
Команда проєкту «Зміцнення демократичного врядування» розпочала робочі візити в громади, які хочуть запровадити систему моніторингу місцевих стратегій. Упродовж червня ми відвідали наших партнерів у Запорізькій області, презентували в громадах результати базового дослідження та узгодили плани подальшої співпраці.
Робочі зустрічі продовжують діяльність, розпочату на попередньому етапі проєкту та мають на меті уточнити потреби партнерських громад в експертній, інформаційній та ресурсній підтримці для проведення публічного моніторингу стратегій розвитку.
У червні ми вже відвідали Оріхівську, Чернігівську, Розівську та Берестівську громади на Запоріжжі. У кожній з них відбулась презентація результатів самооцінювання, виконаного місцевими координатор/ками проєкту, та експертних рекомендацій на тему впровадження й моніторингу стратегій. Зустрічі дали нам можливість не лише обговорити з партнерами спільні напрацювання, а й відверто поспілкуватись про управлінській досвід громад, успіхи та труднощі у виконанні стратегій розвитку, інструменти участі та взаємодію з населенням, а також про те, чому 2021 рік є чудовою нагодою нарешті провести моніторинг.
З чотирьох громад, які ми відвідали в червні, наймолодшою є Розівська. Утворена в березні 2018 року, Розівська селищна рада має менший досвід роботи в умовах децентралізації, проте амбітно прагне «наздогнати» інші запорізькі громади. Торік тут розробили й затвердили Стратегію розвитку, на наступний рік планують запровадити громадський бюджет. Ініціативна група молоді хоче створити молодіжну організацію.
Для Розівської ТГ участь у проєкті «Зміцнення демократичного врядування» – добра нагода від початку налагодити важливі процеси, що необхідні для належного впровадження стратегії розвитку, та не повторювати помилок інших громад. Крім того, команда громади хоче отримати підтримку для залучення молоді до процесів розвитку та розробки місцевої програми бюджету участі.
В Оріхівській міській ТГ стратегію затвердили в грудні 2019 року, а вже за два місяці розпочалась пандемія, яка внесла свої корективи в план роботи. Попри це, минулого року міська рада навіть підготувала відеозвіт за підсумками першого року стратегії. А спеціалісти відділу розвитку інфраструктури, інвестицій, містобудування, архітектури намагаються посилатись на стратегічний план в поточних новинах, які готують для офіційного сайту громади.

Майже одночасно розробили свої стратегічні плани Чернігівська селищна та Берестівська сільська ТГ – в грудні 2018 року. Учасники з цих громад звертають увагу на низку зовнішніх чинників, що змінилися відтоді: порядок надання державних субвенцій, освітня реформа, передані на місця повноваження, пандемія та її наслідки. Змінилися й інші умови: місто Оріхів, колишній районний центр, на тепер належить до Пологівського району, Чернігівська та Берестівська ТГ – у складі Бердянського району Запорізької області. Частина цілей, завдань і проєктів у стратегіях громад втратили свою актуальність.
– У 2018 році була зовсім інша ситуація. Не було стільки повноважень і функцій делеговано на місця. Підвищились вимоги до громад: утримання об’єктів, нові структури, економічна рентабельність, – пояснює сільський голова Ігор Жогло під час спілкування в Берестовому. – Стратегію треба коригувати і виконувати.
З іншого боку, за попередні роки органи самоврядування змогли посилити управлінську спроможність і кадровий потенціал, навчити своїх фахівців, навіть почали розробку галузевих стратегій, як це роблять у Чернігівці. Керівництво громад має намір переглянути стратегічні плани розвитку та актуалізувати їх з урахуванням нових реалій.
– Готуємось до перегляду стратегії. Вже бачимо слабкі місця і бачимо, що ми можемо зробити інакше. У порівнянні з минулими роками з’явилось більше досвіду, – поділилась з нами під час зустрічі заступниця Чернігівського селищного голови Людмила Веремій.

Найбільший виклик для органів місцевого самоврядування – створення ефективної системи впровадження стратегії: як налагодити систематичну роботу зі стратегією та інтегрувати її в управлінський процес, хто має координувати цю діяльність, як відстежувати досягнення цілей. На сьогодні такої системи по факту немає в жодній із запорізьких громад, які беруть участь у проєкті «Зміцнення демократичного врядування». Моніторинг виконання та аналіз стратегії, залучення мешканців до діалогу про розвитку громади, подальша актуалізація стратегічних планів – можуть стати кроками до розбудови такої системи в майбутньому.
За підсумками робочих зустрічей з кожною громадою укладений попередній план дій в рамках проєкту: надання експертної підтримки для проведення моніторингу, місцеві партисипативні заходи, розробка інформаційних матеріалів про стратегії для громадян. Ці плани будуть деталізовані протягом липня, а їх реалізація розпочнеться з другої половини серпня.
Проєкт «Зміцнення демократичного врядування» реалізується ГО «Стратегії і технології ефективного партнерства» (ГО «СТЕП») за підтримки National Endowment for Democracy.
На фото обкладинки: опорна школа в смт Чернігівка (червень 2021).