
Протягом серпня учасники й учасниці десяти партнерських громад пройшли навчання на тему публічного моніторингу стратегій. Наразі команди громад працюють над власними планами дій з моніторингу і звітування.
«Кабінетна робота»
У деяких громадах вже сформовані комітети чи робочі групи, які збирають дані про виконання цілей розвитку і запланованих стратегічних проєктів. В інших триває формування таких робочих груп і призначення осіб (структурних підрозділів), відповідальних за моніторинг.
Організаційним викликом на цьому етапі стали відсутність нормативної бази та процедур. Тому партнери додатково отримали від проєкту зразок положення, де прописані основні принципи та порядок моніторингу реалізації стратегії і звітування за його підсумками. Надалі кожна робоча група допрацює цей документ з урахуванням специфіки своєї громади й офіційно затвердить на засіданні виконкому чи сесії.
Плани дій громад включають не лише заходи за участі керівників і фахівців органів місцевого самоврядування. Участь у них візьмуть також активіст/ки громадських організацій, представники бізнесу й активної молоді, жителі різних сіл. Адже йдеться про публічний моніторинг та широке інформування людей про стратегію.

Публічний компонент
Для прикладу, у Покровській громаді виконання стратегічних проєктів в сфері розвитку економіки й залучення інвестицій розглянуть під час «Бізнес-діалогу» за участі підприємців і керівників фермерських господарств. Для обговорення результатів за іншими цілями стратегії відбудуться зустрічі в форматі «світового кафе», фокус-групи та консультації. До них долучаться як фахівці ОМС та комунальних установ, так і представники місцевих громадських організацій.
У Нововодолазькій ТГ автори й авторки проєктів громадського бюджету дізнаються більше про можливості участі в розвитку громади. Також тут планують облаштувати інформаційний майданчик під час фестивалю «Родинне коло», який щороку проводиться в селі Стара Водолага.
Заходи в Розівській громаді будуть спрямовані на інформування про стратегію та збір пропозицій мешканців, оскільки тут стратегія реалізується лише перший рік. До того ж, документ не враховує потреби цілого старостинського округу, що увійшов до складу громади вже після його розробки. Тепер на території нових сіл відбудеться зустріч з розвитку громади за участі мешканців і представників Розівської селищної ради.
А от на Васильківщині готується квест для молоді, мета якого – визначити локації для втілення громадських проєктів, що можуть сприяти розвитку громади.

Стратегії для людей
Кожна громада отримає матеріали для інформування мешканців про місцеві стратегії та поточні результати їх виконання – буклети, брошури, мапи реалізованих проєктів. Заходи на залучення й інформування триватимуть з вересня по листопад. Всі вони об’єднані ідеєю проєкту – «Стратегії для людей».
Також наприкінці року кожна громада підготує публічний звіт за результатами моніторингу виконання стратегії розвитку.
Четверта фаза проєкту «Зміцнення демократичного врядування» має на меті посилити прозорість і підзвітність управлінських процесів у громадах, згуртувати людей навколо спільного бачення майбутнього, залучити мешканців, активістів, представників бізнесу до позитивних змін на місцях.
Публічний моніторинг стратегії – можливість залучити широке коло зацікавлених осіб до обговорення питань розвитку громади, оцінювання локальних змін, збору пропозицій з актуалізації стратегії. Це сприяє прозорості відносин «влада – громада» і взаєморозумінню, підвищує рівень відповідальності. Зрештою, доводить: розвиток – справа всієї громади, а не лише тих людей, які працюють в органах місцевого самоврядування.
Проєкт «Зміцнення демократичного врядування» реалізується ГО «Стратегії і технології ефективного партнерства» (ГО «СТЕП») за підтримки National Endowment for Democracy. На цьому етапі в проєкті продовжують участь десять територіальних громад Дніпропетровської, Донецької, Запорізької та Харківської областей.