Діалог і залучення – шлях до розвитку. Доведено Покровською громадою

Покровська селищна громада – одна з найбільш спроможних на Дніпропетровщині. Вона також входить у найкращі 50 громад України, згідно з національним рейтингом інституційної спроможності і сталого розвитку. В чому її секрет успіху?

У Покровському переконані: шлях до розвитку громади лежить через діалог з тими, хто тут живе і працює. Невід’ємною частиною роботи селищної ради є спілкування наживо з людьми, консультації з фахівцями, прозоре інформування про місцеві рішення та залучення різних зацікавлених сторін до важливих процесів у громаді.

У тому, що це дійсно так, команда громадської організації «СТЕП» переконалась під час співпраці з Покровською громадою в рамках проєкту «Зміцнення демократичного врядування» та проведення публічного моніторингу місцевої стратегії розвитку.

Довідково про проєкт

Проєкт «Зміцнення демократичного врядування» реалізується з 2017 року, цьогоріч має фокусну тему «Стратегії для людей». Завдання проєкту – посилити прозорість роботи органів місцевого самоврядування в частині моніторингу виконання стратегій розвитку громад, а також залучити мешканців/ок до ухвалення рішень, які стосуються розвитку сіл, селищ, міст. Реалізується ГО «СТЕП» за підтримки National Endowment for Democracy.

Стратегію розвитку Покровської селищної ТГ затвердили ще в 2017 році на початку співпраці з Програмою DOBRE. У розробці допомогли українські та польські експерти. Відтоді в громаді реалізували багато важливих проєктів – інфраструктурних, соціальних, з розвитку місцевого бізнесу та туризму. Стратегія тут дійсно працює, адже саме нею керуються в своїй роботі всі структурні підрозділи громади. 

Щороку  селищна рада проводить моніторинг виконання проєктів стратегії: що вдалось зробити, які результати отримані, а які завдання вже  втратили актуальність. За підтримки проєкту «Зміцнення демократичного врядування» громада додатково підготувала мапу виконаних проєктів громади для інформування мешканців/ок та проаналізувала показники досягнення цілей стратегії. Крім того, аби отримати зворотний зв’язок щодо виконання стратегії та реалізації проєктів, Покровська селищна рада ініціювала серію діалогових зустрічей і групових консультацій.

Для розгляду кожної стратегічної цілі громади організатор/ки провели окрему подію, обравши для цього різні партисипативні формати. А участь у цих заходах взяли безпосередньо ті люди, від кого залежить досягнення конкретних цілей розвитку – підприємці, фахівці і фахівчині різних сфер, лідери і лідерки громадських об’єднань.

Бізнес-діалоги

Першим таким заходом стало спілкування в форматі «Бізнес-діалогу» під час зборів Ради місцевого економічного розвитку. На цій події зустрілись підприємці, представники/ці кооперативів, спеціаліст/ки селищної ради з питань економічного розвитку та інвестиційної діяльності та керівництво громади.

На зустрічі презентували результати моніторингу цілей стратегії, що стосуються економічного розвитку громади (Стратегічна ціль 1: Впливовий центр розвитку сучасних агротехнологій, а також виробництва екологічно чистих харчових продуктів та іншої продукції та послуг сільського походження, відкритий до інвестицій та міжнародних зв’язків). Крім того, підприємці надали свої пропозиції до нового Плану дій з реалізації стратегії розвитку Покровської громади.

Учасники й учасниці «Бізнес-діалогу» також розглянули питання про створення Агенції розвитку Покровської громади – комунальної установи, яка б об’єднала навколо теми розвитку громади місцевий бізнес, молодь, громадські організації, виробників сільгоспопродукції, місцеву владу. Після загального схвалення цієї ідеї було прийнято рішення розпочати процес створення такої установи.

Слайд з презентації результатів моніторингу виконання Стратегічної цілі 1

Галузеві консультації

Консультації та фокус-групи з галузевими спеціаліст/ками та громадськістю відбулись у Покровському протягом листопада. Під час цих зустрічей детально розглянули результати виконання цілей стратегії, що стосуються розвитку різних галузей життя громади: освіти та культури, молодіжної роботи, медицини.

Для прикладу, освітяни й працівники/ці закладів культури та активіст/ки місцевих ГО, благодійних фондів, молодіжного центру долучились до обговорень у фокус-групах «Освіта», «Спорт», «Культура». Вони напрацювали конкретні кроки для громади на період до 2023 року в названих сферах. Ці пропозиції увійдуть в новий План дій з реалізації стратегії.

За такою ж схемою працювали учасники й учасниці в фокус-групах «Медицина» та «Безпека громади» – старости, керівники/ці й працівники/ці медичних закладів, представники/ці ветеранських організацій, поліцейські офіцери. Вони визначили актуальні завдання на наступні роки для розвитку первинної та вторинної ланки медичних закладів громади. А одне з цікавих рішень, що запропонували в групі «Безпека», – створення громадської варти та центру безпеки громади.

Дуже продуктивними виявились групові консультації в напрямках соціального захисту, прозорості діяльності влади та інтеграції громади (Стратегічна ціль 3).  До складу цих консультативних груп увійшли представники/ці ГО, Жіночої ради та Молодіжної ради, а також комунальних закладів громади. Учасники й учасниці заходу запропонували різні інноваційні рішення для налагодження діалогу в громаді та зміцнення місцевої демократії. Серед них зустрічі «Чашка кави з головою громади», прийомні дні для ГО в селищній раді, створення нових каналів комунікації між громадськими організаціями та громадськістю, вдосконалення процедури голосування за проєкти бюджету участі.

Світове кафе

Стратегічна сесія у форматі «Світове кафе» відбулась наприкінці листопада за напрямком «Громада із сучасною розвиненою інженерною інфраструктурою забезпечує мешканцям здорові умови життя в здоровому природному середовищі». Зустріч об’єднала представників/ць селищної ради, фахівців комунальної сфери та безпосередніх споживачів комунальних послуг.

Гості «Світового кафе» розглянули результати моніторингу Стратегічної цілі 2 громади.  розробили Вони також розробили пропозиції до Плану дій з реалізації стратегії за такими напрямками: житлово-комунальні послуги та енергозбереження, управління відходами та благоустрій, захист водних ресурсів та питна вода, охорона довкілля. У відповідних групах зустрілись працівники/ці профільних відділів селищної ради та обслуговуючого комунального підприємства, старости, активіст/ки Молодіжної ради, представники/ці ОСББ та інші активні мешканці/ки громади.

Спільна робота дозволила розглянути проблеми в кожній сфері з позиції управлінців, надавачів і споживачів послуг. Деякі рішення, що напрацювали учасники й учасниці «Світового кафе», можуть бути реалізовані навіть в рамках громадського бюджету. Це зокрема ідеї, що стосуються благоустрою населених пунктів, екологічних ініціатив.

До слова, громадській участі та екологічній активності мешканців і мешканок Покровської  громади було приділено окрему увагу під час презентації результатів моніторингу та обговорення пропозицій до нового плану дій.

Слайд з презентації моніторингу виконання Стратегічної цілі 2

Загалом протягом жовтня і листопада більше 100 людей взяли участь у консультаціях і діалогових зустрічах в рамках публічного моніторингу виконання Стратегії розвитку Покровської громади. Розроблені ними рішення та пропозиції увійдуть до Плану дій з реалізації стратегії на період до 2023 року. Окрім того, учасники та учасниці цих заходів визначили ключові показники моніторингу виконання стратегії на наступні роки.

До кінця грудня команда Покровської ТГ разом з експертами проєкту «Зміцнення демократичного врядування» працює над публічним звітом про результати виконання стратегії розвитку громади. Очікується, що це буде багатосторінкове видання, куди увійдуть дані проведеного моніторингу та інформація про головні досягнення громади. Протягом січня та лютого цей звіт буде оприлюднений на сайті громади та поширений серед мешканців/ок, підприємців, структурних підрозділів.