Відверто про стратегії: досвід активних громад Дніпропетровщини

Тривають робочі візити в партнерські громади проєкту «Зміцнення демократичного врядування. Стратегії для людей». Цього тижня наша команда познайомились з учасниками проєкту з Дніпропетровської області.

Одразу три робочі зустрічі відбулись 8-9 липня – в Апостолівській міській, а також Покровській і Васильківській селищній громадах. Ці громади мають багато спільного: це колишні районні центри, мають приблизно однакове населення. Вони вперше беруть участь у проєкті «Зміцнення демократичного врядування», проте мають досвід співпраці з великими програмами міжнародної технічної допомоги. А ще – тут велику увагу приділяють прозорості роботи місцевої влади та комунікації з громадськістю. Більш відпрацьованою є й система управління впровадженням стратегій.

Для прикладу, в Апостолівській ТГ декілька місяців тому затвердили комунікаційний план виконавчого комітету Апостолівської міської ради, активізували інформування мешканців, розробили логотип громади та використовують його в дизайні повідомлень на офіційній фейсбук-сторінці. Регулярно ведуться відеотрансляції сесійних засідань і публікуються звіти за розглянутими питаннями.

Торік в ході місцевих виборів в Апостоловому обрали нового голову. За його розпорядженням вже на початку цього року було створено робочу групу з актуалізації стратегії розвитку громади та підготовки детального плану дій на 2021-2025 роки. Участь в проєкті «Зміцнення демократичного врядування» для команди Апостолівської ТГ є можливістю виконати підготовчу роботу перед власне оновленням стратегії – провести моніторинг, опитування мешканців, робочі заходи за участі активістів.

Фото робочої зустрічі з сайту Васильківської громади

Інші партнери нашого проєкту – Покровська та Васильківська селищні ТГ – сусідні громади. Обидві мають досить високий рівень управлінської спроможності. Тут добре налагоджена взаємодія між структурними підрозділами селищної ради – як у поточній роботі, так і під час участі в різних проєктах. Є й певний успішний досвід моніторингу виконання стратегії розвитку.

Наприклад, у Васильківській ТГ створений та діє комітет з управління реалізацією стратегії –  проводяться регулярні засідання, інформація про них розміщується на сайті громади. Одне із завдань комітету – моніторинг виконання стратегічних проєктів. Останній такий проводився в грудні 2020 року. За його підсумками були внесені зміни до стратегії, зокрема деякі проєкти були виключені з плану як вже реалізовані або неактуальні, а також були внесені нові.

У Покровській ТГ саме працюють над новим планом дій до стратегії, триває анкетування мешканців. «Стратегія майже в кожного є на столі, в кожному відділі», – кажуть у селищній раді. До моніторингу, що проводився за підтримки зовнішніх експертів у 2018-2020 роках, долучався кожний відділ, відповідальний за ті чи інші проєкти. Навіть під час нашого візиту для спілкування зібрались керівники та провідні спеціалісти всіх ключових відділів – всього 15 осіб.

У Покровській ТГ до впровадження стратегії долучені всі відділи селищної ради

У Покровській та Васильківській громадах загалом добре налагоджений процес моніторингу стратегічних проєктів. Проте є потреба запровадити систематичне відстеження індикаторів впливу та результатів впровадження стратегії. Також, як і в інших громадах, актуальним тут залишається публічне звітування про виконання стратегічного плану.

Оптимізація системи індикаторів до стратегії, допомога в створенні органів з моніторингу, проведення публічного моніторингу та інформування мешканців про його результати – основні напрями спільної роботи з нашими партнерами на Дніпропетровщині. Водночас ми очікуємо, що в ході проєкту дніпровські громади поділяться своїм позитивним досвідом і перевіреними практиками з учасниками й учасницями з інших регіонів.

Проєкт «Зміцнення демократичного врядування» реалізується ГО «Стратегії і технології ефективного партнерства» (ГО «СТЕП») за підтримки National Endowment for Democracy.

Фото обкладинки: центральна площа в м. Апостолове (липень 2021).