Як працює система правової підтримки на рівні громади?

У сільській місцевості необхідно вибудувати місцеву систему правової підтримки для громадян. Це особливо важливо для тих громад, на чиїй території не працюють державні офіси надання правової допомоги. В цій публікації розглядаємо можливі шляхи розбудови такої системи.

Оптимальним сценарієм розбудови екосистеми доступу до правосуддя на рівні громади є прийняття місцевих цільових програм. Саме управління процесом вирішення правових проблем через реалізацію місцевих цільових програм доступу до правосуддя створює широкі можливості безпосередньо для людей, органів місцевого самоврядування та надавачів правових послуг. Прикладом таких програм є зокрема місцеві програми надання безоплатної правової допомоги.

Про місцеві цільові програми читайте детальніше в цій публікації.

У невеликих громадах, які не мають на своїй території діючих центрів безоплатної вторинної правової допомоги (офісів державної системи безоплатної правової допомоги) особливу увагу варто приділяти доступності мешканців і мешканок до правової інформації та правових консультацій.

Для цього можна використовувати такі інструменти:

  • стаціонарні та виїзні консультаційні пункти юристів;
  • гаряча лінія з правових питань з використанням популярних каналів комунікацій (телефон, Telegram, Viber, Facebook Messenger, електронна пошта).

Читайте додатково: Де отримати правову допомогу – перелік корисних ресурсів і контактів для громад і громадян.

При застосуванні дистанційних інструментів надання правових послуг слід дотримуватися належних практик, особливо при роботі з персональними даними. Приклад рекомендацій щодо таких належних практик – в цьому посібнику.

Для посилення можливостей захисту прав людей у сфері освіти, охорони здоров’я та  соціальної політики варто додатково впровадити системи правової підтримки безпосередньо в освітніх, медичних і соціальних установах. Така правова підтримка може забезпечуватися, в тому числі, самими надавачами послуг. Це можуть бути місцеві комунальні установи та заклади, зокрема з надання соціальних, медичних послуг, ЦНАПи, різні комунальні служби.

Читайте додатково: Правова допомога як елемент інфраструктури вирішення правових проблем у громаді.

***

Ця публікація є частиною Дорожньої карти з впровадження безоплатної первинної правової допомоги у сільській місцевості, що розроблена в 2021 році громадською організацією «СТЕП» разом з експертами та експертками Мережі правового розвитку за підтримки Федерального МЗС Німеччини (представленого Генеральним консульством Німеччини у Донецьку). Посібник розміщено у вільному доступі.

Для оформлення обкладинки використані фотографії, зроблені під час навчальних заходів проєкту «Впровадження системи безоплатної правової допомоги та захист соціальних прав жінок у сільських громадах Східної України».