна йти і кому можна сказати. І головний момент – ніхто нікого не знає. В селі ці проблеми не озвучують: б’є чи не б’є. [Навіть] Коли ти приїжджаєш, коли приїжджає поліція, бачиш явну картину побиття – ніхто нічого не скаже. Питання захисту прав жінок дуже гостро стоїть (Могилівська ТГ).

Що громади можуть зробити вже зараз?

Розбудова системи правової допомоги на рівні громади залишається оптимальним способом вирішення проблеми доступу до правосуддя в сільській місцевості. Причому така система повинна включати в себе не тільки консультування громадян, а й інформаційну роботу з мешканцями і правову освіту для різних груп населення. Зважаючи на брак юристів у сільських громадах, перспективним може бути шлях міжмуніципального співробітництва – можливість такого, зокрема, саме зараз розглядається між Могилівською і Широківською ТГ.

Інша можливість для сільських громад – співпраця з НУО, які працюють за напрямом правової допомоги, спільна участь у проєктах і грантових програмах, а також навчання та підвищення кваліфікації місцевих фахівців і фахівчинь.

Презентація відбулась в рамках проєкту «Впровадження системи безоплатної правової допомоги та захист соціальних прав жінок у сільських громадах Східної України», що реалізується ГО «Стратегії і технології ефективного партнерства» за підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини (представленого Генеральним консульством Німеччини у Донецьку з офісом у Дніпрі).