З якими правовими проблемами зустрічаються мешканці сільських громад

Новоолександрівська, Могилівська та Мирівська територіальні громади провели дослідження правових потреб сільських мешканців і мешканок. В анкетуванні взяли участь загалом 449 осіб віком від 18 років.

Контекст дослідження

Опитування проводилось на території цільових громад упродовж липня та серпня 2021 року. Для потреб дослідження розроблено методологію та інструментарій (ГС «Мережа правового розвитку»), проведено інструктаж зі збору даних для місцевих координаторів. Обробка й аналіз зібраних даних виконані фахівцями MLS group.

Ця стаття пропонує загальний огляд отриманих результатів. З аналітичними звітами для кожної з цільових громад можна ознайомитися за посиланнями, що наводяться наприкінці публікації.

Які правові проблеми поширені в селах?

П’ятірка найбільш розповсюджених проблем правового характеру (за сферами), з якими зустрічаються мешканці цільових сільських громад, виглядає так:

  1. Права споживачів.
  2. Житлово-комунальне господарство.
  3. Медичне обслуговування.
  4. Соціальні виплати.
  5. Земельні відносини.

При цьому найбільш серйозними респондент/ки назвали проблеми в таких сферах:

  • житлово-комунальне обслуговування, у т.ч. неякісне надання комунальних послуг, помилкове нарахування заборгованостей;
  • земельні відносини, у т.ч. оформлення права власності;
  • медичне обслуговування та освітні послуги;
  • грошові зобов’язання (кредити та розстрочки);
  • сімейні відносини, зокрема труднощі зі збором потрібних документів.

Також відзначимо, що для жінок цей ТОП проблем в розрізі трьох громад виглядає так: медичне обслуговування, права споживачів, житлово-комунальне обслуговування. Ці сфери найчастіше називаються респондентками в кожній громаді. Натомість опитані чоловіки в розрізі трьох громад більше зустрічаються з проблемами в таких сферах: права споживачів, житлово-комунальне обслуговування, соціальні виплати.

З презентації звіту Могилівської ТГ Дніпропетровської області

Що люди роблять для їх вирішення?

Певна частина опитаних мешканців/ок звертались по допомогу до поліції, юристів, адвокатів, суду або ж до друзів, знайомих, родичів. Інший шлях – об’єднання з іншими потерпілими або людьми, які потрапили в схожу ситуацію, для спільних дій чи пошуку рішення. Втім, частка/кількість таких людей в розрізі кожної громади незначна.

Як наслідок, проблеми, про які зазначають опитані, частіше не вирішуються.

Що стосується перепон на шляху громадян до отримання правової допомоги, опитування підтверджує висновки попередніх досліджень. Так, мешканці й мешканки в Новоолександрівській, Мирівській і Могилівській громадах відзначають такі труднощі, з якими їм довелось зустрітися в процесі вирішення проблеми:

  • необхідність їздити в інший населений пункт;
  • значні витрати часу на вирішення проблеми;
  • значні фінансові витрати на вирішення проблеми;
  • брак інформації та фахової поради щодо вирішення проблеми.
З презентації звіту Мирівської ТГ Дніпропетровської області

Чи є потреба в правовій допомозі?

У кожній цільовій громаді більше половини опитаних мешканців/ок готові звертатися до безоплатного юриста за своїм місцем проживання, якби така послуга була доступна. При цьому переважна більшість респондентів/ок потребують саме очної консультації.

Крім особистого спілкування з експертами, попитом користуються такі способи отримання правової інформації (є найбільш зручними для сільських жителів):

  • можливість консультуватися телефоном;
  • публікації з правових питань у соціальних мережах;
  • друковані інформаційні матеріали (в місцевих ЗМІ, буклети);
  • публікації з правових питань на сайті громади;
  • можливість консультуватися з юристами через Інтернет.
З презентації звіту Новоолександрівської ТГ Запорізької області

Що далі?

Висновки й спостереження, отримані в ході цього дослідження, будуть використані на наступному етапі проєкту. А саме – для підготовки статей-консультацій на сайти цільових громад і укладання дорожньої карти розбудови системи безоплатної первинної правової допомоги.

Також наприкінці вересня відбудеться публічна презентація та обговорення результатів дослідження за участі представників партнерських громад та експертів/ок ГС «Мережа правового розвитку».

Завантажити аналітичний звіт Мирівської ТГ
Завантажити аналітичний звіт Могилівської ТГ
Завантажити аналітичний звіт Новоолександрівської ТГ

Також нагадаємо, раніше проводилось опитування правових потреб мешканців/ок Широківської ТГ Запорізької області. За його підсумками в громаді прийнято місцеву програму надання правової допомоги населенню та реалізовано декілька проєктів з правової освіти в співпраці з громадською організацією «СТЕП».

Проєкт «Впровадження системи безоплатної правової допомоги та захист соціальних прав жінок у сільських громадах Східної України» реалізується ГО «СТЕП» за підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини (представленого Генеральним консульством Німеччини у Донецьку з офісом у Дніпрі).

Фото обкладинки зроблене Катериною Клочко під час тренінгу «Право громадян на інформацію та якісні послуги» (серпень 2021).